Світло у ванній кімнаті

sv tlo u vann y k mnat 1 - Світло у ванній кімнаті

Світильники здатні творити справжні дива. Вони збільшують висоту стелі, змінюють геометрію приміщення, виділяють цікаві елементи і приховують непотрібні. Словом, роль освітлювальних приладів переоцінити важко. Особливо уважно потрібно підходити до підбору плафонів і бра, коли мова йде про оформлення невеликого простору – наприклад, санвузли. Світло у ванній кімнаті – у чому його особливості? Про це ви дізнаєтеся зі статті.

Особливості ванної

Перед тим, як розташувати світильники у ванну, треба буде розробити проект, а для початку – зрозуміти, що ж із себе представляє ваш санвузол і які особливості цього приміщення:

 • у ванній майже завжди підвищена вологість;
 • у цій кімнаті можливі перепади температур;
 • як правило, простір не дуже велика;
 • освітлювальні прилади є головною прикрасою.

Підвищена вологість

На розташування світильників у ванній кімнаті впливають багато факторів, і вологість – одна з головних. Справа в тому, що вода чудово проводить електричний струм. Невміло прокладена проводка, так само як і неправильний підбір світильників і ламп, здатні призвести до трагедії. Безпека – головне, на що слід звернути увагу.

Звідси два найважливіші вимоги:

 • проводка повинна бути прихованою;
 • всі електроприлади повинні мати високий клас захисту від вологи.

Перепади температур

Якщо ви задумалися, як зробити освітлення у ванній кімнаті, зверніть увагу і на перепади температур. Вони, звичайно, не такі різкі, як на кухні, але все ж відчутні, особливо там, де господарі люблять приймати гарячі ванни. Краще вибирати лампи, які не особливо сильно нагріваються.

sv tlo u vann y k mnat 2 - Світло у ванній кімнаті

Змінюємо розміри

На освітлення у ванній кімнаті дуже великий вплив роблять її розміри. У старих будинках, як правило, застосовувалося верхнє освітлення – ставилося один плафон нагорі. Це було цілком зручно, але не дуже красиво, на що особливо нарікали ті, хто віддає перевагу індивідуальні рішення. Пояснювалося однаковість просто – світильників, що відповідають вимогам безпеки, було дуже мало, так що особливо вибирати не доводилося.

Зараз ситуація дуже сильно змінилася. Тому обмежуватися єдиним круглим плафоном немає зовсім ніякої необхідності. Якщо ви хочете візуально розширити вашу ванну, сміливо можете вибрати один з наступних варіантів:

 • поєднання верхнього і бокових світильників;
 • невеликі яскраві світильники по кутах;
 • точкове освітлення світлодіодами або світлодіодними стрічками.

Головна прикраса

Можливостей перетворити ванну з чисто утилітарного приміщення в затишне і красиве не так і багато, особливо в багатоповерхових будинках. Оригінальна сантехніка, панно з плитки, красиве дзеркало – ось, мабуть, і все. Тому особливу увагу і треба приділити світильників, адже саме від того, як падає світло, залежатиме враження від наявних у ванній предметів. Так що дизайн освітлення ванної просто не можна залишати без уваги.

Все або частинами?

Освітлення ванної кімнати може бути:

 • повним;
 • частковим.

Як випливає з назви, в одному випадку включаються всі світильники, в іншому – тільки деякі. Для віталень такий варіант давно став звичайним, але у ванних застосовується не так часто. Однак для великих санвузлів, особливо поєднаних, це дуже зручно, оскільки дає можливість:

 • економити електроенергію;
 • зонувати приміщення.

Важливо! Це особливо актуально, якщо в приміщенні стелі знаходяться на різному рівні. Якщо у вас плафон і бра, можна влаштувати так, щоб їх можна було включати і разом, і окремо.

Тим, хто віддає перевагу світлодіоди, цікавою може здатися можливість використовувати кілька варіантів і автономно включати:

центральні точки;

 • по периметру стелі;
 • підсвічування дзеркала;
 • кутові.

Повне висвітлення потрібно не так часто. Воно потрібно в момент збирання. Але чи так вже вона необхідна, коли ви приймаєте ванну або душ? Можна зробити ранковий і вечірній світло, оскільки день будь-якого сучасного людини починається і закінчується саме в цьому приміщенні:

 1. Ранковий світло – яскравий і енергійний, оскільки вам потрібно швидко прокинутися і зібратися.
 2. Вечірнє світло – приглушений і розслабляючий.

sv tlo u vann y k mnat 3 - Світло у ванній кімнаті

Підсвічування дзеркала

Це – дуже важливий момент! Коли ви робите світло у ванній кімнаті своїми руками, врахуйте, що дзеркало є не тільки прикрасою, але і частиною робочої зони – перед ним голяться, накладають косметику і т. д. Тому необхідно врахувати кілька вимог:

 • освітлення повинне підкреслювати красу цього предмета;
 • те, що відображається в дзеркальній поверхні, повинно бути добре видно, є світло необхідно зробити рівним і досить яскравим, але не сліпучим.

Так як же краще всього підсвітити дзеркало? Можливі кілька варіантів:

 • один світильник по центру;
 • два бра з боків;
 • світлодіодна стрічка по периметру.

Важливо! Зверніть особливу увагу на моделі, у яких можна регулювати кут нахилу.

Робимо проект

Світло у ванній кімнаті своїми руками, як і все інше, починається з проекту. Для початку треба собі уявити, чого саме ви хочете. Можна зробити самий примітивний ескіз – намалювати вигляд вашої ванної, наприклад, з боку вхідних дверей, розташувати в приміщенні те, що там буде знаходитися, і подумати, як це все повинно бути освітлене.

Але те, що виглядає гарно і просто в людській уяві, може на ділі виявитися зовсім іншим. Тому дуже корисно використовувати спеціальні комп’ютерні дизайнерські програми, яких зараз досить багато. З їх допомогою ви зможете не тільки грамотно розмістити у ванній все, що вам потрібно, але і підібрати оптимальні для даного приміщення світильники. А деякі онлайн-конструктори навіть дозволяють одразу замовити через інтернет-магазини.

Важливо! Працюють подібні програми приблизно так само, як ігри-стратегії – є спеціальна панель, де ви підбираєте деталі з досить великого переліку. До речі, можна зробити ескіз в 3D – і побачити те, що ви задумали, не тільки у власній уяві, але і в обсязі.

Рівні освітлення

Розмірковуючи на тему, як правильно зробити світло у ванній кімнаті, врахуйте, що основних рівнів освітлення повинно бути три:

 • верхнє;
 • робоче;
 • нижню.

Верхнє світло

Це – той самий стельовий плафон, такий обридлий тим, хто виріс в старих будинках. Однак і донині для невеликих приміщень з високою вологістю це – один з кращих варіантів. Плафони бувають двох типів:

 • підвісні;
 • таблетки.

Підвісні у ванних застосовуються порівняно рідко. Вирішивши встановити такий, зверніть увагу на якість лампочок – тобто на їх рівень вологозахисту. Таблетка – найпоширеніший варіант саме для ванних, оскільки він прикручується досить щільно і волога всередину практично не потрапляє.

В якості верхнього освітлення у ванній кімнаті можна використовувати і точкові світлодіодні світильники, у яких маса переваг:

 • їх можна розташовувати як завгодно;
 • вони абсолютно не нагріваються:
 • світлодіоди абсолютно не чутливі до вологи, головне — щоб вода не потрапляла на контакти.

Важливо! Плафони підходять і для великих ванних, але краще, якщо їх буде декілька.

Робоче освітлення

Робоче освітлення – це світильники, розташовані в місцях, в яких відбувається якась діяльність. Такою зоною завжди є дзеркало, але можуть бути також і ванна, умивальник і душова кабіна. У вас повинна бути можливість добре їх висвітлити – або хоча б зробити додаткову підсвітку, яка включається, коли це особливо необхідно.

Нижня освітлення

У маленьких ванних влаштувати його важко, та воно і не потрібно. Це – особливість просторих приміщень. Освітлювальні прилади розташовуються на відстані півметра від підлоги, а частіше навіть нижче, десь на рівні 40 див.

Важливо! Таке освітлення – чисто декоративний елемент. Наприклад, можна візуально створити сходинки у ванну, п’єдестал або що-небудь ще в цьому роді. Для нього краще всього використовувати різнокольорові світлодіодні стрічки.

Поговоримо про стилі

Замислившись, який світло зробити у ванній, врахуйте ще кілька особливостей. Освітлювальні прилади повинні відповідати стилю приміщення:

 • Якщо ванна маленька, то найпопулярнішими стилістичними рішеннями є Мінімалізм, Ретро або Класика.
 • Для великих кімнат підходять і Прованс, і Бароко, і античний стиль, і багато іншого.

Незважаючи на те, що вибір світильників в магазинах достатньо великий, колірна гама приладів, які застосовуються у ванних, загалом-то обмежена. Якщо ви вішаєте плафон, швидше за все, він буде закритим, з якогось світлого пластика або скла, прозорого або матового:

 • Для любителів мінімалізму і Хай-тек виявляться незамінними моделі світильників у хромованих корпусах. Підходять і світильники з пластику, оформленого підмітав – з чіткими формами і невеликою кількістю деталей.
 • Тим, хто віддає перевагу Ретро, потрібен звичайний плафон-таблетка.
 • Любителі Провансу можуть дозволити собі невелику люстру і пару-трійку оригінальних бра у вигляді канделябрів.
 • Любителям Етно взагалі краще лампи замаскувати, щоб було незрозуміло, звідки ллється світло – і вже тут-то світлодіоди просто незамінні.

Взагалі дизайн ванної кімнати з світлодіодним підсвічуванням може бути надзвичайно різноманітним.

Розміри

Влаштовуючи своїми руками освітлення у ванній, дуже важливо зрозуміти, якого розміру світильники вам потрібні. Це значно полегшить вибір. Габарити плафонів і бра цілком і повністю залежать від висоти ваших стель і розмірів приміщення. Люстри і низько висять плафони не рекомендуються, а ось світлодіодні стрічки і слоти можна вішати куди завгодно.

Потужність

Якщо говорити про рівень освітленості вашої ванної, то він повинен бути таким, щоб не дратувати і не зліпити. Це залежить від яскравості світлового потоку. Вона вимірюється люменах. Різні лампи дають різний світловий потік. Розрахунок для санітарних кімнат досить простий – на квадратний метр площі повинен падати світловий потік в 200 люменів.

У ванних застосовуються різні види ламп:

 • розжарювання;
 • люмінесцентні;
 • галогенні;
 • світлодіодні.

Вони дають різну яскравість потоку. Наприклад:

 • у звичайної лампи розжарювання в 25 Вт він становить 200 лм;
 • у люмінесцентної потужністю 40 Вт вона буде в десять разів більше;
 • 70-ватна галогенка дає трохи більше тисячі люменів;
 • світлодіоди – справжні рекордсмени, лампа потужністю від 30 до 80 Вт дасть яскравість світлового потоку в 6 000 люменів.

Важливо! Вибір яскравості дуже сильно залежить від колірного рішення вашого санвузла. Якщо стіни і стеля світлі, можна взяти лампи мінімальної потужності, а якщо темні – необхідна максимальна яскравість світлового потоку.

sv tlo u vann y k mnat 4 - Світло у ванній кімнаті

Про переваги та недоліки

Перед тим, як влаштовувати освітлення у ванній своїми руками, подумайте, які саме лампи будуть знаходиться у вашій ванній. У кожного виду є свої плюси і мінуси:

 1. Лампи розжарювання – дешеві, але недовговічні, світловий потік у них слабкий, вони швидко перегорають, до того ж їх не рекомендується застосовувати в пластмасових світильниках.
 2. Галогенні — служать довго, у них хороша світловіддача, але досить часто потрібен понижуючий трансформатор.
 3. Люмінесцентні лампи дають майже природне світло, працюють довго, але вони часом галасують, а крім того, потужність їх не перевищує 150 Вт.
 4. Світлодіодні – і служать довго, і не гріються, і потужність може бути будь-який, але навіть у такої досконалості є недоліки – висока ціна і потреба в стабільно працюючій електромережі.

Монтуємо проводку

Перед тим, як влаштовувати освітлення у ванній, складіть план:

 1. Визначте кількість світильників.
 2. Визначте місця їх розташування.
 3. Вирішіть, провід якого перетину вам необхідний – від цього залежить стабільна робота системи, так само як і безпека.

Розраховуємо перерізу проводу

Перетин розраховується наступним чином:

 1. Складіть потужності всіх ламп, які будуть використовуватися у ванній.
 2. Розділіть результат на 220.
 3. У вас вийде навантаження на кабель – вона виражається в амперах.

На кожен квадратний міліметр перерізу проводу має припадати не більше 4 Ампер на квадратний міліметр для мідного дроту і не більше 3 – для алюмінієвого. Наприклад, якщо у вас вийшов загальний струм 6 А, діаметр перерізу алюмінієвого дроту повинен бути 2 кв. м.

Важливо! Врахуйте також, що при монтажі проводки не можна використовувати дроти з різних матеріалів – вони можуть утворити гальванічні корозійні пари. Це призведе до порушення контактів між провідниками. У ванній не слід використовувати ізоляційну стрічку – вона при попаданні води відстає. Провід меншого перерізу застосовувати не можна, оскільки це може викликати перегорання і пожежа.

sv tlo u vann y k mnat 5 - Світло у ванній кімнаті

Як робити проводку?

Оскільки вологість у ванній висока, проводку потрібно робити прихованої:

 • в стіні;
 • в обробці.

Прокладати її потрібно правильно відразу, інакше — доведеться знову довбати стіну або змінювати обробку, а це – додаткові витрати грошей і часу. Застосовувати потрібно кабель, покладений в гофру:

 1. Проштробите стіну і стелю до місць, де будуть монтуватися світильники.
 2. Встановіть фіксують затиски.
 3. Прокладіть дроти.
 4. Закріпіть їх алебастром або гіпсовим розчином.
 5. Підключіть систему до розподільній коробці.
 6. Перевірте її на предмет замикань.
 7. Закрийте штроби.

Ставимо світильник

Проводка готова? Відмінно, пора монтувати світильники. Якщо у вас у ванній передбачається три рівня освітлення, починати треба зверху, тобто монтажу стельових приладів. При цьому потрібно врахувати кілька важливих моментів:

 1. При підвісних стелях або тих, що зроблені з гіпсокартону, розведення потрібно зробити до монтажу панелей або полотен – штробіть в цьому випадку нічого не потрібно.
 2. Кінці проводів потрібно вивести на 20 см до місць, де будуть світильники.

Важливо! Не принципово важливо, в якому порядку ви будете свердлити гіпсокартон – отвори можна зробити як до, так і після монтажу листів на стелю, але треба дуже точно визначити точки кріплення світильників – вони не повинні опинитися на профілі.

Світлодіодні стрічки

Закріпити їх неважко, але у цього виду світильників є свої особливості:

 1. Стелю або стіну, куди ви збираєтеся їх кріпити, ретельно очистіть.
 2. Обезжирьте її розчинником або уайт-спиритом.
 3. Зніміть з стрічки захисну плівку.
 4. Підключіть світлодіоди до адаптера – зверніть увагу на те, що дроти повинні потрапити в призначені для них гнізда.
 5. Укладіть її, злегка придавлюючи (але не дуже сильно).

Натяжні стелі

Зараз натяжні стелі – дуже модний вид обробки. Але при організації освітлення у ванній на такі поверхні є свої нюанси:

 1. Змонтуйте на основному стелі стійки для світильників.
 2. В натяжній стелі зробіть отвори.
 3. Вставте термоізоляційні кільця і бугелі, які будуть перешкоджати розривів.

Важливо! Для натяжних стель більше інших підходять прилади з накладними кріпленнями. Що стосується ламп, потужність ламп розжарювання не повинна перевищувати 40 Вт, а якщо ви використовуєте галогенні – 35 Вт. А ось світлодіоди підходять будь-які, ніякої шкоди покриттю вони не завдадуть.

Відеоматеріал

Освітлення створити неповторний інтер’єр вашої ванної. Звичайна санітарна кімната перетвориться в щось інтригуюче і казкове, і нічого складного в цьому немає – асортимент світильників і ламп у магазинах настільки широкий, що і прихильник мінімалізму, і переконаний шанувальник класичних стилів з легкістю знайде що-небудь підходяще.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *