Теплу підлогу в приватному будинку своїми руками водяній

teplu p dlogu v privatnomu budinku svo mi rukami vodyan y 1 - Теплу підлогу в приватному будинку своїми руками водяній

Сьогодні багато господарів приватних будинків встановлюють для додаткового або основного опалення теплий водяний підлогу. Вони мають масу переваг: рівномірно прогріває приміщення, збільшує комфортність, не вимагає додаткових витрат енергії, оскільки працює від одного котла з радіаторами. У цій статті ми розглянемо питання, як встановити теплу підлогу в приватному будинку своїми руками водяний, навіть не маючи досвіду в проведенні подібних робіт.

Підготовка і розрахунок матеріалів

Така відповідальна робота повинна починатися з планування і підготовки всіх необхідних матеріалів. Строго кажучи, точні розрахунок можуть здійснити тільки фахівці, які мають інформацію про рівень витоку тепла у конкретному приміщенні. Але для індивідуальних потреб, як правило, використовуються приблизні розрахунки, які цілком задовольняють поставленим вимогам.

Для початку слід накреслити план розташування труб теплої підлоги водяного в приватному будинку. Наочніше і зрозуміліше всього буде намальована на аркуші в клітинку схема, на якій систему можна розрахувати, виходячи з квадратури кімнати. Кожна клітина буде відповідати одному кроку, тобто відстані між трубами системи.Для зони помірного клімату:

 • При досить хорошій ізоляції вікон і вдома відстань між сусідніми витками труби можна зробити приблизно 15-20 див.
 • Якщо стіни добре утеплені — 10-15 див.
 • У просторих кімнатах, де частина стін є холодними, а частина — теплими, робиться змінний крок: близько холодних стін відстань між сусідніми витками труб не надто велика, а по мірі наближення до теплих стін — воно збільшується.

Вибір підлогового покриття для теплої підлоги:

 • Серйозну помилку роблять ті, хто на теплий водяний підлогу збирається укладати товсте дерев’яне покриття або паркет. Дерево погано проводить тепло, внаслідок чого воно буде сильно перешкоджати нагрівання кімнати. ККД такого обігріву може виявитися навіть гірше, ніж у радіаторного, у свою чергу, витрати на опалення — досить великими.
 • Ідеальним покриттям для теплих підлог є керамічна, кам’яна або керамогранітна плитка. Нагріваючись, вона буде чудово тримати тепло, і це — найкращий варіант для ванної або кухні. У кімнатах, де зроблено теплу підлогу — дуже люблять грати діти, та й просто ходити босоніж значно приємніше, ніж по дерев’яному паркету.
 • Трохи гірший варіант для підлогового покриття, більш доречний для спальні або гостьової кімнати — ламінат або лінолеум. Такі матеріали добре пропускають тепло, не знижуючи ККД водяного теплопостачання. При цьому ламінат необхідно вибирати мінімальної товщини, а лінолеум — без підкладки з утепленням.

Важливо! При нагріванні багато штучні матеріали здатні виділяти у повітря шкідливі випаровування. Саме тому підлогові покриття з хімічними добавками повинні мати відмітку виробника виробу про можливості їх використання в житлових приміщеннях на теплих підлогах.

Основа під тепла підлога

Якщо мова йде про житло з бетонними перекриттями, то кращим варіантом для основи під теплий підлога водяна своїми руками в приватному будинку — це бетонна стяжка з водяним підігрівом.

Важливо! Цей метод застосовується і для перших поверхів (цокольних) приватних котеджів, якщо основа підлоги знаходиться на подушці з піску, яка розташовується безпосередньо на ґрунті.

У будинках, де є дерев’яні перекриття такий варіант не підійде. Дерев’яні балки перекриття просто не витримають великої ваги стяжки з бетону, якою б вона не була тонкою. У цьому випадку використовується полегшений варіант теплих підлог, про який ми поговорить трохи пізніше.

Монтаж теплої підлоги своїми руками починається з ретельної підготовки підстави, яке повинно бути рівним, без будь-яких западин і виступів. Максимально допустимий перепад може становити 5 мм.

Важливо! Якщо глибина дефектів поверхні має 1-2 см, то доведеться насипати, а потім розрівняти тонкий шар дрібного щебеню (гранітний відсів) з розміром зерна до 5 мм. Поверх вирівнюючого шару потрібно буде укласти плівку і в процесі укладання теплоізоляції ходити по дерев’яних щитів. Інакше — вирівнюючий шар сам послужить джерелом нерівностей.

Схеми укладання водяних теплих підлог

Найбільш поширені схеми укладання водяних теплих підлог — спіраль і равлик:

 • Равлик рівномірно прогріває всю площу підлоги.
 • Зате при спіралі можна забезпечити більший рівень прогріву в найбільш холодної зоні кімнати. Для цього перші гілки труби, по яких буде подаватися гаряча вода, прокладаються саме там.

За заздалегідь підготовленим планом визначається точна довжина труби.

Важливо! Для теплих підлог необхідно використовувати тільки цілісний шматок труби. Якщо площа кімнати велика, то слід спланувати кілька контурів обігріву. Причому, довжина кожного з цих контурів не повинна перевищувати 100 м. В іншому випадку буде потрібно занадто великий тиск, яке потрібно для нормальної швидкості потоку гарячої води. За площею це приблизно відповідає 15 квадратним метрам.

Тепла підлога водяна своїми руками в приватному будинку краще робити з металопластикової труби, діаметр якої 16 мм. Вона без праці гнеться з достатньо малим радіусом, і працювати з нею значно зручніше, ніж з трубою із зшитого поліетилену. Труби діаметром 20 мм застосовувати небажано, тому як великий діаметр вимагатиме збільшення товщини бетону, що негативно вплине на ефективність системи нагріву.

Як правило, витрата труби на 1 квадратний метр площі становить:

 • 10 метрів крок 10 див.
 • 6,75 м при кроці 15 див.

Вибір теплоізоляції і кріплень

Щоб тепло не йшло вниз, на основу потрібно укласти шар щільного пінопласту.

Важливо! Щільність утеплювача слід вибирати не менше 25, а краще — 35 кг/куб. м. Більш легкі види пінопласту просто сомнутся під вагою бетонного шару.

Утеплювач і тепловідбивач

Оптимальною товщиною утеплювача є 5 див. При здійсненні укладання на грунт або при необхідності більш високою захисту від холоду, коли поверхом нижче знаходиться погано або неопалюване приміщення, товщину теплоізоляційного шару можна довести до 10 див.

Щоб знизити втрати тепла, поверх утеплювача рекомендується настелити тепловідбивний екран, що складається з металізованої плівки. Це може бути:

 • Захисний екран з поролону, який приклеюється за радіаторами.
 • Пенофол (металізований спінений поліетилен).
 • Звичайна харчова алюмінієва фольга.

Металізований шар досить швидко приходить в непридатність через агресивного впливу бетону, тому сам екран теж потрібно захистити. Таким захисним шаром послужить поліетиленова плівка, яка часто використовується для парників у тепличному господарстві. Товщина цієї плівки повинна бути приблизно 75-100 мкм.

Більш того, вона забезпечує необхідну вологість для созревающей стяжки з бетону на протязі всього періоду її застигання. Шматки плівки слід укладати внахлест, а місця з’єднання ретельно проклеювати скотчем.

teplu p dlogu v privatnomu budinku svo mi rukami vodyan y 2 - Теплу підлогу в приватному будинку своїми руками водяній

Кріпильні з’єднання для труб

Поверх теплоізоляції встановлюються кріплення для труб. Їх призначення — зафіксувати сусідні гілки труби і розташувати її по підлозі з суворій відповідності з попередньою схемою. Кріплення утримують трубу, поки бетонна стяжка не набуває необхідну ступінь твердості. Застосування кріплень полегшує монтаж теплої підлоги водяного своїми руками в приватному будинку і гарантує правильне розташування труби в товщі бетонної подушки.

Кріпленням можуть послужити спеціальний металеві планки, зварна металева сітка, пластикові скоби, які фіксують трубу до пенопластовому основи:

 • Металеві планки застосовуються при збільшеній товщині подушки з бетону. Вони трохи піднімають трубу по відношенню до теплоізоляції, завдяки чому вона опиняється трохи ближче до верхньої поверхні подушки з бетону. Труба просто замикається в фігурні виїмки планок.
 • Сітка з металу не тільки закріплює трубу, але і армує шар бетонної подушки. Труба фіксується до сітки за допомогою шматочків дроту або пластикових хомутів. При цьому витрата кріплення становить 2 штуки на 1 погонний метр. У місцях заокруглень можна застосовувати додаткове кріплення.
 • Пластикові скоби монтуються вручну. Вони пришпилюють трубу до пінопласту по мерее її укладання. Напівпромислові теплі підлоги робляться за допомогою особливого степлера. Однак його покупка виправдана лише при інтенсивному професійному використанні.

Останнім часом виробники систем теплих підлог почали пропонувати ще одне досить зручне рішення — спеціальні аркуші щільного пінополістиролу з профільованою поверхнею. Як правило, поверхня таких листів являє собою перетину канавок або ж ряди виступаючих елементів, між якими укладаються труби підігріву.

Поверхня таких листів гладка, екструдована, всі пори закриті, при цьому додаткова гідроізоляційна плівка для неї не потрібна. Маючи в своєму розпорядженні особливий терморезак, канавки в пінополістиролі можна зробити самостійно. Однак для проведення подібних робіт необхідний хоча б мінімальний досвід.

Важливо! Металопластикові труби поставляються в бухтах. У процесі укладання бухту розкочують по траєкторії розміщення труби. Не можна витягати труби з лежачої бухти, так як це викличе її скручування і здатне привести до раскалению внутрішніх шарів.

Приготування і заливка бетону

Проводити заливку труб бетоном при монтажі теплої підлоги своїми руками в приватному будинку поетапно можна лише після того, як вони будуть повністю покладені, правильно підключені до колекторів, а також наповнені теплоносієм під тиском 4 бар.

Важливо! Перед заливкою потрібно витримати трубу під тиском протягом хоча б кількох діб. Якщо виявиться текти, її необхідно відразу ж усунути. Якщо сама система ще не встановлена, то замість води в труби з допомогою компресора слід закачати повітря і зафіксувати тиск кульовими вентилями.

Відразу після здійснення закачування, тиск може трохи знизитися за рахунок випрямлення труб. В процесі заливки і твердіння бетону тиск контролюється за допомогою підключеного манометра.

Для того щоб компенсувати теплові розширення уздовж стін кріпиться демпферна стрічка. Температурне розширення подушки з бетону має становити 0,5 мм на один погонний метр, при збільшенні температури на 40 градусів. У тому випадку, якщо нагрівання становить лише 20 градусів, то розширення відповідно буде вдвічі менше. Потрібно помножити на розширення протяжність найбільш довгого ділянки бетонної підлоги і порівняти отриману величину з товщиною демпферної стрічки.

Як правило, для звичайних будинків, досить укласти стрічку лише вздовж стін і при дверному отворі. Також демпферна стрічка грає роль теплоізоляції теплої підлоги та стін. Таким чином усуваються містки холоду, які викликають непотрібну витоку тепла.

teplu p dlogu v privatnomu budinku svo mi rukami vodyan y 3 - Теплу підлогу в приватному будинку своїми руками водяній

У деяких випадках додатково робляться компенсаційні шви:

 • Якщо довжина будь-якої із сторін кімнати понад 8 метрів.
 • Площа підлоги перевищує 30 квадратних метрів.
 • Довжина і ширина кімнати розрізняються більш ніж в два рази.
 • Форма кімнати має декілька згинів.

Для протяжного теплої підлоги компенсаційний шов з демпферною стрічкою облаштовується через кожні десять метрів. Щоб рух подушок з бетону в цих місцях не прорвало трубу, на неї слід одягнути жорстку пластикову гофру або трубу великого діаметру. Захід захисної труби бетонні подушки — не менше 0,5 м з кожної зі сторін.

Важливо! Кожен контур рекомендується розміщувати на своєму майданчику і не допускати частого перетину труб, а також компенсаційного шва.

Якщо за планом розміщення виникає скупчення теплих труб в якомусь одному місці, наприклад, біля колектора, то на частину труб необхідно надіти рукав теплоізолятора. Це дасть можливість уникнути локального перегріву, а також краще зберегти тепло для потрібних ділянок підлоги.

Бетонування теплої водяної підлоги

Якщо бетон для заливки теплої підлоги не привозиться, а робиться на місці, то потрібні наступні компоненти:

 • Промитий річковий пісок — 1,9 в. ч.
 • Цементи марки 300 (400) — 1 вагова частина.
 • Щебінь розміром 5-20 мм — 3,7 в. ч.

Важливо! Це — склад важкого бетону, вага якого 2,5 т на 1 куб. м готового матеріалу.

Але багато хто відмовляється від піску в бетоні для теплих підлог. Це пов’язано з його низькою теплопровідністю. Тому на практиці часто використовуються цементно-гравійні суміші, склад яких виглядає наступним чином:

 • Цемент — 1 відро.
 • Гранітний щебінь 5-20 мм — 2 відра.
 • Вода — 7 л (якщо розчин дуже густий, можна додати ще 1 л).
 • Дрібний гранітний відсів — 4 відра.

Граніт чудово проводить тепло, а такий бетон має значно більш низьке теплове опір. Крім того, до складу варто ввести армуючу фібру, яка являє собою дрібні пластикові волокна.

Важливо! До складу будь-якого наливної підлоги має обов’язково входити пластифікатор. Його кількість залежить від марки і призначення даного препарату. Причому, пластифікатор повинен бути не будь, а призначений саме для теплої підлоги.

teplu p dlogu v privatnomu budinku svo mi rukami vodyan y 4 - Теплу підлогу в приватному будинку своїми руками водяній

Загальні правила заливання:

 • Якщо труба фіксується на планки або скоби, то поверх неї потрібно укласти армуючу сітку. А висоту бетонної стяжки слід вибрати 5-10 див.
 • При цьому необхідно забезпечити не менше 3 см бетону над трубою. Менший прошарок може призвести до розтріскування, а надто товста подушка з бетону збільшить втрати при передачі тепла.
 • При правильному виборі бетону і прийнятною температурі він починає схоплюватися вже через 4 години. Для підтримки нормальної вологості його потрібно накрити водонепроникною плівкою, а в процесі підсихання поверхні — поливати її водою.
 • Вже через 12 годин застиглий бетон буде здатний витримати вагу однієї людини. Однак його повне визрівання настає не раніше ніж через 28 днів. Все це час необхідно піклуватися про його вологості, а також підтримувати достатньо високий тиск в укладених трубах. Тільки після зазначеного часу можна проводити перші теплові випробування такої підлоги.

Важливо! Як під час першого випробування теплої підлоги водяного своїми руками в приватному будинку, так і згодом можна швидко нагрівати його до високих температур.

Підлогове покриття

На готове, повністю висохла бетонну основу можна клеїти керамічну плитку або якісь інші підлогові види покриттів. При цьому слід застосовувати клей, який призначений для теплих підлог.

Важливо! Якщо плитка потрапляє якраз на компенсаційний шов, то одну її частину слід приклеїти, а другу — посадити на силіконовий клей. Силікон амортизує теплові переміщення підстави, завдяки чому плитка не трісне від перенапруги.

Полегшений варіант теплої підлоги для дерев’яних перекриттів

Як говорилося вище, для дерев’яних перекриттів необхідно робити легкий теплий пол без бетонної подушки. В даному випадку послідовність робіт може дещо відрізнятися, в залежності від конструкції перекриття та стану старої підлоги:

 • Щоб тепло не йшло вниз, під труби потрібно укласти утеплювач. Він може бути розміщений між лагами перекриття, і тоді краще застосовувати мінвату. А може настилатися на старий чорнова підлога — тут вже знадобиться пінополістирол щільністю 25-35 кг/куб. м.

Важливо! Щоб запобігти утворенню конденсату, під мінеральну вату варто укласти мембрану-паробар’єр, а зверху на лаги набити перший чорнову підлогу.

 • Також, як і для бетонної підлоги, на утеплювач рекомендується настелити тепловідбивний екран з пінофол чи фольги. При цьому, всі шви і стики повинні бути ретельно проклеєні скотчем.
 • Прямо на пінополістирол необхідно настелити лаги, до яких прибити дошки чорнової підлоги. При цьому між дошками повинні бути зазори приблизно в 2 см для укладання труби.

Важливо! Такі ж зазори варто передбачити на торцях дощок підлоги. В іншому випадку — для труби доведеться вибирати поперечні канавки, а це може стати причиною поломки дощок.

 • Щоб тепло рівномірно розподілялося по підлозі, трубу потрібно укладати не просто в канавки, а в спеціально призначені металеві жолоби, які призначені для цих цілей. Метал добре передає тепло по всій поверхні і рівномірно прогріває фінішне покриття. Поради щодо його вибору давалися трохи вище — це може бути ламінат, здатний працювати з підігрівом, або жорстке полімерне покриття. Товстий паркет для теплих підлог підходить найменше.

Важливо! У порівнянні з бетонним теплою підлогою, полегшена конструкція облаштовується значно швидше і коштує дешевше. Ще одне достоїнство — можливість проведення ремонтних робіт труб в разі аварії. Проблеми з трубою в бетонній підлозі можна усунути тільки за допомогою його повної заміни. Але у дерев’яної підлоги теж є недолік — це значно менша теплова потужність.

Грамотно облаштований поетапно водяна тепла підлога своїми руками в приватному будинку — це ще один крок до зручним і комфортабельним умовам проживання для всієї родини. Але, навіть якщо ви з якихось причин не можете виконати ці роботи самостійно і змушені запросити фахівців, отримані знання допоможуть вам взяти найактивнішу участь у цьому процесі і проконтролювати якість збирається системи.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *