Встановлення стовпів для паркану

Опори, які застосовують для будівництва парканів на заміських садибах або дачах, можуть бути виготовлені з дерева, металу, цегли, бетону і пластику. Встановлення стовпів для паркану — справа нескладна і доступна навіть не дуже вмілому домашньому майстрові. Однак виконання цієї роботи вимагає суворої послідовності і дотримання технології. Тільки в цьому випадку все буде виконано бездоганно. Про всіх нормах і правилах і піде мова в цій статті.
Призначення
Паркан — це довготривала конструкція, розрахована на роки. Чим акуратніше він буде зроблений, тим більше термін його служби. Тому до будівництва загородження потрібно поставитися з не меншою відповідальністю, ніж до зведення інших господарських будівель на ділянці.
Велика частина огорож включає в себе такі конструктивні елементи:
- Фундамент.
- Опори.
- Секційне наповнення.
Важливо! Якщо ви задумалися над тим, як встановити стовпи для паркану, потрібно зрозуміти, що саме вони беруть на себе левову частку всієї навантаженні, забезпечують загородженню потрібну міцність, жорсткість і надійність. Ретельне і грамотне виконання робіт дозволить обійтися без ремонту конструкції на протязі десятків років.
На добротність установки паль впливають такі фактори:
- Глибина ям під стовпи.
- Спосіб фіксації паль.
Саме ці характеристики визначають ступінь надійності огорожі.
Поширені помилки
Нерідко встановлення стовпів для паркану своїми руками супроводжується такими огріхами:
- Помилки, допущені при виборі фундаменту.
- Неправильно виконаний фундамент.
- Невірно встановлені стовби. На жаль, багато хто вважає, що їх досить просто закопати в землю.
Важливо! Якщо помилки допущені на етапі будівництва фундаменту, то опори вже завалюються через 3-5 років.
Класифікація
Оскільки різновидів парканів багато, то і до підбору матеріалу для опор потрібно підходити відповідально.
Найбільш поширені такі варіанти.
- Бетонні. Ці опори набувають готовими або виготовляють з бетонної суміші самостійно. Процес виготовлення таких виробів досить тривалий.
Важливо! Головні переваги бетону — відносно низька вартість і тривалий термін служби.
- Дерев’яні. У стовпів з деревини робочий ресурс не перевищує одного десятиліття. Перед установкою стовпів для паркану своїми руками їх просочують антисептичним розчином і потім щорічно фарбують.
- Металеві. Це — міцні й надійні конструкції. Металеві труби, які йдуть на виготовлення опор, закриваються зверху заглушками, щоб волога не проникала всередину.
- Азбестоцементні. Труби з цього матеріалу не схильні до гниття і відрізняються підвищеною міцністю. Мінус цього варіанту в тому, що монтувати їх досить складно, потрібні додаткові пристосування, такі як хомути або обхваты при установці лад.
- Цегляні. Така опора не просто надійна і довговічна, але дуже красива. Цегла зберігає свої експлуатаційні властивості через десятиліття служби. Проте із-за значної ваги, для цегляних стовпів потрібно досить міцний фундамент. Необхідна також кладка з перев’язкою.
Важливо! Якщо не дотримуватися технологію цегельної кладки, паркан швидко втратить привабливий вигляд.
Способи встановлення стовпів для паркану
При монтажі стовпів для паркану обов’язково потрібно враховувати різновид ґрунту:
- Для непучиністих грунтів краще всього підходить спосіб бетонування. У підготовлену лунку вставляють стовп, вирівнюють за будівельним рівнем, а потім заливають бетонною сумішшю.
- Якщо грунт пучиністий, то такий спосіб не підходить, оскільки з часом грунт просто виштовхне з лунки стовп, і огорожа деформується. Для пучинистих грунтів опори встановлюють у яму, яку викопують нижче, ніж знаходиться рівень промерзання грунту. Опору в цьому випадку закопують в землю майже наполовину і витрачають багато будівельного розчину. Конструкція виходить надійна, але економічною її не назвеш.
- Універсальний спосіб установки — це розміщення стовпів в лунках з великим діаметром, ніж опори. Простір, що залишився закладають колотим цеглою і щебенем. Це створює гарний дренаж для конструкції.
Установка бетонних стовпів для паркану
Основні переваги бетонної конструкції:
- Міцність, надійність.
- Стійкість до гниття і поразки корозією.
- Відсутність потреби у догляді.
- Стійкість до механічних пошкоджень та погодних умов.
Важливо! Самостійне виготовлення бетонних опор вимагає значних трудовитрат, наявності вільного простору для просушування, бетонного розчину і спеціальних форм.
Форми для опор з бетону виготовляють з таких матеріалів:
- Метал.
- Поліуретан.
- Склопластик.
Розчин заливають у форму і витримують, поки він не застигне. Перед заливкою бетонного розчину форму змащують спеціальним складом. По всій формі розміщують пов’язану арматуру. Встановлюють також вставки, які служать кріпленням для секцій. Вставки розміщують у верхній та нижньої частини опори з однаковими від краю інтервалами. Розчин в форму заливають в 1 етап.
Установка дерев’яних стовпів для паркану
Перевага дерев’яних опор для заборів — в їх економічності. Однак довговічністю вони не відрізняються і вимагають спеціального регулярного догляду. Але такий варіант, крім економічності, володіє наступними перевагами:
- Екологічна безпека.
- При гарному догляді — міцність.
- Гарне сполучення з дерев’яними панелями.
Важливо! Найкращий варіант деревини для опор загородження — сосна, модрина або дуб. Необхідно, щоб стовпи були добре просушені і позбавлені кори. На хорошому брусі немає розшарувань, сучків і цвілі.
Деформація бруса свідчить про те, що його неправильно сушили. Якщо на стовпі залишилася кора, то в ній можуть оселитися комахи.
Перед установкою стовп обробляють антисептиком і спеціальним просоченням-антипіреном, що перешкоджають загорянню. Порядок установки такий:
- Стовпи в нижній частині (приблизно на⅓) обпалюють і промащують смолою.
- Встановлення починають з виконання розмітки території. Місця для лунок під опори відзначають через заданий інтервал.
- За допомогою бура проробляють метрові отвори, в які встановлюють стовпи. Самі стовпи закріплюють за допомогою бетонування або забутовки щебенем.
Металева труба
Установка металевих стовпів для паркану доцільна, якщо сама огорожа виконано з сітки-рабиці або профнастилу. Краще всього використовувати металеві труби з привареними до них кріпленнями. Добре поєднуються бетонні опори з парканом з бетону.
Особливості роботи:
- Перед тим, як встановити опори в попередньо пробурені лунки, нижню частину труб обробляють антикорозійним складом.
- Спочатку монтують кутові опори.
- В лунки засипають дрібний щебінь на висоту 150 мм.
- Правильність установки визначають за будівельним рівнем.
- Після того, як стовпи встановлені, лунки бетонують.
Азбоцемент
Азбоцементні труби використовують, якщо сам паркан не дуже важкий. Монтаж здійснюють у такому порядку:
- У розмічених місцях пробурюють лунки з розширенням у нижній частині.
- У кожну з лунок трубу встановлюють із руберойду таким чином, щоб кожна з них виступала над поверхнею приблизно на 200 мм.
- Будують дощату опалубку під бетон.
- Заливають бетон у заглиблення палі.
- Наповнюють бетоном свердловину (не повністю!), встановлюють в нього арматуру. Довжина арматурних прутів — трохи менше, ніж готових опор.
- Проробляють отвори в трубах з азбестоцементу, вставляють у них шворінь з арматурного прута.
- Надягають труби на арматурний каркас. Шворінь при цьому впирається в опалубку так, щоб труба перебувала в підвішеному вигляді.
- Стовпи вирівнюють за рівнем і закріплюють.
- Свердловину заповнюють бетоном до верхньої точки опалубки.
- Конструкцію залишають до повного застигання розчину на кілька днів.
- Після того, як бетон застиг, шворінь видаляють, а труби заповнюють бетонною сумішшю на всю довжину.
Цегла
Цегляні огорожі виглядають солідно і надійно. Вартість такої конструкції досить значна. Зведення цегляних опор своїми руками вимагає певних умінь і досвіду.
Важливо! Необхідно, щоб всі застосовувані будматеріали були якісними. Як правило, товщина опорного стовпа становить 1,5-2 цеглини.
Алгоритм будівництва:
- Виконують розмітку ділянки та креслення у масштабі. Розмітку роблять дерев’яними кілками, враховуючи вид ґрунту та розміри ділянки. Інтервал між сусідніми стовпами складає 2,5-5,0 м.
- Фундамент під опори створюють розширеним донизу. Правильно виконана яма під фундамент має форму усіченого пятигранника. При цьому фундамент не деформується навіть при значних зрушеннях грунту.
- Глибина фундаменту більше рівня промерзання приблизно на 200 мм. По центру ями встановлюють товстостінну трубу, яка надає конструкції додаткову жорсткість. Зверху трубу закривають ковпаком або заливають бетоном.
- Для легкої конструкції досить стрічкового фундаменту для прольотів і опор. Облаштування гідроізоляції обов’язково.
- Після застигання бетону починають формування цегляної кладки. Перев’язка арматурою цегляної конструкції обов’язкове.
- Стовпи витримують до 2 тижнів. Цегла покривають спеціальним захисним складом, щоб він зберіг привабливий вигляд якомога довше.
Відеоматеріал
Стовпи можна придбати готові або виготовити своїми руками. Виконати цю роботу може і непрофесійний майстер, якщо він буде враховувати всі технічні вимоги до тих або інших матеріалів. У цьому випадку огородження вийде не тільки красивим, але і довговічним.