Установка кондиціонера своїми руками

ustanovka kondic onera svo mi rukami 1 - Установка кондиціонера своїми руками

Кондиціонер – зручний пристрій, що дозволяє підтримувати в приміщенні сприятливий мікроклімат. Установка кондиціонера своїми руками вимагає уваги і акуратності, тому власники таких агрегатів нерідко воліють звертатися до фахівців. Однак при наявності необхідного набору інструментів і деякої кількості вільного часу ви зможете з цим упоратися. Про деякі особливості процесу піде мова в нашій статті.

Вибираємо кондиціонер

Відповідь на питання, як встановити кондиціонер своїми руками, залежить від того, що саме ви збираєтеся ставити. Вибір же визначається умовами, і особливо пильну увагу треба звернути на такі моменти:

 1. У вас є можливість встановити зовнішній блок?
 2. Який об’єм приміщення, в якому ви збираєтеся коригувати мікроклімат?
 3. Яка товщина стін у вашому домі?
 4. Чи є у вас теплоізоляція?

Від усього цього залежать вид і потужність пристрою. Якщо немає можливості поставити зовнішній блок, доведеться обмежитися моноблочним агрегатом. Коли кімната велика, а потужність мала, ви не зможете забезпечити досить низьку температуру. У той же час, потужний агрегат в маленькій кімнаті споживає надто багато енергії, а в кімнаті стає холодно.

Моноблоки і спліт-системи

Так який же агрегат ви купили чи ще тільки збираєтеся придбати? У продажу ви зустрінете кілька типів побутових кондиціонерів. Установка моноблока зазвичай труднощів не представляє для нього роблять отвір у вікні або стіні, закріплюють, закладають зазори монтажною піною, включають – цим і обмежується, кондиціонер успішно працює, не доставляючи господареві особливих клопотів.

Спліт-система – зовсім інша справа. Вона складається з декількох частин:

 • внутрішнього блоку;
 • зовнішнього блоку;
 • трубопроводу.

Як він влаштований?

Установку кондиціонера своїми руками простою справою не назвеш. Той, хто вирішує цим зайнятися, повинен добре уявляти собі, як і що працює, інакше може вийти результат, прямо протилежний бажаному.

Послідовність роботи кондиціонера така:

 1. Через сопло холодоагент проходить у випарник, відбувається це під досить великим тиском. Холодоагент являє собою рідину, яка кипить при дуже низькій температурі і поглинає велику кількість теплоти.
 2. У випарнику рідина розширюється, закипає, починає випаровуватися, в результаті — тепло поглинається, а система охолоджується.
 3. Утворюється конденсат, який осідає на радіаторі випарника.
 4. Крапельки потрапляють в резервуар, де і накопичуються, а потім через дренажну трубку виходять назовні.
 5. Пари прибираються за допомогою вакуумного насоса.
 6. Насос створює високий тиск, рідина сильно нагрівається, але не перетворюється в газ, утворюється щільний шар туману, сильно насиченого парами.
 7. Холодоагент проходить в конденсаційну камеру, в якій є радіатор і вентилятор, температура знижується, холодоагент знову перетворюється в рідину, після чого процес повторюється.

Важливо! В процесі вибору кліматичної техніки вам доведеться зіткнутися з масою нюансів. Проясніть для себе деякі з них заздалегідь, щоб не витрачати зайвий час в магазині. Читайте наші публікації на теми:

 • Як розрахувати кондиціонер для квартири?
 • Рейтинг кращих виробників кондиціонерів.

ustanovka kondic onera svo mi rukami 2 - Установка кондиціонера своїми руками

Що любить кондиціонер?

Знаючи принцип роботи, неважко зрозуміти, що потрібно, щоб ваш агрегат стабільно працював, витрачав мало електроенергії і довго служив. Ви повинні забезпечити:

 • поділ гарячої та холодної зон;
 • відсутність пилу:
 • грамотне розташування – внутрішній блок повинен знаходитися вище зовнішнього;
 • розміщення зовнішнього блоку в самому прохолодному місці, яке є;
 • правильне положення дренажної трубки – вона не повинна загинатися вгору.

Важливо! Будь-яке порушення цих правил призведе до перегріву системи або значного збільшення споживання електроенергії. Якщо ж дренажна трубка виявиться загнутою вгору, в ній неодмінно утворюється цвіль.

Особливості спліт-систем

Перед тим, як встановити кондиціонер своїми руками, треба прочитати інструкцію і розібратися, який блок навіщо потрібен:

 • внутрішній – випарний;
 • зовнішній – компресорно-конденсаторний.

Насправді, багато сучасні системи можуть і охолоджувати і нагрівати повітря, при цьому блоки змінюються функціями:

 1. Якщо вам необхідно обігріти приміщення, конденсація відбувається у внутрішньому блоці, а випаровування – у зовнішньому.
 2. Коли вам треба знизити температуру в кімнаті, конденсується холодоагент в зовнішньому блоці, випаровується – у внутрішньому.

Тому, щоб не плутатися, краще називати блоки за місцем їх розташування.

ustanovka kondic onera svo mi rukami 3 - Установка кондиціонера своїми руками

Коли ставити?

Установка кондиціонера пов’язана з великою кількістю бруду. Процес, до того ж, досить гучний, так що краще все це робити під час ремонту. Не думайте, що вам доведеться займатися лише однією стіною. І нікому ще не вдавалося поставити кондиціонер, не пошкодивши фінішного покриття стін. Це, в свою чергу, теж вказує на те, що треба встановити спліт-систему під час ремонту, коли всі вже в принципі готове, а шпалер або плитки на стінах поки немає.

Що потрібно для установки кондиціонера?

Для установки кондиціонера знадобляться деякі інструменти. Що-то, можливо, у вас є що-то доведеться докупити, а дещо краще всього взяти напрокат.

Вам потрібні:

 • перфоратор, оскільки доведеться довбати капітальну стіну;
 • набір доліт для отворів діаметром 10 см;
 • пристрій для пошуку арматури (якщо у вас бетонна стіна);
 • труборіз (ножівка не підходить);
 • набір для розвальцьовування;
 • шабровка, або ример;
 • велосипедний насос;
 • тестер;
 • манометр;
 • викрутка;
 • рівень;
 • кріплення.

Важливо! Чому не можна трубки пиляти ножівкою? Після неї залишається мідна пил, яку практично неможливо видалити повністю. В результаті — трубки забиваються і агрегат виходить з ладу. Вальцевать трубки підручними засобами теж не варто, герметичних з’єднань ви не отримаєте. Краще всього купити спеціальний набір, у який, зокрема, входять труборіз і ример. Герметичність перевіряється звичайним велосипедним насосом.

ustanovka kondic onera svo mi rukami 4 - Установка кондиціонера своїми руками

Купуємо трубки

Вам знадобиться мідна трубка, і краще відразу купити цілу бухту. Не бійтеся, в даному випадку зайвих витрат – ви напевно знайдете, куди подіти залишки, і це куди краще, ніж зіпсувати компресор. Купивши обрізки, від них можуть відокремитися тирса, і тоді з компресором доведеться розлучитися назавжди.

Не забудьте подивитися, щоб бухта була цілою, а кінці – завальцьовані на заводі. Крім того, трубка не повинна мати вм’ятин, зламів і тріщин. Вона повинна бути досить довгою, щоб можна було встановити зовнішній блок як можна нижче.

Важливо! Перед тим, як монтувати кондиціонер, трубки належить нарізати і развальцевать. Якщо ви ніколи цим не займалися, потренуйтеся на якихось клаптиках. Використовуйте лише спеціальний інструмент.

Вибираємо точки

Установка внутрішнього блоку кондиціонера, так само як і внутрішнього, має деякі особливості. І дуже важливо правильно вибрати місце і для одного, і для іншого. Є кілька міркувань, які має сенс врахувати:

 1. Внутрішній блок ставиться так, щоб він не упирався в стелю – зазор повинен складати не менше 15 див.
 2. Відстань від внутрішнього блоку до стіни не повинно бути менше 30 див.
 3. З цілого ряду причин не варто кріпити блок над ліжком, обіднім столом і кріслом, на якому ви маєте звичку сидіти під час відпочинку – і справа не тільки в тому, що можна застудитися, але і в безпеці, адже навіть надійно закріплені речі іноді падають.
 4. Блок повинен бути відкритим, так що розміщувати його за шторою теж не варто, агрегат може перегрітися і вийти з ладу набагато раніше, ніж ви розраховуєте.
 5. Ставити внутрішній блок потрібно горизонтально, ретельно проконтролювавши кути – перекоси сильно впливають на працездатність.

Установка внутрішнього блоку кондиціонера

Щоб його поставити, вам потрібна спеціальна планка – вона продається в комплекті з агрегатом:

 1. Намітьте положення планки по рівню.
 2. Намітьте місця для отворів.
 3. Просвердлите отвори.
 4. Забийте чопики.
 5. Прикріпіть планку, це робиться саморізами.
 6. Приміряйте до планки блок – якщо ви не займаєтеся кожен день установкою кондиціонерів, вам треба знати, як це робиться, щоб не довелося дуже довго возитися, коли до агрегату вже будуть під’єднані всі трубки.

ustanovka kondic onera svo mi rukami 5 - Установка кондиціонера своїми руками

Установка зовнішнього блоку кондиціонера

Як і при роботі з внутрішньою частиною, спочатку треба вибрати місце. Найзручніше розмістити зовнішній блок:

 • під вікном;
 • праворуч від вікна.

Кондиціонер зазвичай укомплектований не тільки планкою, але і кронштейном.

Важливо! Комплектацію краще перевірити відразу. Агрегат досить важкий — найменший зовнішній блок важить 25 кг, але є й такі, маса яких становить 50-65 кг, тому кріпити треба дуже надійно. У будь-якому випадку поодинці з таким завданням не впоратися, потрібен помічник, причому фізично сильний.

Визначаємо відстані

Установка зовнішнього блоку кондиціонера має деяку специфіку, і першим ділом треба врахувати відстані:

 1. Відстань між блоками не повинна перевищувати 6 м.
 2. При цьому блоки не повинні розташовуватися ближче, ніж за 1,5 м один від іншого.
 3. Краще відстань – 3 м.

Чому саме таку відстань? Якщо між блоками три метри, ви можете без особливих зусиль продути трубки, прибравши зайве повітря і краплі вологи. Коли блоки коштують занадто далеко, велосипедним насосом обійтися не вдасться, знадобиться більш потужний. Якщо відстань менша, посилиться вібрація, що теж неприпустимо.

Важливо! Якщо немає іншого виходу, крім як повісити блоки поруч, зробіть з трубок петлю довжиною близько півтора метрів.

ustanovka kondic onera svo mi rukami 6 - Установка кондиціонера своїми руками

Кріпимо блок

Отже, ви визначилися з місцем. Пора приступати до роботи. Незалежно від того, чи буде ваш блок висіти під вікном, збоку або на балконі, порядок буде таким:

 • Зробіть на стіні перфоратором отвір діаметром 5 см або трохи більше під трубопровід: воно має йти під невеликим кутом зверху вниз.

Важливо! Оскільки в процесі можуть відвалитися шматки стіни і випасти назовні, попередьте сусідів, щоб не блукали попід вікнами і не висовувалися, а краще всього поставити тимчасове огородження.

 • Пропустіть в отвір страхувальну мотузку, здатну витримати вагу людини.
 • Один її кінець прив’яжіть до пояса (краще використовувати монтажний).
 • Другий кінець надійно під’єднайте до надійно закріпленому предмету, наприклад, до водопровідної труби.
 • Для страховки покличте помічника.
 • З зовнішньої сторони выдолбите отвори під кронштейн.
 • Закріпіть кронштейн анкерними болтами – болти повинні бути дуже потужними.
 • Пропустіть через отвір міцні мотузки для того, щоб можна було прив’язати блок.
 • Обв’яжіть ними блок.
 • Опустіть блок на кронштейн і прикріпіть, залишивши відстань до стіни в 10 див.

Наявність балкона значно полегшить ваше життя. Це — найпростіший варіант установки зовнішнього блоку – і найбільш безпечний. Але майте на увазі, що встановлювати його на балконі можна лише в тому випадку, якщо немає скління.

Важливо! Якщо квартира на першому поверсі, зовнішній блок доведеться підняти вище і захистити від вандалів ґратами.

ustanovka kondic onera svo mi rukami 7 - Установка кондиціонера своїми руками

Під’єднуємо трубки

Сама важка і небезпечна частина роботи виконана – зовнішній та внутрішній блок зайняли свої місця. Залишилося їх з’єднати. Це не так складно, коли і самі трубки вже підготовлені. Якщо є спеціальний інструмент – зовсім чудово:

 1. Відріжте трубки потрібної довжини.
 2. Развальцуйте кінці.
 3. Прикріпіть трубки до внутрішнього блоку гайками.
 4. Приєднайте дріт згідно кольором обмотки.
 5. Обмотайте всю конструкцію скотчем.
 6. Виведіть вільний кінець через отвір назовні.
 7. Закріпіть остаточно внутрішній блок.
 8. Прикріпіть до зовнішнього блоку.
 9. Знайдіть на внутрішньому блоці пластиковий штуцер і надіньте на нього дренажну трубку.

Після цього:

 • Залишається тільки підключити кабель (не переплутайте дроти!) і закрити всю систему декоративним коробом, який у хороших виробників теж є в комплекті.
 • Потім відкачати зайве повітря. Відкривши всі клапани на кілька секунд, можна включати агрегат в мережу. Щоб відкрити клапан, потрібно знайти мідний ковпачок і мати в руках шестигранний ключ.

Важливо! Дуже корисно виконати процедуру три рази. Після того, як все закінчено, дірку в стіні треба закрити, для чого у вас напевно знайдеться монтажна піна.

Перед тим, як просувати кінці трубок крізь отвір в стіні, закрийте їх чим-небудь, щоб не потрапили сміття і пил.

Важливо! Пам’ятайте, що за будь-кліматичної технікою потрібен періодичний догляд. Які саме потрібні дії, будете ви виконувати їх своїми руками або ж скористаєтеся послугами професіоналів, допоможе вам вирішити інформація з наступних статей нашого порталу корисних порад:

 1. Скільки коштує почистити кондиціонер?
 2. Як почистити спліт-систему самостійно?

Відеоматеріал

Словом, монтаж кондиціонера – справа відповідальна і не дуже чисте, саме тому багато власників вважають за краще викликати представників фірми-постачальника. Але така можливість є не у всіх. Зважившись на таку справу, не забудьте про безпеку. Це стосується не тільки самого процесу встановлення кондиціонера. Якщо вже ви затіяли настільки серйозний ремонт, подбайте про те, щоб кондиціонер підключався через окремий кабель з заземленням.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *