Тепла підлога від центрального опалення в квартирі

tepla p dloga v d central nogo opalennya v kvartir 1 - Тепла підлога від центрального опалення в квартирі

Центральне опалення – це чудово, але часом опалювальні системи в будинках влаштовані так, що підлога все одно залишається холодним. Його можна обігріти. Як? Наприклад, влаштувавши тепла підлога від центрального опалення в квартирі своїми руками або з залученням фахівців з комунальної служби. Про те, як це можна зробити, ви дізнаєтеся зі статті.

Водяний або електричний?

Ще до того, як зробити теплу підлогу в квартирі, потрібно вирішити одне важливе питання: яка буде основна функція вашої системи? Тепла підлога може бути:

 • основним джерелом тепла;
 • додатковим обігрівачем.

Виходячи з цього, можна вибрати, яка саме система нижнього опалення вам більше підходить:

 • водяна;
 • електрична;
 • інфрачервона.

Важливо! Якщо ви плануєте повністю замінити батареї центрального опалення, можна розглянути можливість улаштування водяної теплої підлоги. Іноді основною системою опалення в будинку може стати і електричний підлогу, але значно частіше його використовують як засіб додаткового обігріву.

Електричні системи теж бувають різними — в каталогах ви можете бачити:

 • кабельні підлоги;
 • нагрівальні мати.

Важливо! Багато хто віддає перевагу інфрачервоним обігрівачів. Вони теж живляться від електромережі, але їх прийнято виділяти в окремий клас, тому що в них застосовується особливий тип нагрівальних елементів.

У кожного варіанту свої переваги і недоліки.

Переваги водяної підлоги

Намагаючись розібратися, як зробити теплу підлогу від опалення в квартирі, подумайте, чи дійсно він вам необхідний. У нього є маса переваг:

 • така система дає можливість рівномірно розподілити тепло по всій квартирі, це особливо важливо, якщо в будинку є маленькі діти, які люблять грати на підлозі;
 • по своїй суті тепла підлога – це ті ж самі труби, тільки укладені горизонтально, так що ваша квартира буде отримувати стільки ж тепла, скільки і раніше;
 • батареї можна прибрати зовсім – а цей момент завжди цікавить тих, хто прагне створити оригінальний інтер’єр;
 • така підлога може служити дуже довго, якщо його правильно укласти і зробити з якісних матеріалів.

Чим поганий водяна тепла підлога?

А чи має теплий підлога водяна своїми руками в квартирі будь-якими вадами? На жаль, мінуси є:

 1. Не в кожному приміщенні можна обладнати таку систему.
 2. У будь-якому випадку доведеться консультуватися з комунальною службою, а то й отримувати погодження в місцевій адміністрації.
 3. Якщо все робити за правилами, задоволення виходить досить дорогим.
 4. При монтажі потрібно дотримуватися технологічні вимоги, що не кожному господарю під силу.
 5. Від протікання ніхто не застрахований, і якщо вони виникають – доведеться робити ґрунтовний ремонт всієї конструкції, включаючи заміну фінішного покриття і бетонної стяжки.
 6. Якщо вчасно не помітити протікання, можуть виникнути серйозні неприємності з сусідами.
 7. Питання у сусідів можуть виникнути і в тому випадку, якщо пристрій водяної підлоги у вашій квартирі призвела до того, що в їх оселях стало холодніше.

Зрозуміло, багато мінуси автоматично зникають, якщо ви влаштовуєте тепла підлога в квартирі з індивідуальним опаленням. Але найкращий варіант – робити такі підлоги в приватному будинку з власним бойлером, де немає ні сусідів, чиї інтереси можуть бути порушені, ні необхідності погоджувати з владою.

Отримуємо дозвіл

Отже, можливі витрати вас не лякають і ви все одно мрієте укласти тепла підлога для опалення в квартирі? Що ж, доведеться почати з візиту в комунальну компанію, що обслуговує ваш будинок. Знайти її праці не складе — адреса і телефони написані в квитанції на оплату комунальних послуг.

Важливо! Звернутися туди треба обов’язково, щоб уникнути великих штрафів за незаконну врізку. А в гіршому випадку порушника чекає судовий розгляд, підсумком якого, швидше за все, стане вимогу повернути все в початковий стан. За рахунок порушника, зрозуміло.

Отримати дозвіл вдається не завжди. Опалювальні системи в багатоповерхівках розраховуються так, що запас міцності дуже малий. Якщо ви випередили сусідів і першим вирішили змонтувати теплий водяна підлога – може бути, вам і пощастить. Дозволять вам чи ні — залежить від багатьох факторів:

 • типу опалювальної системи в будинку – коли є два стояка, прямий і зворотний, дозвіл можуть дати, а якщо один – немає;
 • температурного режиму – ваша врізка неминуче вплине на температуру до сусідських квартирах, так що погодять ваше нововведення тільки в тому випадку, якщо теплоносій має досить високу температуру;
 • місця, де знаходиться теплообмінник – зверху чи знизу, якщо він нагорі – мешканці нижніх поверхів швидше отримають дозвіл, і навпаки.

tepla p dloga v d central nogo opalennya v kvartir 2 - Тепла підлога від центрального опалення в квартирі

Майже все залежить від типу розводки в будинку. Вона буває:

 • вертикальної;
 • горизонтальною.

У першому випадку отримати дозвіл, швидше за все, не вдасться. А ось при горизонтальній розводці узгодження стає справою цілком реальним. Так що відповідь на питання, чи можна зробити теплу підлогу від центрального опалення в квартирі, не так простий, як здається.

Важливо! Зазвичай дозвіл надається, якщо ви зовсім прибираєте радіатори – тобто практично змінюєте вертикальну систему опалення на горизонтальну, а температура теплоносія і потужність всієї системи в будинку залишаються колишніми. Якщо ж на вашу заявку пішов відмову, зупиніть свій вибір на інших системах.

Робимо проект

В керуючу компанію не варто звертатися, якщо ви недостатньо добре уявляєте собі, чого саме хочете. Тому спочатку треба все-таки скласти хоча б приблизний проект:

 1. Накресліть план своєї квартири.
 2. Нанесіть на нього труби, які планується укласти.
 3. Вкажіть тип підключення.
 4. Вкажіть матеріали, які збираєтеся застосовувати для стяжки, гідроізоляції та інших робіт.

Навіть з таким примітивним планом розмовляти з техніком буде набагато легше. Він заодно і допоможе скорегувати вашу ідею, якщо якісь матеріали недостатньо міцні, а інші — взагалі не можна використовувати в житлових приміщеннях.

Важливо! Зібравшись робити теплий водяна підлога своїми руками, гарненько подумайте – а чи скрізь повинні лежати труби? Деякі ділянки прогрівати зовсім не обов’язково. Наприклад, під шафами підлогу гріти не потрібно, а під холодильником – навіть шкідливо.

Визначаємося з підключенням

Якщо ви все ж вирішили подолати всі перешкоди і вже майже знаєте, як зробити водяний тепла підлога в квартирі, треба визначитися з типом підключення. Для міської квартири у звичайній багатоповерхівці їх всього два:

 • через полотенцесушитель;
 • безпосередньо до системи опалення.

Найпопулярніший спосіб підключитися до джерела тепла – через полотенцесушитель. На нього подається обратка, тобто теплоносій, вже встиг частково виконати свої функції. Температура буде цілком прийнятною – не більше 50°С, а частіше – трохи менше, близько 35-40°с. Якщо ж ви вже поставили відсічні клапани – ситуація значно спрощується.

Важливо! Найбільший мінус підключення до центральної опалювальної системи – надто висока температура. Теплоносій подається через теплообмінник, температура його становить близько 70°С, так що навіть любитель тропічної спеки буде відчувати себе в такій квартирі не надто затишно. Якщо ви все ж зважитеся на такий крок, доведеться ставити колекторну групу.

Робимо розрахунки

Наступний крок після отримання дозволу та визначення типу підключення – розрахунки:

 1. Обчисліть загальну потужність, яка буде припадати на додаткове опалення (якщо підлога буде основним джерелом тепла, потужність не змінюється).
 2. Врахуйте теплові втрати.
 3. Не забудьте врахувати також тип радіаторів.
 4. З’ясуйте потужність циркуляційного насоса.
 5. Розрахуйте, наскільки доведеться підняти основу.

Розрахунки виходять досить складними, не всякий господар впорається з таким завданням. Тому є сенс звернутися в ту ж саму комунальну службу або сертифіковану проектну організацію.

Важливо! Тепла підлога в поєднанні з натяжними стелями здатні істотно зменшити ваш життєвий простір, тому краще все робити відповідно до норм СНиП.

Класика жанру – підключення до системи опалення

Для того щоб виконати підключення теплої підлоги за класичною схемою, вам потрібно багато:

 • циркуляційний насос;
 • розподільчий вузол;
 • колекторна група;
 • температурні датчики.

Розподільний вузол

Найголовніша частина – розподільний вузол. Він відповідає за температуру води в системі. Воду потрібно охолоджувати до прийнятної температури, тобто до 30-35°С, інакше — система довго не прослужить.

Важливо! Діаметр труб становить 12-20 мм

Триходовий клапан

Головна деталь розподільної системи – триходовий клапан, від якого і залежить розподіл температури. У нього є датчик – термоголовка. Температура регулюється завдяки тому, що змінюється положення штока. Працює вона так:

 1. Температура теплоносія підвищується вище заданої.
 2. Заслінка закриває потік – іноді повністю, іноді частково.

Важливо! У квартирах на середніх поверхах зазвичай застосовується двоходовий клапан.

tepla p dloga v d central nogo opalennya v kvartir 3 - Тепла підлога від центрального опалення в квартирі

Циркуляційний насос

Без цієї деталі система взагалі працювати не буде, тому що вода тече туди, де немає опору. Вам же потрібно направити її в конкретні труби, а без примусової циркуляції цього не зробити. Він ставиться після розподільного вузла, але перед колекторної групою. Процес подачі води відбувається так:

 1. Термоголовка подає охолоджену воду до насоса.
 2. Теплоносій подається в колекторну групу.
 3. Рідина розподіляється по трубах.

Колекторна група

Це — теж важливий вузол, в який входить обов’язково:

 • дренажний кран;
 • повітровід.

У верхній частині ставиться відвід повітря, у нижній – кран.

Грязьові фільтри

Щоб продовжити термін життя вашій системі теплої підлоги, треба поставити фільтри. Справа в тому, що вода в системах опалення не відрізняється високою якістю. Вона, звичайно, очищається, але не до питної якості. Бруд же має властивість забивати труби, що може призвести до досить серйозних неприємностей. Тому частинки треба фільтрувати.

Якщо ви живете у власному будинку

Щасливим власникам індивідуальних будинків розібратися з теплою підлогою буде набагато простіше. Є два основних варіанти:

 1. Підключити тепла підлога до системи гарячого водопостачання.
 2. Поставити котел, а труби заповнити антифризом.

Монтуємо тепла підлога

Всі узгодження пройдені, план розроблений і розрахунки зроблені. Пора переходити власне до справи, тобто до монтажу. Для початку треба привести в порядок квартиру:

 • повністю закрити тепловий контур;
 • засклити балкон;
 • замінити рами;
 • утеплити стіни.

Після цього можна починати займатися підлогою. У фахівців схема укладання називається пирогом, який складається з декількох шарів:

 • гідроізоляції;
 • утеплювача;
 • відбиває фольги;
 • труб;
 • стяжки;
 • фінішного покриття;
 • плінтус.

Гідроізоляція

Пол повинен бути добре ізольовані. Це потрібно не тільки для того, щоб уникнути неприємностей з сусідами, а й заради безпеки вашої квартири. Як кажуть, вода камінь точить, і навіть сама слабка протікання врешті-решт призведе до руйнування всієї системи. Тому треба мінімізувати можливий збиток.

Утеплювач і відбивач

Він може бути листовим, але зараз багато використовують спеціальні мати, призначені саме для теплої підлоги. Товщина залежить від того, де знаходиться квартира. Приміром, якщо внизу є неопалювані приміщення, шар краще зробити товстіший. В якості відбивача використовується фольга. Без неї частину тепла неодмінно піде вниз.

Які взяти труби?

Ідеальний матеріал для теплої підлоги – металопласт. Втрати тепла мінімальні — він не схильний до корозії і служить досить довго. Як правило, береться труба діаметром 1,5-1,6 см – це найпопулярніший варіант, але зустрічаються і інші.

tepla p dloga v d central nogo opalennya v kvartir 4 - Тепла підлога від центрального опалення в квартирі

Стяжка

Поверх труб укладають бетонну стяжку, особливо, коли утеплювач зроблений з листових матеріалів. Але потрібно бути обережним. Стяжка робиться з бетону — він має велику вагу, так що дуже важливо зробити правильні розрахунки, інакше — все вміст вашої квартири разом з теплим полом може провалитися до сусідів або в підвал.

Важливо! Використання профільних матів дозволяє обійтися без стяжки, саме тому власники квартир часто віддають перевагу саме їх.

Фінішна обробка

Останній шар – фінішний підлогу, тобто те покриття, які ви вкладаєте в кімнатах. Тут є одна тонкість. Якщо ви застосовуєте плитку або рулонні матеріали, класти їх безпосередньо на стяжку не можна. Тому спочатку робиться основу з фанерних листів, а вже на нього – фінішне покриття. А ламінат можна настилати безпосередньо на профільні мати.

Схеми укладання труб

Як укласти труби? Варіантів тут небагато, всього два:

 • змійка;
 • спіраль.

Зовсім не обов’язково, що в кімнаті всі труби будуть укладені тільки зигзагами або тільки по спіралі – можна придумати і комбінації з цих фігур. Наприклад, вкладання змійкою дозволяє відрегулювати температуру так, щоб ділянка біля зовнішньої стіни прогрівався краще.

А скільки труб можна покласти? Теж важливе питання. На цей рахунок є певні норми – загальна довжина контуру не повинна бути більше 100 м. тобто, у разі, коли ви робите тепла підлога у всій квартирі, у кожній кімнаті краще влаштувати окремий контур. Якщо ж говорити про відстані між витками, то воно розраховується, виходячи з температури, яка вам потрібна. Чим ближче витки один до одного – тим тепліше. Стандартне відстань – 15-30 див.

Відеоматеріал

Таким чином, монтаж теплої підлоги в квартирі – справа цілком можливе. Однак найкращий варіант – приєднання його до котла, іноді це можливо і в багатоповерхових будинках. Незалежно від того, який варіант ви виберете, слід приділити особливу увагу якості матеріалів і точному дотриманню технології.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *