Встановлення електролічильника в приватному будинку на вулиці

vstanovlennya elektrol chil nika v privatnomu budinku na vulic 1 - Встановлення електролічильника в приватному будинку на вулиці

Сучасне житло, будь то квартира або сільський будинок, уявити собі без електрики досить важко. Не так багато знайдеться екстремалів, які погодилися б постійно жити без освітлення, холодильника та інших зручностей. Електроенергія, як правило, поставляється в будинку централізовано, відповідно — кожен споживач повинен знати, скільки за неї платити. Для цього і існують лічильники, які повинні бути не тільки в міських квартирах, але і в приватних будинках. Встановлення електролічильника в приватному будинку — на вулиці або в одному з приміщень, має свою специфіку, яку ми зараз і обговоримо.

Коли підключати лічильник?

Організація нормального енергопостачання – основа життя приватного будинку. Відповідно — лічильник знадобиться майже відразу, як ви почали його будувати і провели проводку. Дізнатися правила встановлення електролічильника в приватному будинку, а заодно і залишити заявку, можна енергопостачальної компанії,в яку вам в будь-якому випадку доведеться звернутися. Ви можете попросити “Правила пристрою електроустановок”, і вам зобов’язані їх показати, причому в останній редакції. З ним ви зможете контролювати процес. Але перед тим, як вирушати в электросетевую компанію, спробуйте відповісти на кілька питань:

 1. Яка приблизна потужність всіх електроприладів в будинку (врахуйте і освітлення, і насос для подачі води і агрегати для підігріву, і взагалі все, чим збираєтеся користуватися)? При цьому треба вважати так, як ніби всі прилади включені одночасно.
 2. Яким має бути напруга в мережі (це визначається, виходячи з потужності)?
 3. Де буде стояти ваш лічильник?
 4. Яка модель вам найбільше підходить?

Важливо! До того, як вирушати в энергосбытовую компанію, дуже корисно почитати законодавчі акти, а також поспілкуватися на тематичних форумах – там можуть роз’яснити деякі нюанси.

Скільки енергії вам потрібно?

Це – найважливіший момент. Саме від ваших розрахунків залежить установка лічильника електроенергії в приватному будинку. Здавалося б, розрахунки не повинні нічим відрізнятися від тих, що проводять власники квартир у багатоповерхівках. Однак це не зовсім так.

У приватному будинку споживання енергії нерівномірно. Іноді воно вдвічі-втричі вище, ніж у квартирі, іноді – набагато нижче. Це залежить від часу року, погоди та інших умов, адже власник приватного будинку сам вирішує, коли йому потрібно гріти воду або включати опалення, а за власника квартири це роблять спеціалізовані компанії.

Тому навантаження на лічильник може бути набагато більше стандартної для багатоповерхівок, де вона становить у середньому 2-2,5 кВт. У приватному будинку навантаження в 5, а то і в 10 кВт, — абсолютно нормальне явище, і простим однофазним приладом обліку, як у багатоквартирному будинку, в даному випадку не відбудешся. Найчастіше потрібен трифазний.

Важливо! Виникає питання, чи можна розділити навантаження між декількома лічильниками. На жаль, зробити це не вийде – це заборонено чинними правилами. Прилад обліку ставиться лише один на окремий приватний будинок.

Що має бути в договорі?

Перед тим, як правильно встановити електролічильник в приватному будинку, треба розібратися, що ж саме для цього потрібно. Не так вже мало. Для початку вам потрібно буде укласти договір з енергопостачальною організацією на підключення. Потім потрібно проект електропроводки, в якому повинні бути вказані:

 • навантаження;
 • характеристики споживачів;
 • розташування проводки;
 • розташування лічильника;
 • розташування контуру заземлення.

Якщо ви не професійний дизайнер, вам навряд чи вдасться впоратися з таким завданням, так що краще замовити проект в ліцензованій організації. Після цього треба буде отримати погодження.

Важливо! Іноді фахівці енергопостачального підприємства намагаються нав’язати конкретні моделі приладів обліку, але ви не зобов’язані погоджуватися, цілком можете вибрати і інший лічильник, який відповідає заданим умовам.

Деякі правила

Відповісти на питання, як правильно встановити лічильник електроенергії в приватному будинку, допоможе знання деяких правил. Вимоги до встановлення лічильників електроенергії не завжди прості, але їх треба дотримуватися, щоб уникнути неприємностей:

 1. Якщо є хоч найменша можливість поставити прилад в захищеному приміщенні, варто нею скористатися, і краще всього використовувати для цієї мети сіни чи коридор.
 2. Встановлювати лічильник потрібно тільки разом з автоматом захисту, який розімкне ланцюг, якщо виникне коротке замикання.
 3. Необхідний елемент системи – пакетні вимикачі, які дозволяють перервати контакт з вхідними ланцюгами у разі виникнення нештатної ситуації.
 4. Лічильник, автомат і вимикачі поміщаються в одну коробку з віконцем – віконце потрібно для зчитування показань.
 5. У корпусі є відділення для лічильника, на ньому повинні бути вушка для пломби.

Схема повинна бути такою:

 1. Щоб була можливість відключити лічильник від зовнішньої напруги, для цього ставиться ще один пакетний вимикач або ж спеціальна муфта.
 2. Лічильник не можна ставити ближче ніж за 1 м від водопровідних мереж та газопроводу.
 3. Лічильник ставиться на вертикальну стіну, висота не повинна перевищувати 1,7 м – свідчення повинні прочитуватися без особливих зусиль.

Важливо! У приватному будинку, який використовується тільки в теплу пору, на зиму лічильник, встановлений на вулиці, краще знімати, але це необхідно погоджувати з тією ж організацією, з якою укладено договір.

Як збирають електрощиток?

Власникові будинку або квартири зазвичай буває достатньо звернутися в энергосбытовую компанію, щоб фахівці прийшли і зробили все — від проекту до опломбування. Але деякі воліють збирати всю конструкцію самостійно, а майстрів запрошувати тільки на заключному етапі – перевірити, зняти початкові показання і поставити пломби.

У будь-якому разі встановлення лічильника зовні або в захищеному приміщенні всередині будинку вимагає знань порядку роботи, а він такий:

 1. У комірці вже є готові кріплення для установки, які треба тільки знайти і визначити, які з них для самого лічильника, а які – для сервісних пристроїв.
 2. Робиться заземлюючий контур, який повинен знаходитися на відстані 1 м або менше від фундаменту будинку. Каркас виготовляється з арматури і закопується на глибину 0,5 м або трохи більше, до нього монтується металева шина, а її, в свою чергу, підключають до заземлювального проводу самого щитка

Однофазний або трифазний?

Якщо для нормального життя вашого заміського будинку не потрібна дуже велика напруга, можна обмежитися однофазним лічильником. Він підключається досить просто, головне – не сплутати клеми. Поставити ви його можете і самі, а тільки фахівець перевірить, як ви це зробили, опломбують лічильник і видасть вам відповідний акт.

З трифазним лічильником краще не ризикувати, якщо тільки ви не професійний електрик. Найпростіше викликати майстра з будь ліцензованої фірми, що займається подібною діяльністю. Можна звернутися в ту ж мережеву компанію, яка постачає вам електроенергію. При цьому не забудьте перевірити наступні документи:

 • типовий договір;
 • акт балансової належності;
 • завдання на виконання послуг.

Які бувають лічильники?

Перш ніж встановити лічильник електроенергії в приватному будинку, його треба вибрати. Не завжди варіант, який пропонують фахівці енергозбутової компанії, буде кращим. Лічильники розрізняються за кількома параметрами:

 • номіналу;
 • способом роботи;
 • кількістю тарифів.

Номінал

Номінал залежить від сумарної потужності, яку ви вже підрахували. Для квартири досить приладу, розрахованого на струм до 80 А. Для приватного будинку, в якому живуть влітку і взимку, номінал повинен бути більше.

Тарифи

За цим параметром всі лічильники діляться на два виду:

 • однотарифні;
 • багатотарифні.

З однотарифным простіше звертатися, оскільки оплата в будь-який час доби одна і та ж. Багатотарифний лічильник має сенс тоді, коли в якісь періоди є пільга на оплату. Використання такого приладу може принести деяку економію.

Спосіб роботи

За способом роботи всі лічильники також діляться на два виду:

 • індукційні;
 • електронні.

Індукційні довго служать, вони надійні і коштують порівняно недорого. Але клас точності у них, як правило, нижче. Електронні коштують дорожче, але дають більш точні свідчення, так і зчитувати їх простіше.

Чий лічильник?

Прилад обліку є власністю власника будинку. Деяких господарів це дивує – чому зі своїм майном не можна робити те, що спаде в голову? Тим не менш, це так. Прилад – ваш, але ваші дії обмежені цілим рядом законодавчих актів. Ви відповідаєте за те, щоб він був в цілості й схоронності, своєчасно повірено і замінений у разі неполадок.

Ставимо лічильник

Якщо вже ви вирішили, що впораєтеся з установкою лічильника в приватному будинку краще, ніж це зробить представник електромережної служби, можна спробувати. Вам знадобляться:

 • абонентський електрощиток;
 • лічильник, який відповідає технічним параметрам;
 • дроти потрібного перерізу;
 • автоматичні вимикачі і ПЗВ;
 • трансформатори;
 • пасатижі;
 • викрутки (краще набір);
 • гострий ніж з рукояткою із пластику або обмотаний ізоляційною стрічкою;
 • кріплення по діаметру отворів в щитку;
 • монтажні планки (стандартні, шириною 35 мм);
 • ізолятори;
 • мультиметр;
 • ізолента.

Приступаємо до монтажу

Ви вже, звичайно, визначилися, скільки фаз вам потрібно, і розібралися з трансформатором – він потрібен не завжди, але якщо ви ставите трифазний прилад обліку, без перетворювача навряд чи вдасться обійтися. Далі порядок дій буде таким:

 1. Встановіть щиток монтажну планку.
 2. Встановіть УЗО, власне лічильник і вимикачі – для цього є фіксатори, які входять в комплект.
 3. Перевірте, чи працюють автомати, включивши мультиметр в режим вимірювання опору.
 4. Поставте шини заземлення і захисту їх кріплять гайками і ізоляційними гвинтами.

vstanovlennya elektrol chil nika v privatnomu budinku na vulic 2 - Встановлення електролічильника в приватному будинку на вулиці

Варіант 1

Однофазний лічильник підключається по схемі прямого включення в мережі. Незважаючи на те, що багато моделей, клеми у них абсолютно однакові. Іноді використовується трансформатор. У них чотири клеми:

 • вхід фази;
 • вхід нуля;
 • вихід фази;
 • вихід нуля.

Окремих клем для заземлення немає. Діємо в такому порядку:

 1. Обесточьте будинок – робиться це прямо на магістралі або ж на вступному автоматі, так що все одно потрібно домовитися з мережевою компанією.
 2. Змонтуйте лічильник.
 3. Перевірте всі з’єднання
 4. Увімкніть агрегат.

Варіант 2

З трифазним лічильником повозитися доведеться трохи довше. Насамперед треба зрозуміти, що є декілька схем, і вони залежать від того, яку модель ви вибрали. Можливі кілька способів підключення:

 • пряме під’єднання;
 • включення в четырехпроводную мережу через трансформатор;
 • у трехпроводную або четырехпроводную мережу з використанням трансформатора;
 • через два трансформатора (струму і напруги) в трехпроводную мережу.

Безпосередньо можна включати лічильник, якщо ви бачите на маркуванні букву У, що означає універсальність. Такі лічильники використовуються найчастіше, вони підходять для будинку, і для квартири. Правда, струм обмежений – 50 А. Після того, як монтажник збере агрегат, він повинен зробити наступне:

 1. Пробне включення.
 2. Опломбування, причому на пломбі мають бути вказана дата.

Важливо! Якщо ви під час установки або в іншому випадку зірвали пломбу, негайно запрошуйте спеціаліста з мережевої компанії.

Правила установки лічильника в квартирі

Вони мало чим відрізняються від тих, що застосовуються у приватному будинку, але деякі особливості все ж є:

 1. Потрібно вибрати місце для установки щитка – як правило, це коридор, поруч із вхідними дверима, на висоті від 0,8 до 1,7 м.
 2. Узгодьте з мережевою компанією відключення вхідної лінії.
 3. Вимкніть вхідну лінію.
 4. Підключіть вхідну і вихідну ланцюга, дотримуючись правил техніки безпеки.
 5. Підключіть заземлення.
 6. Примонтируйте вхідну ланцюг до вхідного вимикача., а вже потім – до лічильника.
 7. Проведіть пробне включення.

Монтаж на відкритому повітрі

Це – винятковий випадок. Висота така ж, як і в квартирі. Встановлюється лічильник на фасаді, щоб був вільний доступ, або на стовпі, коли такий є на території. Туди ж встановлюється захисний автомат, якщо він один. Якщо мова йде про групу автоматів, лічильник краще ставити в будинку.

Процедура встановлення електролічильника на вулиці виглядає наступним чином:

 1. Як і у всіх інших випадках, треба вимкнути мережу – за погодженням з постачальником.
 2. Температура повітря не повинна бути нижче 5°С, а крім того, треба утеплити пристрій.
 3. До вхідний ланцюга спочатку приєднується вимикач, потім – сам пристрій.
 4. Якщо в квартирі умови іноді дозволяють обійтися без заземлення, то на дачі – аж ніяк.
 5. Після влаштування заземлення монтується вихідний важіль, через який підключається група автоматів.
 6. Проводиться пробне включення.

Відеоматеріал

Словом, підключення лічильника на дачі або у будинку – процес досить складний, що вимагає неухильного дотримання техніки безпеки. І хоча ви дуже багато чого можете зробити своїми руками, краще все ж звернутися в мережеву компанію, у якої є фахівці, які мають необхідні допуски.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *