Установка лічильника електроенергії

ustanovka l chil nika elektroenerg 1 - Установка лічильника електроенергії

Самостійна установка лічильника електроенергії — не така вже складна робота. Але підключення облікових приладів — справа дуже серйозна, тому потрібно неухильно дотримуватися певний порядок дій. Узаконити цей захід можна, звернувшись в компанію постачальника електроенергії, для складання договору і отримання пакету дозвільних документів. Як правило, лічильник обліку споживання електроенергії є власністю власника квартири або будинку, але всі роботи з ним може виконувати тільки представник відповідної служби.

Специфіка монтажу

У більшості випадків установкою приладу також займаються фахівці цієї компанії. Споживач відповідає за збереження самого облікового обладнання та захисних пломб. Тому встановлення електролічильника в квартирі самостійно доцільна лише при повній заміні електричної проводки або якщо виникла необхідність замінити несправне обладнання.

Від правильності монтажу приладу обліку залежить розмір рахунки за електроенергію. З цієї причини потрібно протягом деякого часу контролювати його справність. Це можна зробити наступними способами:

 • Перевірка на самохід зі зняттям навантаження.
 • Контроль правильності монтажу.
 • Розрахунок похибки проведених вимірів.

Важливо! Розміщують лічильники в багатоквартирних будинках в спеціальних розподільних щитах. За бажанням власника можна розмістити прилад обліку і в квартирі, але для цього буде потрібно облаштувати спеціально призначений для нього електрощиток.

У приватному будинку для розміщення електролічильника, як правило, відводять господарське приміщення чи тамбур. В даний час компанії-постачальники вимагають розміщення облікового обладнання таким чином, щоб інспектор міг зняти показання з електролічильника, не заходячи при цьому на територію домоволодіння. У цьому випадку у недобросовісних користувачів немає можливості провести незаконні маніпуляції з приладом.

Класифікація облікових приладів

Головний класифікаційний ознака, за якою поділяють обліковий техніку — це принцип дії. Розрізняють такі різновиди електричних лічильників.

Індукційні

В основу функціонування цих пристроїв покладено принцип електромагнітної індукції. Їх відрізняє надійність, висока точність вимірювань і низька вартість. Аж до початку “нульових” такі прилади були найпоширенішими. На сьогоднішній день вони не відповідають вимогам, що пред’являються до обліку електроенергії.

Важливо! Прилади чутливі до впливу магнітного поля і до змін температури повітря. Крім цього, доморощеними “кулібіних” винайдено чимало способів уповільнити або взагалі зупинити алюмінієвий диск, який входить до складу пристрою. Для подібних дій застосовують трансформатори і неодимові магніти великої потужності.

ustanovka l chil nika elektroenerg 2 - Установка лічильника електроенергії

Електронні

Ці прилади стали хорошою альтернативою морально застарілим індукційним приладів. Вони повною мірою задовольняють зростаючим вимогам до обліку. Це обладнання компактно, забезпечує хороший рівень точності. Крім того, найсучасніші моделі дають можливість для обліку по декількох тарифів і в різний час доби. “Обдурити” цей прилад більш ніж складно.

Розрізняють одно – і трифазні моделі облікових приладів:

 • Перші більш дешеві і прості в установці. Велика частина квартир має саме однофазну мережу. Є лічильники, які дозволяють враховувати активну і реактивну електроенергію. Однак при встановленні лічильників електроенергії в квартирі застосовуються прилади тільки для обліку споживання активної електроенергії.
 • Монтаж двох – і трехтарифных електролічильників пов’язаний з отриманням спеціальних дозвільних документів від компанії-постачальника і складання спеціального договору. У зв’язку з істотним зростанням навантаження на електричні мережі, компанії-постачальники мотивують населення до встановлення саме такого типу лічильників.

Важливо! Придбати і встановити двухтарифні лічильник має сенс тільки в тому випадку, коли значне енергоспоживання припадає на годинник поза пікових навантажень на електромережу. Сам по собі прилад коштує недешево, плюс витрати на програмування.

 • Використання в квартирах трифазних облікових пристроїв не заборонено, але вони частіше застосовуються на виробництвах.

Ще один класифікаційний ознака для електролічильників — це величина номінального струму і напруги. Для номінального струму, що перевищує 100 А, встановлення приладів обліку здійснюється через трансформатори струму. Ці пристрої застосовують для трифазних мереж і розраховані на потужні споживачі. Монтаж приладів обліку в цьому разі виконують тільки фахівці.

Як встановити електролічильник в квартирі?

Перед початком роботи визначтеся, де саме ви збираєтеся встановити прилад. Також підготуйте весь потрібний набір інструментів. Популярно одно – і трифазного облікове обладнання на готовій основі.

Вам знадобляться для монтажу електролічильника, крім самого облікового пристрою:

 • Захисний щиток.
 • Індикатор низької напруги однополярний.
 • Плоскогубці і викрутки з ручками з діелектричного матеріалу.
 • Клемна колодка.
 • Кріплення (гайки, шурупи, болти).
 • ДІН-рейка.
 • УЗО і автоматичні вимикачі.

Розташування лічильника на стіні — строго вертикальне. Місцем кріплення служить дерев’яний щит або металевий лист. Також знадобиться захищений короб.

Важливо! Чітких нормативів на висоту розміщення пристрою немає. У той же час, монтувати пристрій без вільного зорового контролю неприпустимо. Оптимальною вважається висота установки приладу приблизно до 1,7 м (рівень очей дорослої людини).

ustanovka l chil nika elektroenerg 3 - Установка лічильника електроенергії

Алгоритм встановлення електролічильника в квартирі наступний:

 1. Користуючись шурупами, змонтуйте в електричному щитку ДІН-рейку. До неї в подальшому буде кріпитися все електрообладнання.
 2. Використовуючи спеціальні кріплення або ДІН-рейку, прикріпіть лічильник до щитка.
 3. У спеціально відведених місцях в щитку встановіть клемні колодки для заземлюючих і нульових робочих проводів.
 4. Змонтуйте автоматичні вимикачі. Їх число залежить від кількості груп споживачів.
 5. Встановіть пристрій захисного відключення.
 6. До нижніх затискачів вимикачів-автоматів підключіть проводи, які йдуть до навантаження. З’єднайте верхні затискачі автоматів перемичками. Перемички можна купити в магазині електротоварів або виготовити самостійно.
 7. Підключіть лічильник до навантаження. Другий контакт при цьому з’єднується з фазним, а четвертий — з нульовим проводами. Щоб підключити пристрій до мережі, перший контакт з’єднайте з фазним проводом, а третій — з нульовим.

Трифазний електролічильник: особливості підключення

Порядок монтажу нічим не відрізняється від звичайного однофазного приладу, але є і такі специфічні моменти:

 • Оскільки “трехфазники” застосовують для мереж із значними навантаженнями, в процесі установки застосовують додаткові трансформатори напруги або струму.
 • Суворе дотримання порядку чергування фаз. Якщо один обліковий прилад замінюється іншим, то підключення проводів до клем має бути точно таким же, як і раніше. Якщо ж йде встановлення нового приладу, то правильність чергування фаз визначається фазопокажчиком.
 • Монтаж автоматичного вимикача перед лічильником обов’язковий з точки зору безпеки. Щоб уникнути неприємностей від контролюючої організації, необхідно укласти вимикач в спеціальний корпус, який компанія-постачальник опломбують.

Відеоматеріал

Для успішного монтажу лічильників електроенергії достатньо наявності всіх необхідних інструментів та базових знань з електротехніки. Але пам’ятайте, що остаточну опломбировку все одно повинен виконувати представник енергопостачальної компанії, інакше дані будуть вважатися недійсними. Успіхів вам!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *