Сушарка для дощок своїми руками

susharka dlya doschok svo mi rukami 1 - Сушарка для дощок своїми руками

Якщо у вас є великий обсяг непідготовленою деревини, яку потрібно незабаром висушити, необхідно обзавестися спеціальною сушаркою, щоб провести первинну обробку матеріалу. Це — обов’язкова процедура при будівництві та оздоблювальних роботах, так як якщо матеріал буде сирим, то виникнуть проблеми з його укладанням, а надалі виявляться та інші дефекти будівлі. Про те, як виготовляється сушарка для дощок своїми руками, ви дізнаєтеся з цієї статті.

Трохи теорії

Перед тим, як приступати до виготовлення такої конструкції, необхідно дізнатися, для чого потрібно проводити сушку дерева. З назви зрозуміло, що конструкція призначена для того, щоб позбавитися від зайвої вологи з деревини, однак, потрібно зупинитися на деяких теоретичних моментах.

Вологість деревини

Деревна волога підрозділяється на дві групи:

 1. Вільна, тобто знаходиться в клітинних порожнинах і міжклітинному просторі. Зміст такої групи вологи визначається тим, в яких умовах росла те чи інше дерево, а також тим, як зберігалися спиляні заготовки. Під час сушіння така волога випаровується досить швидко.
 2. Пов’язана або структурна волога — так називають рідина, яка входить до складу клітинних стінок дерева. Кількість структурної вологи залежить від породи дерева — це означає, що довгота сушіння може змінюватись: дерева, в залежності від породи можуть позбавлятися від зв’язаної рідини як кілька місяців, так і декілька років.

Важливо! Зазвичай дерево насичене вологою не більше, ніж на 30%. Породи з великим вмістом вологості називають “сірими”, і зазвичай не використовують у будівництві.

Для чого потрібна сушка?

Перед тим, як виготовляти сушильну камеру для деревини своїми руками, необхідно визначитися, для чого вона потрібна. Проведемо невеликий аналіз і відповімо на це питання:

 • Коли волога видаляється природним шляхом, змінюється конфігурація волокон деревини, чого і габарити дошки зменшуються.
 • В цей же час дошка втрачає зайву вологу нерівномірно, через що і відбувається деформація зовсім різних площин і з різною швидкістю.
 • За рахунок нерівномірного “всихання” всередині заготовки утворюються так звані лінії напруги, що дають початок тріщин.

Важливо! Зазвичай дошка дає тріщину вздовж волокон, що бере свій початок з торця. Так трапляється з-за того, що в цих місцях зв’язки між поздовжніми волокнами дещо слабше.

 • Ще однією проблемою є поперечна деформація дошки — деталь набуває абсолютно невластиву собі форму, выгибаясь дугою або “пропелером”. Це обумовлюється тим, що волокна висихають нерівномірно та неодночасно, отже — їх довжина зменшується, теж відрізняючись один від одного.

Важливо! З наведених фактів видно, що деревина з високим вмістом вологи під час неякісної сушіння може прийти в непридатність. Піти від такої проблеми можна, підготувавши сировину і висушивши його на сушарці для дерева, виготовленого своїми руками.

susharka dlya doschok svo mi rukami 2 - Сушарка для дощок своїми руками

Три режими сушіння

Коли ви використовуєте сушильні камери, ви значно економите час, необхідний на підготовку матеріалу до роботи. Причому, ви можете контролювати режими сушіння, керуючи експлуатаційними властивостями деревини. На даний момент часу існує три режими зневоднення дерева:

 1. М’який. Особливістю цього режиму є поступове підняття температури в камері — за рахунок цієї властивості зберігається не тільки первозданне якість деревини, але і її природний колір. Такий метод сушіння є найбільш довгим.
 2. Стандартний. У даному режимі дерево зберігає свою первісну міцність, при цьому відтінок матеріалу трохи змінюється.
 3. Форсований. Такий режим застосовується, якщо потрібно максимально швидко збезводнити сировину, однак, якість пиломатеріалу значно знижується. Також варто відзначити, що після застосування такого режиму дерево може потемніти і придбати характерний запах.

Виготовляємо сушильну камеру

Отже, ми розібралися з тим, для чого потрібно дану споруду. Тепер можна приступати до виготовлення сушарки для дерева своїми руками.

Підбір приміщення

Першим ділом потрібно грамотно вибрати приміщення, де буде відбуватися сушіння пиломатеріалу. Для цього необхідно дотримуватися наведених порад:

 • Площа приміщення повинна виходити з габаритів дощок, які потребують обробки.
 • Висота стелі повинна бути 2-2,5 метра.
 • Ширина приміщення вибирається користувачем, однак, варто врахувати, що потрібно залишити місце для проходу людини.
 • Вікна в приміщенні потрібно закласти цеглою.
 • Двері повинні бути такими, щоб у них без проблем можна було безперешкодно завантажити сировину.
 • Повинна бути кватирка або невеликий продух для вентиляції.

Важливо! Якщо вибрано велике приміщення, краще зробити выгородку для теплоізоляції.

Будівництво сушарки

Зазвичай в якості приміщення під сушарку вибирають гараж або сарай, але іноді навіть їх використовувати не виходить. З цієї причини важливо знати, як виготовити сушарку для дерева своїми руками, користуючись кресленнями:

 • Закласти фундамент під всю конструкцію. Так як маса споруди буде невисокою, фундамент не обов’язково робити глибоким.
 • Після висихання бетону потрібно зібрати каркас із сталевого оцинкованого профілю (можна замінити його каркасом з алюмінію). Деталі каркаса поєднати, використовуючи болти, а також спеціальні кронштейни.

Важливо! Алюмінієвий каркас відрізняється своєю високою ціною від сталевого, проте, він має безліч переваг. Приміром, він набагато стійкіше і не боїться корозії.

 • Обшити стіни з покрівлею сталевими аркушами, зафіксованими до каркаса за допомогою спеціальних саморезов. Щоб ефект був максимально ефективним, потрібно виконати подвійну обшивку, заклавши між двома листами шар мінераловатного утеплювача, має потужність приблизно 150 мм.
 • Укласти гідроізоляційну мембрану на підлогу, потім засипати її тирсою.
 • Встановити двері. Вони повинні закриватися максимально щільно.
 • Спорудити вентиляційні продухи або кватирки, щоб повітря безперешкодно циркулював.
 • Коли робота буде завершена, перевірити герметичність приміщення. Якщо буде необхідно, усунути допущені помилки.
 • Обладнати інфрачервону сушарку для дерева своїми руками. Цього пункту варто приділити належну увагу.

susharka dlya doschok svo mi rukami 3 - Сушарка для дощок своїми руками

Обладнання

Інструкції по обладнанню конструкції можуть відрізнятися один від одного. Це пов’язано з тим, що комплектація камери і матеріальний бюджет у кожного користувача різні.

Розглянемо загальну схему обладнання приміщення:

 1. Зробити опору, на яку надалі буде ставитися штабель дощок. Для цього потрібно закріпити на підлозі дерев’яні конструкції, які дозволяють підняти матеріал приблизно на 20 см над землею. Це потрібно для циркуляції потоку повітря знизу.
 2. Можливе використання в якості опор настінних стелажів. Для цього потрібно на несучих поверхнях закріпити металеві кронштейни, які призначені для укладання штабелів вздовж стінок камери.
 3. Встановити нагрівальне пристосування. Його роль може грати піч, тепловий вентилятор, камін, теплова гармата і інші споруди — вибір залежить від ваших бажань і переваг. В першу чергу потрібно звернути увагу на потужність пристрою — вона розраховується з обсягу завантаженого пиломатеріалу.
 4. Встановити вентилятори для сушки для дощок своїми руками. Прилади забезпечать рух тепловому повітрю. Звичайно, можна обійтися звичайною витяжкою, але тоді час сушіння сировини збільшується в кілька разів, а отже, зростуть витрати на електроенергію.
 5. Розташувати вентилятори і повітронагрівальні апарати таким чином, щоб нагріте повітря проходило поперек потоку повітря. Таким чином, ви знизите аеродинамічний системне опір, внаслідок чого сушарка буде працювати ефективніше.

Важливо! Так як вам потрібно чимало електроенергії, рекомендується встановити для конструкції окремий кабель живлення. Крім цього, всі матеріали, які ви використовуєте, потрібно підключити до щитка розподілу через УЗО з потрібними мощностными параметрами. Це потрібно для того, щоб уберегтися від можливої пожежі.

При можливості — можна встановити автоматичну систему, яка управляє температурою і вентиляцією сушарки. Ця система забезпечує якісну сушку деревини, тому її висока вартість виправдана.

Використання конструкції

Якщо ви слідували всім нашим рекомендаціям і спорудили сушильну камеру для деревини своїми руками, не допускаючи ніяких помилок, то її використання буде дуже простим і ефективним. Для цього:

 • Потрібно всього лише укласти дошки штабелем, проклавши між рядами бруски, які мають товщину приблизно 20 мм, потім завантажити штабель в приміщення.

Після цього можна змінювати температуру, поступово піднімаючи її.

Важливо! Існує безліч схем, дотримуючись яких можна зробити грамотну сушку, але недосвідченим користувачам краще спочатку використовувати режим з низькою температурою. Це обумовлено тим, що його використання супроводжується мінімальною кількістю бракованих дощок.

Розглянемо класичний процес сушіння деревини:

 • Температуру потрібно підняти до 50 градусів, зі швидкістю її наростання на 6 градусів на годину.
 • Таку температуру потрібно зберігати протягом 5 годин.
 • Під час сушіння вміст вологи в дереві потрібно зменшити з 30 до 7-8%, для цього треба витримати температуру 60 градусів приблизно дві доби. При цьому як припливну, так і витяжну вентиляцію потрібно тримати на половині потужності.
 • Щоб кондиціонувати приміщення, потрібно витримати дошки при 60-градусній температурі з використанням активно працюючій вентиляції.
 • Остигати дерево повинно без обігріву та вентиляції. В кінцевому підсумку ви отримаєте придатні для подальшої роботи дошки.

Відеоматеріал

З даної статті ви дізналися, що виготовити сушарку для дерева своїми руками не так вже й складно, але для цього потрібно витратити досить багато матеріальних засобів і часу. Варто зауважити, що всі ці витрати виправдовують свій результат, адже в кінцевому підсумку ви отримуєте набагато більше висушених дощок, ніж якщо б ви купували готові пиломатеріали від виробника.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *