Столярний стіл своїми руками

stolyarniy st l svo mi rukami 1 - Столярний стіл своїми руками

В наш час столярний стіл є обов’язковим атрибутом більшості майстерень, гаражів і різних прибудов, так як у справжнього господаря завжди знайдеться робота, так чи інакше пов’язана з деревом. Хоча його можна було б просто купити, однак, виготовити столярний стіл своїми руками — мабуть, найкращий варіант. Справа в тому, що будь якісний виріб коштує хороших грошей, а більш дешеві варіанти не рекомендується брати, всього лише з однієї простої причини — вони прослужать дуже недовго. Крім того, не треба забувати і про те, що краще вас самих ніхто цього не зробить, якщо, звичайно, у вас є хоча б невеликий досвід роботи з інструментом. Тому давайте розглянемо, як раз варіант по самостійному виготовленню столярного верстака.

Що необхідно для спорудження столярного столу?

Давайте спочатку для себе визначимося, що столярний верстак є однією з багатьох різновидів добре відомого всім звичайного столу, яка була придумана для роботи саме з деревом. По висоті такий стіл буває, як правило, в районі 70-90 див.

Для роботи ми візьмемо наступні матеріали:

 • Попередньо оброблений і добре обструганной брус, який повинен пройти підготовку на так званому рейсмусном верстаті. Це треба для більш високого відповідності параметрів розміру і подальшої підгонки.
 • Потім нам знадобляться для посилення жорсткості спеціальні елементи, що складаються з клинів, які потім заб’ються в заздалегідь приготовлені отвори, розташовані на стяжках. Це необхідно для тих випадків, коли потрібно розібрати стіл.
 • Один аркуш полотна розміром 1980х610х40 для кришки столу, а також столярний клей і шурупи.

Продумуючи креслення столярного столу своїми руками, необхідно пам’ятати, що на першому місці повинна йти його функціональність, і те, що працювати за верстатом має бути, просто і зручно.

Компонування столярного столу

Звичайна компонування столярного верстака виглядає наступним чином:

 • Опори столу, як правило, робляться з м’яких порід деревини, таких як сосна, ялина або липа. Щоб домогтися прийнятної стійкості, потрібно з’єднати дані опори між собою за допомогою заздалегідь підготовлених поздовжніх планок.
 • Поверхня столярного столу. Тут вже йдуть у справу тверді породи дерева. Це пов’язано з можливістю більш тривалої експлуатації верстата без ремонту і передчасної заміни його стільниці. На робочій частині стільниці встановлюються лещата, в яких будуть закріплюватися оброблювані деталі, а якщо стіл вийде досить довгим, то на нього є сенс поставити двоє лещат. Одні — більш потужні, стануть служити для великих деталей, а ті, які поменше, — для зовсім невеликих.

Важливо! Необхідно пам’ятати, що допустима товщина дерев’яного матеріалу зазвичай рекомендується не менше 80 міліметрів.

 • Деякі з досвідчених майстрів на задній частині стільниці роблять по кілька різних поглиблень або просто ставлять пару невеликих скриньок, виконаних із звичайної рейки. Їх потім можна буде використовувати для розміщення фурнітури і деяких інших корисних речей.

Розробляємо проект столу

Як ви розумієте, для роботи спочатку потрібно проект. Розробити його не так складно і зараз ми покажемо, як це робиться:

 • столярний верстак повинен бути виготовлений таким чином, щоб він був зручним і добре виглядав;
 • його ширина, а також робоча довжина будуть залежати від усієї площі того місця, де столярний стіл планується встановити, але в загальному популярні наступні розміри, коли ширина столярного столу буває в районі 80 сантиметрів, а довжина — 2 метри;
 • висота столу зазвичай визначається на тлі таких показників, як зростання його господаря, і, якщо враховувати той факт, що більшість операцій звичайно виконується в положенні стоячи, то у людини середнього зросту, висота столярного столу буде в районі 90 сантиметрів;
 • конфігурація стільниці і розташування на ній всіх кріплень залежить від виду та обсягів операцій, що виконуються майстром, а також від його переваг;
 • якщо стіл у вас буде розбірний, то можна його зменшити, що можливо зробити за рахунок зниження товщини деталей, що знімається стільниці і розбірних ніжок верстата;
 • у проекті, як правило, вказується місце, де столярний стіл буде розміщений, необхідне освітлення для роботи і всі електричні проводки, включаючи розетки.

Отже, проект повністю готовий. Тепер на його основі можна буде приступати до підготовчих робіт, про які ми розповімо нижче.

Підготовчі заходи

Прорахувавши актуальні розміри і створивши свій власний креслення, стає зрозуміло, що ця робота цілком по плечу будь-якому чоловікові. Залишається тільки визначитися з конкретним проектом, так як столярний стіл своїми руками зазвичай роблять під конкретні приміщення. Крім того, його призначення може також сильно відрізнятися один від одного. Наприклад, комусь він знадобиться лише під час проведення капітального ремонту будинку або дачі, а іншим для щоденної роботи з дерев’яними деталями. Тому існує кілька абсолютно різних варіантів.

Мобільний

Варіант, який відмінно підійде для гаражів і невеликих домашніх майстерень, а його головним призначенням стане робота над малими та середніми проектами, пов’язаними з обробкою дерева. Цілком допустима вага такого столу дозволить при бажанні переміщати його по мірі необхідності.

Що стосується комплектації, то, враховуючи малі розміри, на ньому можна буде розмістити тільки середні лещата і електричний точильний камінь. У разі встановлення останнього за допомогою верстата стане можливим проведення певної кількості слюсарних робіт.

Стаціонарний

Наступним ми розглянемо питання, як зробити столярний стіл в стаціонарному варіанті. Тут в якості основної відмітної риси виступає його масивність. Він може знадобитися тим, хто часто зайнятий у сфері розпилювання колод, бруса великого або ж великої кількості дощок.

Важливо! Багато любителі користуються ним тільки під час проведення будь-яких невеликих будівельних робіт, коли потрібна обробка дерев’яних елементів даху або, наприклад, при зведенні лазні. При цьому, якщо людина живе у власному будинку, то там завжди знайдеться місце для його розміщення, чого не скажеш про невеликому гаражі або прибудові.

З цих двох варіантів більшість майстрів-любителів обирають перший, так як він набагато легше у виготовленні, так і, як уже було сказано, його завжди можна легко перемістити при необхідності.

Споруджуємо столярний верстак

Весь процес по виготовленню столярної столу своїми руками буде складатися з декількох етапів.

Підстава

Робиться це зазвичай у два етапи, куди входить безпосередня збірка каркаса і монтаж стільниці.

Важливо! З самого початку робіт і до повного їх завершення, необхідно суворо контролювати установку деталей і їх підгонку. Краще всього для цього використовувати будівельний рівень.

Починаємо збірку з підстави столу:

 1. Збиваємо конструкцію, яка повинна бути жорсткою. Щоб цього домогтися, встановлюємо між ніжками столу спеціальну перемичку, яка розташовується горизонтально. Тут же по довжині основи необхідно закріпити царгу.
 2. Всі перемички монтуємо в півметра від поверхні підлоги, окрім своїх прямих функцій, вони можуть бути використані в якості полиць для великого інструменту.
 3. Під час наступного кроку за допомогою замка шип-паз з’єднуємо бруси, приготовані для основи. Паз попередньо ретельно проклеюється столярним клеєм. Там, де немає можливості застосувати клей, робимо це за допомогою саморізів.
 4. У разі, якщо верстат був задуманий в якості мобільного варіанту, то деталі рами збираємо, використовуючи металеві куточки.

Для складання вам буде потрібно багато столярного клею і струбцин, які необхідно ставити на всі місця, де був використаний клей. Це допоможе більш якісної стикуванні сполук. Багато, хто ніколи не працював зі столярним клеєм і струбцинами, вважають це досить складною справою, але це не так. Достатньо поглянути один раз, як майстер виконує дану роботу, і ви зробите все точно так само.

Важливо! Конструкція всього верстата стане ще надійніше, а її міцність можна підвищити, якщо встановити клиноподібні вставки між усіма боками рами. Зробити їх можна з обрізків залишився бруса і закріпити саморізами, а протилежні вузькі кінці з’єднати між собою перемичками.

stolyarniy st l svo mi rukami 2 - Столярний стіл своїми руками

Стільниця

Існує кілька варіантів виготовлення стільниці. Ми розглянемо той, коли вона робиться з товстих дощок.

Важливо! Перш ніж починати безпосередню збірку, необхідно дошки ретельно обробити, щоб вони потім лягли рівно без щілин. Коли різний сміття починає потрапляти і забиватися в порожнині стільниці, це заважає роботі, та й взагалі не надає естетичний вигляд всьому столу.

Покрокова інструкція, як зробити столярний стіл своїми руками:

 • Прикручуємо дошки до брусків, які перебувають з внутрішньої сторони. Пази для них вже були заздалегідь передбачені в підставі.
 • Після установки дощок стільницю спочатку гарненько шліфуємо, а потім розкриваємо захисної оліфою або спеціальним швидковисихаючим маслом, щоб уникнути подальших поранень і скалок від дерев’яних трісок.
 • Тепер кріпимо готову стільницю на основу за допомогою металевих кутників.

Важливо! Не забудьте передбачити спеціальні виїмки у торці, які можна буде використовувати для установки лещат.

 • Знизу столу поставимо фанерну прокладку, а верхня частина лещат при цьому виявиться з тим же рівнем, як і сама стільниця.
 • Тепер лещата прикладаємо і прочерчиваем місця їх кріплення, після чого використовуємо болти, шайби і гайки для їх кріплення.
 • Всі отвори під кріплення заздалегідь фрезируем і головки болтів утапливаем в них повністю.

Ми закінчили виготовлення столярного столу своїми руками, тепер можна приступати до аналізу того, що можна розміщувати на ньому.

Що і як кріпимо на стіл?

Лещата маємо подалі від кута. Це робиться лише з однією метою — щоб при наявності величезного навантаження їх неможливо було зірвати. Крім самих лещат, на стільниці знадобиться встановити спеціальні упори. Вони можуть бути покупними або виготовлені самостійно. А застосовувати нагелі або ж болти не рекомендується, так як вони можуть нанести пошкодження робочим заготівлях. Зазвичай такі ушкодження наносяться головками болтів. Тому буде набагато простіше самому виготовити прямокутні упори із зручною регуляцією, які зможуть надійно фіксувати різноманітні деталі. Для цього просвердлимо декілька отворів у верхній частині стільниці так, щоб вони знаходилися б приблизно на половині всього відстані від лещат. Після цього змонтуємо в них наші упори. Виконані даним способом, вони зможуть надійно зафіксувати практично будь-яку заготівлю.

Відеоматеріал

Не завжди є сенс робити величезну конструкцію столярного верстака. Дуже часто багатьом просто не вистачить місця на його установку, тому так важливо буде на попередньому етапі визначитися, чи стане ваш стіл куди-небудь переміщатися чи ні. Якщо так, то використовуйте більш мобільну модель, а якщо немає, то можна сміливо використовувати його найбільш масивний варіант і міцно монтувати в будь-якому місці. У будь-якому випадку остаточний вибір буде за вами.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *