Встановлення стовпів для паркану

vstanovlennya stovp v dlya parkanu 1 - Встановлення стовпів для паркану

Опори, які застосовують для будівництва парканів на заміських садибах або дачах, можуть бути виготовлені з дерева, металу, цегли, бетону і пластику. Встановлення стовпів для паркану — справа нескладна і доступна навіть не дуже вмілому домашньому майстрові. Однак виконання цієї роботи вимагає суворої послідовності і дотримання технології. Тільки в цьому випадку все буде виконано бездоганно. Про всіх нормах і правилах і піде мова в цій статті.

Призначення

Паркан — це довготривала конструкція, розрахована на роки. Чим акуратніше він буде зроблений, тим більше термін його служби. Тому до будівництва загородження потрібно поставитися з не меншою відповідальністю, ніж до зведення інших господарських будівель на ділянці.

Велика частина огорож включає в себе такі конструктивні елементи:

 • Фундамент.
 • Опори.
 • Секційне наповнення.

Важливо! Якщо ви задумалися над тим, як встановити стовпи для паркану, потрібно зрозуміти, що саме вони беруть на себе левову частку всієї навантаженні, забезпечують загородженню потрібну міцність, жорсткість і надійність. Ретельне і грамотне виконання робіт дозволить обійтися без ремонту конструкції на протязі десятків років.

На добротність установки паль впливають такі фактори:

 • Глибина ям під стовпи.
 • Спосіб фіксації паль.

Саме ці характеристики визначають ступінь надійності огорожі.

Поширені помилки

Нерідко встановлення стовпів для паркану своїми руками супроводжується такими огріхами:

 • Помилки, допущені при виборі фундаменту.
 • Неправильно виконаний фундамент.
 • Невірно встановлені стовби. На жаль, багато хто вважає, що їх досить просто закопати в землю.

Важливо! Якщо помилки допущені на етапі будівництва фундаменту, то опори вже завалюються через 3-5 років.

Класифікація

Оскільки різновидів парканів багато, то і до підбору матеріалу для опор потрібно підходити відповідально.

Найбільш поширені такі варіанти.

 • Бетонні. Ці опори набувають готовими або виготовляють з бетонної суміші самостійно. Процес виготовлення таких виробів досить тривалий.

Важливо! Головні переваги бетону — відносно низька вартість і тривалий термін служби.

 • Дерев’яні. У стовпів з деревини робочий ресурс не перевищує одного десятиліття. Перед установкою стовпів для паркану своїми руками їх просочують антисептичним розчином і потім щорічно фарбують.
 • Металеві. Це — міцні й надійні конструкції. Металеві труби, які йдуть на виготовлення опор, закриваються зверху заглушками, щоб волога не проникала всередину.
 • Азбестоцементні. Труби з цього матеріалу не схильні до гниття і відрізняються підвищеною міцністю. Мінус цього варіанту в тому, що монтувати їх досить складно, потрібні додаткові пристосування, такі як хомути або обхваты при установці лад.
 • Цегляні. Така опора не просто надійна і довговічна, але дуже красива. Цегла зберігає свої експлуатаційні властивості через десятиліття служби. Проте із-за значної ваги, для цегляних стовпів потрібно досить міцний фундамент. Необхідна також кладка з перев’язкою.

Важливо! Якщо не дотримуватися технологію цегельної кладки, паркан швидко втратить привабливий вигляд.

Способи встановлення стовпів для паркану

При монтажі стовпів для паркану обов’язково потрібно враховувати різновид ґрунту:

 • Для непучиністих грунтів краще всього підходить спосіб бетонування. У підготовлену лунку вставляють стовп, вирівнюють за будівельним рівнем, а потім заливають бетонною сумішшю.
 • Якщо грунт пучиністий, то такий спосіб не підходить, оскільки з часом грунт просто виштовхне з лунки стовп, і огорожа деформується. Для пучинистих грунтів опори встановлюють у яму, яку викопують нижче, ніж знаходиться рівень промерзання грунту. Опору в цьому випадку закопують в землю майже наполовину і витрачають багато будівельного розчину. Конструкція виходить надійна, але економічною її не назвеш.
 • Універсальний спосіб установки — це розміщення стовпів в лунках з великим діаметром, ніж опори. Простір, що залишився закладають колотим цеглою і щебенем. Це створює гарний дренаж для конструкції.

Установка бетонних стовпів для паркану

Основні переваги бетонної конструкції:

 • Міцність, надійність.
 • Стійкість до гниття і поразки корозією.
 • Відсутність потреби у догляді.
 • Стійкість до механічних пошкоджень та погодних умов.

Важливо! Самостійне виготовлення бетонних опор вимагає значних трудовитрат, наявності вільного простору для просушування, бетонного розчину і спеціальних форм.

Форми для опор з бетону виготовляють з таких матеріалів:

 • Метал.
 • Поліуретан.
 • Склопластик.

Розчин заливають у форму і витримують, поки він не застигне. Перед заливкою бетонного розчину форму змащують спеціальним складом. По всій формі розміщують пов’язану арматуру. Встановлюють також вставки, які служать кріпленням для секцій. Вставки розміщують у верхній та нижньої частини опори з однаковими від краю інтервалами. Розчин в форму заливають в 1 етап.

vstanovlennya stovp v dlya parkanu 2 - Встановлення стовпів для паркану

Установка дерев’яних стовпів для паркану

Перевага дерев’яних опор для заборів — в їх економічності. Однак довговічністю вони не відрізняються і вимагають спеціального регулярного догляду. Але такий варіант, крім економічності, володіє наступними перевагами:

 • Екологічна безпека.
 • При гарному догляді — міцність.
 • Гарне сполучення з дерев’яними панелями.

Важливо! Найкращий варіант деревини для опор загородження — сосна, модрина або дуб. Необхідно, щоб стовпи були добре просушені і позбавлені кори. На хорошому брусі немає розшарувань, сучків і цвілі.

Деформація бруса свідчить про те, що його неправильно сушили. Якщо на стовпі залишилася кора, то в ній можуть оселитися комахи.

Перед установкою стовп обробляють антисептиком і спеціальним просоченням-антипіреном, що перешкоджають загорянню. Порядок установки такий:

 1. Стовпи в нижній частині (приблизно на⅓) обпалюють і промащують смолою.
 2. Встановлення починають з виконання розмітки території. Місця для лунок під опори відзначають через заданий інтервал.
 3. За допомогою бура проробляють метрові отвори, в які встановлюють стовпи. Самі стовпи закріплюють за допомогою бетонування або забутовки щебенем.

Металева труба

Установка металевих стовпів для паркану доцільна, якщо сама огорожа виконано з сітки-рабиці або профнастилу. Краще всього використовувати металеві труби з привареними до них кріпленнями. Добре поєднуються бетонні опори з парканом з бетону.

Особливості роботи:

 • Перед тим, як встановити опори в попередньо пробурені лунки, нижню частину труб обробляють антикорозійним складом.
 • Спочатку монтують кутові опори.
 • В лунки засипають дрібний щебінь на висоту 150 мм.
 • Правильність установки визначають за будівельним рівнем.
 • Після того, як стовпи встановлені, лунки бетонують.

vstanovlennya stovp v dlya parkanu 3 - Встановлення стовпів для паркану

Азбоцемент

Азбоцементні труби використовують, якщо сам паркан не дуже важкий. Монтаж здійснюють у такому порядку:

 1. У розмічених місцях пробурюють лунки з розширенням у нижній частині.
 2. У кожну з лунок трубу встановлюють із руберойду таким чином, щоб кожна з них виступала над поверхнею приблизно на 200 мм.
 3. Будують дощату опалубку під бетон.
 4. Заливають бетон у заглиблення палі.
 5. Наповнюють бетоном свердловину (не повністю!), встановлюють в нього арматуру. Довжина арматурних прутів — трохи менше, ніж готових опор.
 6. Проробляють отвори в трубах з азбестоцементу, вставляють у них шворінь з арматурного прута.
 7. Надягають труби на арматурний каркас. Шворінь при цьому впирається в опалубку так, щоб труба перебувала в підвішеному вигляді.
 8. Стовпи вирівнюють за рівнем і закріплюють.
 9. Свердловину заповнюють бетоном до верхньої точки опалубки.
 10. Конструкцію залишають до повного застигання розчину на кілька днів.
 11. Після того, як бетон застиг, шворінь видаляють, а труби заповнюють бетонною сумішшю на всю довжину.

Цегла

Цегляні огорожі виглядають солідно і надійно. Вартість такої конструкції досить значна. Зведення цегляних опор своїми руками вимагає певних умінь і досвіду.

Важливо! Необхідно, щоб всі застосовувані будматеріали були якісними. Як правило, товщина опорного стовпа становить 1,5-2 цеглини.

Алгоритм будівництва:

 1. Виконують розмітку ділянки та креслення у масштабі. Розмітку роблять дерев’яними кілками, враховуючи вид ґрунту та розміри ділянки. Інтервал між сусідніми стовпами складає 2,5-5,0 м.
 2. Фундамент під опори створюють розширеним донизу. Правильно виконана яма під фундамент має форму усіченого пятигранника. При цьому фундамент не деформується навіть при значних зрушеннях грунту.
 3. Глибина фундаменту більше рівня промерзання приблизно на 200 мм. По центру ями встановлюють товстостінну трубу, яка надає конструкції додаткову жорсткість. Зверху трубу закривають ковпаком або заливають бетоном.
 4. Для легкої конструкції досить стрічкового фундаменту для прольотів і опор. Облаштування гідроізоляції обов’язково.
 5. Після застигання бетону починають формування цегляної кладки. Перев’язка арматурою цегляної конструкції обов’язкове.
 6. Стовпи витримують до 2 тижнів. Цегла покривають спеціальним захисним складом, щоб він зберіг привабливий вигляд якомога довше.

Відеоматеріал

Стовпи можна придбати готові або виготовити своїми руками. Виконати цю роботу може і непрофесійний майстер, якщо він буде враховувати всі технічні вимоги до тих або інших матеріалів. У цьому випадку огородження вийде не тільки красивим, але і довговічним.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *