Термопаста для ноутбука — яка краще?

Як правило, система охолодження ноутбука працює в екстремальних режимах. Тому вкрай важливе значення має правильний вибір найбільш якісної та ефективної термопасти, що навіть в таких жорстких умовах дає можливість забезпечувати нормальний теплообмін між радіатором і поверхнею процесора. У цій статті ми розповімо, на що необхідно звертати увагу при купівлі термоінтерфейса, а також відповімо на запитання: термопаста для ноутбука — яка краще?

На що слід звернути увагу при купівлі термопасти?

Якщо ви купуєте продукцію невідомого вам виробника, то насамперед звертайте увагу на інформацію, яка вказана на упаковці. Як правило, зазначаються такі параметри:

  • Теплопровідність, Вт/(м·К) — дуже важливий параметр будь-якого термоінтерфейса. Намагайтеся купувати для ноутбука пасту з найвищим її значенням.
  • Тепловий опір — теж іноді є на упаковці. Це — величина, яка зворотна теплопровідності, відповідно — чим вона нижча, тим краще.
  • Пластичність — властивість важливо, в першу чергу, в плані зручності нанесення термопасти на поверхню процесора.

Важливо! Користувачам, яким до цього не доводилося її використовувати, краще придбати більш пластичний матеріал, оскільки він легше розподіляється по поверхні процесора і згодом засіб легше віддаляється.

  • Стійкість до перепадів температур. При постійних температурних перепадах, що в процесі використання ноутбука неминуче, термоінтерфейс просто висихає.

Важливо! Хороший показник зносостійкості для термопасти — один рік, після закінчення якого вона підлягає заміні в ході періодичного очищення ноутбука від пилу.

  • Вартість матеріалу залежить від його ваги в упаковці і складу. Як правило, в одному шприці міститься 4 г пасти, але в деяких випадках це може бути лише 2,5 м, а то й менше. Причому, часто тюбики обмотують непрозорою плівкою, з-за чого візуально кількість термопасти в ньому оцінити вкрай складно.

Важливо! Варто відзначити, що навіть найвищі характеристики теплопровідних паст, вказані на упаковці, не гарантують їх абсолютно позитивних експлуатаційних якостей. Іноді виробники навмисно завищують, наприклад, показники теплопровідності, зазначені в специфікації, з-за чого більш дешеві термоінтерфейс можуть показувати на практиці себе краще, ніж їх більш дорогі аналоги.

Пару слів про термоклее

Істотна відмінність термопластичного клею від термопасти полягає в тому, що під дією підвищеної температури він змінює свій агрегатний стан, переходячи з твердої в рідку.

Зрідка цей матеріал використовується в ноутбуках, оскільки рідкий він забезпечує досить високу теплопровідність, витісняючи повітря і самих маленьких нерівностей на поверхні радіатора і процесора.

Але в рідкому стані термоклеи зазвичай переходять при 100 градусах, що для кристала вже дуже багато. При робочих приблизно 70-80 градусах даний матеріал не здатний забезпечити того якості теплопередачі, що може досягатися з застосуванням теплопровідних паст. Та й усунути старий висохлий клей в процесі очищення системи охолодження буде значно складніше.

Порівнюємо термопасти

Варто відзначити, що далеко не всі пасти можна зустріти у вільному продажу. У деяких випадках їх можна отримати лише при покупці кулера певної марки.

У той же час, на сьогоднішній день широко доступні:

  • вітчизняні марки — АлСил-3, КПТ-8;
  • закордонні — Arctic Silver Matrix, ARCTIC MX-2 і 3, Deep Cool Z9, Coolage CA-CT3.

Давайте розглянемо деякі з них, щоб зрозуміти, яку термопасту вибрати для ноутбука.

ARCTIC MX-2, MX-3 і MX-4

Дані термопасти випускає швейцарська фірма Arctic. MX-2 можна придбати в фасовці по 4, 8 і 30 г, а ось MX-3 продається лише в шприцах по 4 р.

Особливості:

  • Матеріал відрізняється просунутою формулою і більше підходить для любителів розгону, хоча для ноутбуків це не актуально.
  • Заявлена різниця в температурах даних двох зразків — всього по 2.5 градусів.
  • Вони не проводять електрику, з-за чого більш безпечні для компонентів плати і процесора при випадковому потраплянні.
  • За кольором матеріали ідентичні, але консистенцією володіють різною. MX-2 більш пластична і в’язка, що робить її більш зручною при нанесенні. MX-3 ж досить складно нанести рівним тонким шаром на поверхню, внаслідок чого, власне, її вже зняли з виробництва, хоча залишки і сьогодні можна купити. MX-4 — навпаки, не має подібного недоліку, при цьому володіє теплопровідністю вище, ніж MX-2.

Важливо! Всі ці матеріали мають хороший рейтинг серед експертів із довговічності, а також високої теплопровідності. А це дуже добре як раз для роботи ноутбука в цілому і його системи охолодження зокрема.

Arctic Silver 5

Вже не нова термопаста, але і на сьогоднішній день це вибір багатьох, оскільки вона перевірена часом і до цих пір вважається еталоном якості:

  • У продажу зустрічаються фасування по 12 і 3.5 р.
  • Її теплопровідність серед більшості інших термоінтерфейсів найбільш висока — 8.7 Вт/(м·К).
  • В якості сполучного тут застосовується силікон, а фірмовий склад із синтетичних масел, із-за чого вона сильно прилипає до будь-яких елементів. Але навіть незважаючи на це, її досить легко наносити на поверхню процесора навіть малодосвідченому користувачеві.

Важливо! Даний матеріал також не проводить електричний струм. Крім того, з часом він не висихає і не тече.

Arctic Silver Matrix

Це — більш бюджетний варіант розглянутої вище термопасти:

  • Вона продається в шприці без упаковки 2.5 р.
  • Даний матеріал має досить густу і в’язку консистенцію, але при цьому він досить легко наноситься на процесор.

Coolage CA-CT3 Nano

Цей термоінтерфейс є продуктом відомого Сколково:

  • По консистенції паста досить густа, але при цьому дуже пластична і липка.
  • Ймовірно, як випливає з назви продукту, завдяки наявності наночастинок даний матеріал розмазується рівним і тонким шаром, при цьому теплопровідність заявлена досить непогана — більше 4 (м·К).
  • Паста також має діелектричні властивості, довгий час не висихає, завдяки чому також добре себе вести на будь-якої моделі лептопа.

Яка термопаста краще для недорогого ноутбука?

Розглянуті нами раніше термоінтерфейс за зовсім невеликим винятком є досить дорогими, мають прекрасні показники теплопровідності і високу зносостійкість. Їх краще застосовувати для ігрових пристроїв, де від системи охолодження потрібна велика продуктивність.

Якщо ж ви збираєтеся почистити з заміною термопасти звичайний офісний лептоп, який використовується в основному для роботи з документами і в інтернеті, то цілком можна обійтися вітчизняним, більш дешевим АлСил-3.

Важливо! Небажано для мобільних комп’ютерів — це застаріла теплопроводящая паста КПТ-8, хоча вона і сьогодні цілком затребувана. Її рейтинг невисокий, так як вона швидко висихає на поверхні теплообміну із-за чого швидко втрачає свої робочі характеристики. До того ж, вона має теплопровідність всього лише 0.8 Вт/(м·До), яка для ноутбука буде явно низькою.

Відеоматеріал

Тепер ви знаєте відповідь на питання, яку термопасту вибрати для ноутбука. Враховуючи наші поради та рекомендації, ви зможете підібрати для свого лептопа дійсно якісний матеріал, який значно полегшить і прискорить його роботу.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *