Тятива для сходів своїми руками

tyativa dlya shod v svo mi rukami 1 - Тятива для сходів своїми руками

Якщо ви стоїте перед вибором варіанта конструкції для сходів, щоб встановити її в своєму приватному будинку, то зверніть увагу на моделі на тятивах. Це — класичний спосіб їх виконання. Такі сходи можна зробити без подступенков, щоб полегшити конструкцію і скоротити витрати на придбання витратних матеріалів. Що таке щаблі — знають всі, але от як робиться тятива для їх кріплення — це вже питання більш складне. У цій статті ми розповімо, як виготовляється тятива для сходів своїми руками.

Що являє собою тятива?

Тятива – несучі опорні балки, які розташовуються з боків, мають пази, вирізані з внутрішньої сторони. Саме ці пази використовують для встановлення ступенів. Як правило, таких балок в конструкції передбачається дві. Але в тих випадках, коли сходи примикає з одного боку до стіни, то потрібно тільки одна тятива з протилежного боку. А з боку стіни вона кріпиться больцами.

Важливо! Розрізняють на даний момент такі сходи відкриті і з подступенками. Варто відзначити, що їх відсутність значно полегшує конструкцію, що робить її менш витратною в фінансовому плані, ось тільки в плані надійності вона особливо не радує.

З якого матеріалу виготовити тятиву?

Виготовлення тятиви для сходів своїми руками починається з вибору будівельного матеріалу, частіше перевага віддається металу або дерева.

Важливо! Оптимальним варіантом сміливо можна назвати деревину. Конструкції з неї виглядають красиво, крім того, відпадає необхідність використання зварювання, яка часто псує зовнішній вигляд грубими швами.

Зверніть увагу на такі деревні породи при виборі відповідного матеріалу:

 • Хвойні. Величезним недоліком сосни, ялини, кедра, ялиці є виділення смоли, що неодмінно позначається на тому, як лягати фарба. Тим не менш, такі породи просто чудово виглядають в натуральному кольорі. Вони володіють відмінними технічними характеристиками.
 • Листяні. Частіше віддають перевагу саме цьому типу деревини, за рахунок того, що вона проста в плані фарбування і оброблення. Сюди можна віднести вишня, дуб, бук, клен.

Важливо! Щоб підібрати пиломатеріал для виготовлення такого пристосування потрібно уважно розрахувати її розміри, щоб в результаті балка вийшла цільною, не довелося робити зрощування. Її параметри повинні максимально відповідати проектним рекомендацій.

Як самостійно розрахувати тятиву?

Перед тим, як зробити тятиву для сходів, зробіть її розрахунок за формулою, яка буде залежати від довжини кроку. Є певні правила, яких необхідно дотримуватися в процес проведення розрахунку:

 • Крок людини має довжину 63 див. Тому оптимальним співвідношенням в такому разі у формулі для розрахунку будуть: глибина щабля плюс дві висоти щабля, в результаті отримаємо 66 див.
 • Комфортним кутом нахилу сходів можна назвати 30-40 градусів.
 • Оптимальний розмір глибини ступені – 28-30 див. Якщо ж ваша тятива не зможе забезпечити потрібну глибину, то ступінь краще зробити ширше, таким чином, компенсуючи недолік.
 • Ідеальна висота сходинки – 15-20 див.

Якщо говорити про габаритах тятиви, то вони безпосередньо залежать від довжини майбутнього сходового маршу. Крім того, існують і стандартні параметри:

 • Опорна балка, що має ширину 90 см, повинна мати товщину, як мінімум, 4 див. Відповідний рівень для прорізання пазів — 2-3 див.

Важливо! Ширина пазів і відстань між ними задають характеристики прольоту, тобто висота і ширина східців. Крім того, дані цифри впливають на кут нахилу сходової конструкції.

 • Мінімальна ширина балки дорівнює 27,5 див. Зумовлена дана величина необхідністю залишення вільного простору над і під сходами, причому воно повинно бути шириною не менше 5 см.

Важливо! В процесі нанесення розмітки необхідно враховувати, що кількість ступенів за фактом буде менше розрахункового числа. Справа в тому, що остання сходинка є початком другого поверху. Для нанесення розмітки можна використовувати куточок або лінійку.

tyativa dlya shod v svo mi rukami 2 - Тятива для сходів своїми руками

Щодо тятиви сходи можуть розміщуватися такими способами:

 • Відсутність опорної лінії. В даному випадку робляться пази відкритими.
 • З опорною лінією. Тут передбачається врізка закритого типу.
 • Наявність опорної лінії без врізок. У цій ситуації використовується опорне кріплення, куточки, накладки.

Важливо! Опорна лінія – межа, яка наноситься по всій довжині кромки опорної балки. Розташовується вона на певному рівні, як мінімум, 5 см від краю. Після підготовки всіх деталей сходів можна обробити їх антисептиком, потім просочити грунтовкою.

Виготовлення тятиви своїми руками

Насамперед необхідно розрахувати, потім підготувати весь необхідний матеріал. Потім проводиться розмітка. Тільки після проведення всіх цих процедур можна приступати до виготовлення.

Здійснюється робота з допомогою таких інструментів:

 • Будівельного рівня.
 • Лінійок.
 • Електричного лобзика.
 • Ручного фрезерного верстата.
 • Молоток з гумовим наконечником.
 • Дрилі.

tyativa dlya shod v svo mi rukami 3 - Тятива для сходів своїми руками

Виконайте створення тятиви, використовуючи дану схему:

 1. Використовуйте креслення елементів сходів, тятива ж повинна максимально відповідати всім раніше отриманими параметрами. Нанесіть фрезерним ручним верстатом розмітку. Виріжте пази, щоб підготувати її до монтажу.
 2. Встановіть конструкцію. Тятива повинна примикати до обох поверхнях, тобто стельового перекриття і сходовому майданчику першого поверху або половині другого поверху.
 3. Щоб нарізати пази, необхідно підготувати трафарет. Прибийте кілька брусків паралельно кромці тятиви. Збережіть між ними відстань відповідне її ширині. Розмістіть трафарет для створення опорної лінії. Покладіть трафарет на шаблон прямо під фрезер, складайте лінії опор, намалюйте лінії, які б відповідали сторонам проступи.
 4. Проріжте отвори дрилем або лобзиком. Вони повинні бути трохи більше, ніж задумано. Укладіть тятиви на козли, нанесіть розмітку за допомогою трафарету. Випиляєте фрезером отвір діаметром 15-20 мм. Долотом пройдіться по кутах.
 5. Зберіть марш, покладений на бік, щоб тятива розташовувалася знизу. Проведіть з внутрішньої сторони верхньої сходинки і подступенки лінію.
 6. Накресліть лінію, яка буде з’єднувати задню крайку фризового проступи безпосередньо до рівня плінтуса. Частіше вона має довжину 7,5 див.
 7. Зніміть верхній подступенок, відпиляєте по напрямних заготовку.
 8. Відпиляйте паралельно лінії підлоги нижню частину балки.
 9. Зробіть виїмку перед установкою на верхній опорній стійці. Її ми будемо використовувати для насаджування стійки на верхнє перекриття.
 10. Встановлення тятиви драбини виконайте за допомогою шпунтів до обох опорних стійок у спеціально підготовлені пази.
 11. Щоб підвищити надійність кріплень, кріпите марш прямо до балок. Зробити це легко через опорні стійки з допомогою шурупів. До стіни вона кріпиться безпосередньо через тятиву.

Відеоматеріал

Як виявилося, немає нічого складного в цій роботі, звичайно ж, якщо все ретельно прорахувати, продумати, купити, взяти до уваги всі найбільш важливі моменти. Опорні стійки можна встановлювати вже готові отвори в підлогової стяжці або з допомогою сталевих анкерів.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *