Фіалки: посадка і догляд в домашніх умовах

Вишуканою квіточкою і справжньою принцесою домашнього квітникарства називають узамбарскую фіалку або сенполію, увековечившую імена баронів фон Сен-Поль, що знайшли дикорослий вид і сприяли виведенню квітки в культуру, чим і був ознаменований кінець дев’ятнадцятого століття. Завдяки грандіозній селекційній роботі за минулий сотню років з’явилося безліч сортів і видів цієї пухнастої красуні, швидко завоювала беззавітну любов домогосподарок.

f alki posadka doglyad v domashn h umovah 1 - Фіалки: посадка і догляд в домашніх умовах

Сенполія – вічнозелений багаторічник, який утворює прикореневу розетку з укороченими округлими опушеними зеленими або плямистими листям. У центрі розетки розташовуються квітконоси, зазвичай розгалужуються і закінчуються пятилепестковыми квітками. Форми і забарвлення квіток надзвичайно різноманітні. Виходячи з цих особливостей, фіалки ділять, розрізняючи групи класичних, зіркоподібних, фантазійних, каемчатых і сенполій-химер. Розміри розеток варіюються від 5-6 см в діаметрі у фіалок-маляток і до 50-60 см у гігантів.

Квітникарями помічена цікава особливість рослини – фіалка створює затишок в будь-якому приміщенні будинку, а містики запевняють, що вона здатна гасити життєві конфлікти. Не відкидаючи ці навколонаукові твердження, скажемо тільки, що сенполії неможливо не любити, а тому поговоримо про те, як доглядати за фіалками, створюючи їм найбільш комфортні умови.

f alki posadka doglyad v domashn h umovah 2 - Фіалки: посадка і догляд в домашніх умовах

Зміст
  1. Основи доглядають заходів
  2. Посадка фіалок
  3. Освітлення
  4. Правильний полив – основа успішного розвитку фіалки
  5. Пересадка
  6. Розмноження живцями
  7. Поділ куща
  8. Розмноження квітконосом
  9. Підживлення
  10. Проблеми і захворювання

Основи доглядають заходів

Більшість сортів, які використовуються сьогодні в кімнатному квітникарстві, є міжвидовими гібридами. Але, не вдаючись у подробиці їх виведення, відзначимо, що всі представники роду сенполій впізнавані і вимагають однакового догляду. Правила його нескладні, але повинні виконуватися неухильно.

Посадка фіалок

Висаджують рослину в спеціальний грунт для сенполій. Можна приготувати відповідну землесуміш і власноруч. Складається вона з 3-х частин садової землі і 1-й — річкового піску або вермикуліту. Грунт для фіалок повинен бути легким, волого – і повітропроникним.

Важливо! При посадці використовують дренаж. Він регулює вологість грунту і запобігає застій води, переносячи її на себе.

Ємності для фіалки беруть невеликі, оскільки коренева система рослини не займає багато місця. Якщо горщик має значні розміри, то висаджена фіалка спочатку «обживає» підземний простір, розвиваючи коріння, а вже потім почне цвісти, істотно потягнувши час. Вибираючи горщик для сенполії, квітникарі керуються такими параметрами: діаметр контейнера для молодих розеток або дітей — 5-6 см, дорослих рослин — 10-12 див.

Необхідно враховувати і різновиди фіалки, адже їх величина сильно різниться: бувають надмініатюрні культури з діаметром розетки менше 7см, мініатюрні (до 20 см) і великі (40 – 45см).

Рада! Любителі сенполій використовують правило: діаметр контейнера дорівнює третьої частини від діаметра яку висаджують квіткової розетки.

f alki posadka doglyad v domashn h umovah 3 - Фіалки: посадка і догляд в домашніх умовах

Освітлення

Сенполії – теплолюбні й ніжні рослини. Якісний догляд за фіалкою в домашніх умовах неможливий без достатнього освітлення, оскільки закладка бутонів і тривалість цвітіння залежить від кількості м’якого розсіяного світла, достающегося культурі.

Важливо! Виставляти фіалки на залитий яскравим сонячним світлом підвіконня не можна – рослина просто згорить. Добре освітлені вікна південно-західних, східних і навіть північних напрямків з ковзаючим проходженням сонця – вдалі варіанти розміщення сенполій.

Нестача світла не кращим чином позначається на рослині: держак подовжиться, порушивши декоративність розетки, а листя почне бліднути і витягуватися. Взимку фіалки можна додатково висвітлювати, створюючи 12-тичасовой світловий день.

Правильний полив – основа успішного розвитку фіалки

Капрізніци сенполія дивно розбірлива в питаннях поливу. Вона не виносить ні частого зволоження, ні пересихання ґрунту, ні попадання води на листя, квіти і точки зростання, оскільки при цьому ніжні тканини листків і стебел загнивають. Тому звичайні методи поливу до фіалкам не застосовують, або проводять його обережно, орієнтуючись на стан грунту. Досвідчені квітникарі рекомендують нижній полив.

Рада! В піддон наливають воду висотою до половини ємності з фіалкою і залишають на 20-30 хвилин, а потім залишок вологи зливають. Застій неприпустимим, так як вода перекриє доступ повітря до коріння.

Добре зарекомендував себе гнотовий полив, коли при пересадці рослини через дренажний отвір горщика простягають шнур, укладають його кільцем насипаному в грунті, а потім, висадивши рослина, контейнер розміщують в кашпо з налитої на дні водою так, щоб кінець шнура знаходився у воді, а дно ємності її не стосувалося. Волога буде поступово надходити в ґрунт, підтримуючи нормальний рівень зволоження.

f alki posadka doglyad v domashn h umovah 4 - Фіалки: посадка і догляд в домашніх умовах

f alki posadka doglyad v domashn h umovah 5 - Фіалки: посадка і догляд в домашніх умовах

Пересадка

Фіалки не розростаються, зберігаючи певний сортом розмір розетки, тому немає сенсу міняти горщик на більший. Але періодично оновлювати грунт у сенполії необхідно. Раз на рік проводять пересадку фіалок, яка полягає в зміні старого субстрату і видалення слабких листя і підгнилих коренів.

Розмноження живцями

Сенполії легко розмножуються живцями, поділом куща, квітконосом або насінням. Живцювання, тобто розмноження фіалок листом – найпоширеніший спосіб. Для цього підійде лист з середини розетки, акуратно зрізана біля основи. Оптимальний розмір аркуша – 4-6 см, стебло зрізують під гострим кутом. Чим більша площа зрізу, тим більше аркуш випустить коренів і розеток.

f alki posadka doglyad v domashn h umovah 6 - Фіалки: посадка і догляд в домашніх умовах

Листочки-живці поміщають в стаканчики з водою для відростання коренів або відразу в контейнер з легкої грунтом, прикритий плівкою для створення нормального мікроклімату. У воді у живців корені з’являються вже через тиждень-другий, а через 1,5-2 місяці на зрізах утворюються маленькі листові розетки. Якщо дати їм підрости до 3-4 см, то висаджені, вони швидко укорінятимуться.

Важливо! При посадці маленькі розетки землею не присипають, заглиблюючи лише коріння материнського листа.

Грунт для посадки листа-донора складається зі спеціальної суміші «Сенполія», доповненої вермікулітом. Висаджені листочки періодично поливають теплою водою, не допускаючи пересихання грунту. Процес досить затяжною і перші паростки з’являються нескоро – через 2-6 місяців. Після вкорінення молоді рослини пересаджують в окремі горщики, видаляючи старі материнські живці.

Листом розмножуються всі види фіалок, але не всі при такому методі зберігають материнські ознаки. Так ведуть себе сенполії-химери – сортові фіалки незвичайних форм і забарвлень. Для них підходять інші способи розмноження.

Поділ куща

Розростаючись, фіалки утворюють нові кущики-розетки. Найчастіше вони заважають розвитку основної розетки, тому прибирати їх можна і потрібно. Відокремлюють розетку від материнського рослини, обережно вирізаючи гострим ножем так, щоб на молодому відростку залишилися корінці.

f alki posadka doglyad v domashn h umovah 7 - Фіалки: посадка і догляд в домашніх умовах

Рада! Якщо коріння на паростку трохи, то для полегшення вкорінення можна зменшити кількість листочків, зрізавши їх у підстави.

Висаджувати нове рослинка потрібно в невеликий контейнер, заповнений ґрунтом, ідентичним наявному в материнському горщику. Ємність встановлюють у теплому освітленому місці, оберігаючи від протягів і пекучих сонячних променів, і періодично помірно поливають.

При використанні цього методу ймовірність збереження сортових якостей сенполії підвищується. Зазвичай його використовують при розведенні химерок.

Розмноження квітконосом

Цей спосіб передбачає укорінення не листа, а квітконосу. Вибирають міцний квітконіс, видаляють бутони, прикопують його в невеликий горщик, заповнений легким грунтом, і вкривають плівкою. Маленькі нові листочки з’являються після закінчення 1,5-2-х місяців. При досягненні ними 3 см у висоту, молоду фіалку пересаджують в постійний контейнер.

Насіннєве розмноження – заняття з розряду експериментів і застосовується селекціонерами. Квітникарі цей досить трудомісткий метод не використовують.

f alki posadka doglyad v domashn h umovah 8 - Фіалки: посадка і догляд в домашніх умовах

Підживлення

Підживлювати фіалку необхідно виключно в активний весняно-літній період, взимку рослину не варто перевантажувати мінеральними речовинами. Повноцінне розвиток сенполії забезпечують азот, фосфор і калій.

Молоді рослини повинні отримувати азотні добрива для росту листя, а вже сформувалися – фосфорно-калійні для бутонізації і цвітіння. Всі підгодівлі розчиняють в концентрації, зазначеної в анотації до добрив.

Проблеми і захворювання

Проблеми у сенполій виникають на тлі неякісного догляду. Сухе повітря, влучення сонячних променів або надмірний полив можуть спровокувати хвороби фіалок. Особливо небезпечні постійна надмірна вологість вкупі з вмістом рослини в холодному приміщенні, наслідками яких є фузаріоз або сіра гниль. Не цвітуть фіалки зазвичай не з-за хвороб, причинами бувають дуже заглиблена посадка або непомірно великий обсяг горщика.

Трапляються і інфекційні ураження, наприклад, борошниста роса, боротися з якою важко. Пошкоджені листя видаляють, а рослина лікують відповідними препаратами («Фітоверм», «Фундазол»).

f alki posadka doglyad v domashn h umovah 9 - Фіалки: посадка і догляд в домашніх умовах

При якісному догляді сенполії стійкі до різних напастей і часто хворіють. Уникнути помилки при догляді квітникарю допомагають самі рослини, що наочно демонструють допущені промахи.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *