Як доглядати за золотою рибкою?

yak doglyadati za zolotoyu ribkoyu 1 - Як доглядати за золотою рибкою?

Хочете мати у себе вдома справжню золоту рибку? Уявіть собі, це цілком можливо! Звичайно ж, ми не зможемо дати вам ніяких гарантій виконання трьох бажань, як у казці, зате порад про те, як доглядати за золотою рибкою, що живе в акваріумі, — скільки завгодно. Доглядати за рибками такими нескладно, тому їх зміст не доставить особливих клопотів. Які ж насправді ці вихованці і яким має бути їх правильне утримання? Давайте розбиратися разом.

Зоологічний портрет

Акваріумні рибки, нам відомі, як золоті або веерохвосты, носять офіційна назва Carassius auratus auratus (латина) і відносяться до сімейства коропових. Найближчі їх родичі в наших озерах і річках — уклейки, краснопірки, лящі, карасі і дзеркальні коропи. А ось, до якого сімейства ставилася Пушкінська Золота рибка, точно сказати складно, оскільки ці риби переважно прісноводні.

Про цих рибок можна сказати наступне:

 • В домашніх акваріумах золоті рибки, як правило, не виростають в довжину понад 15 см, хоча іноді можуть досягати і 30 див.
 • Вони мають сплощене з боків витягнуте тіло у формі еліпса з гострою мордочкою.
 • Довгий верхній плавник у них починається посередині тіла, а нижній короткий — анальний, розташовується ближче до хвоста.
 • Класична забарвлення у золотих рибок червоно-золотиста на спинці, жовто-золотава з боків і жовтувата на черевці.
 • Плавці пофарбовані в яскраво-червоний або будь-червонуваті відтінки, але іноді бувають і просто жовтими. Іноді зустрічаються екземпляри екзотичного забарвлення, починаючи від білої і закінчуючи чорно-блакитний.

Важливо! Виходячи з цього, золота рибка може бути і зовсім не золотий, а, приміром, коричневого, рожевого або навіть плямистої.

Визначити стать золотої рибки можна тільки в переднерестовий період:

 • У цей час у самців, готових до нересту, з’являється відмітний ознака — щербини, розташовані на зябрах і на передньому лучі перших грудних плавців.
 • Самочку, яка збирається відкласти гру, нескладно розпізнати по ущільненому вздутому черевця.

Важливо! Якщо в цей період подивитися зверху на рибку, то можна побачити викривлення корпусу, яке, як правило, залишається і після відкладання ікри.

Створення для рибок підходящої навколишнього середовища

Щоб вашому вихованцеві було комфортно, важливо навчитися правильно доглядати за золотою рибкою і створити для неї максимально сприятливі умови.

Акваріум відповідного розміру

Неймовірно важливо забезпечити рибок досить просторим “будиночком”. Підбір ємності для золотої рибки — не таке просте завдання, як може здатися спочатку. Щоб вибрати дійсно підходяще житло, важливо знати наступне:

 • Перевагу слід віддавати саме класичним варіантам акваріума, а не круглим, оскільки маленькі круглі акваріуми забруднюється значно швидше.

Важливо! При вмісті в брудному середовищі рибки можуть захворіти або навіть загинути.

 • Оптимальна пропорція акваріума для золотої рибки — 60 см на 1 см довжини особини. Приміром, якщо пропорції скляній ємності складають співвідношенні 40х40х70, то в ньому можуть жити 2 рибки, за умови, що довжина тіла кожної становить не більше 20 див.
 • Для повноцінного життя однієї золотої рибки необхідно не менше 80 літрів прісної води.

Важливо! Об’єм води в скляній ємності, призначеної для утримання кількох особин, визначається в залежності від кількості мешканців акваріума.

Температурний режим в акваріумі

Золоті рибки досить витривалі, тому, якщо температура води злегка вийде за межі рекомендованої, з ними нічого не трапиться. Тим не менш, намагайтеся зберігати температуру в акваріумі в межах 21-25,6 градусів, тому що вона найкраще підходить для підтримки комфортних умов для риб.

Корисні поради, як доглядати за золотою рибкою:

 • Щоб стежити за температурою води, необхідно використовувати спеціальний термометр для акваріумів. Кімнатна температура, як правило, знаходиться в межах 21-26,5 градусів, однак, може відхилятися в ту чи іншу сторони, в залежності від регіону вашого проживання і пори року.
 • В цілому, вода іноді може ставати трохи холодніше чи тепліше ідеальної температури, і більшість веерохвостов непогано це переносять. Але не можна дозволяти температурі опускатися нижче 15,5 градусів і підніматися вище 37,5.
 • Якщо ви проживаєте в регіоні, де в нічний час температура повітря може різко падати, непогано б придбати спеціальний водонагрівач для акваріума і налаштувати його на підтримку рекомендований температури.

yak doglyadati za zolotoyu ribkoyu 2 - Як доглядати за золотою рибкою?

Фільтрація

Система фільтрації акваріума є його важливою складовою. Купіть в зоомагазині такий фільтр, який буде підходящим саме для акваріумів з золотими рибками — про це запитайте у продавця.

Важливо! Не купуйте фільтрів, які створюють сильну течію води, оскільки для цього виду риб вони не підходять. Золоті рибки дуже погано себе почувають в ємностях із сильним плином.

Чистка

Щоб доглядати за золотою рибкою, важливо пам’ятати про чистоту води, в якій вона мешкає:

 • Один раз на тиждень необхідно робити підміну 10-15% об’єму води в акваріумі. Коли проводиться часткова підміна рідини, немає необхідності відсаджувати рибок з акваріума.
 • На додаток до оновлення води також потрібно робити найпростішу очищення акваріума — зішкребіть із його внутрішніх стінок водорості, які наросли.

Важливо! Спеціальний скребок для цих цілей можна купити в будь-якому зоомагазині.

 • Зверніть увагу на те, що для часткової підміни води, що заливається в ємність, свіжа вода повинна бути близька до температури самого акваріума.
 • Також важливо заливати свіжу хлоровану воду — для цього вам буде потрібно придбати спеціальні хімічні нейтралізатори.

Важливо! Уважно дотримуйтесь дозування препарату, зазначену на упаковці. Часто після застосування такого засобу вода стає готовою до використання вже через пару хвилин.

Правильне годування

Щоб забезпечити правильний режим їжі для золотих рибок, слід дотримуватися таких правил:

 • Підберіть для вихованців високоякісний корм — основу дієти для цього виду риб повинен становити корм у вигляді пластівців або гранульована суміш, що включає в себе всі потрібні поживні речовини для комфортного проживання.

Важливо! В цілому, гранульований вид корму може бути краще корми у вигляді пластівців, оскільки досить часто пластівці починають кришитися у воді, і рибам їх стає важче є.

 • Доповніть харчування овочами, багатими клітковиною — веерохвосты всеїдні, тобто можуть їсти і рослинний, і м’ясний корм. А якщо ви купите якісь ніжні рослини для акваріума і посадіть їх до рибок, вони зможуть іноді перекушувати цими рослинами.
 • Не перегодовуйте своїх вихованців, оскільки ці рибки схильні харчуватися швидко, їх досить легко перегодувати.

Важливо! На повне поїдання однієї порції корму у вигляді пластівців чи гранул у неї повинно йти не більше пари хвилин. Якщо рибка їсть порцію довше, то ви даєте їй занадто велику кількість корму.

 • Годуйте тварин за розкладом — так вам буде простіше не забувати давати їм їжу.

Розведення

Для розведення золотих рибок потрібно мати спеціальний нерестовий акваріум:

 1. В період шлюбних ігор самок і самців розсаджують і добре годують, а готових до нересту самку і двох або трьох самців поміщають разом у нерестовий акваріум.
 2. Далі самка метає ікру, пропливаючи над водними рослинами або між ними, а самці ікру відразу ж запліднюють.
 3. Ікринки прилипають до рослин і вже на наступний день стають прозорими.
 4. Після нересту рибок необхідно розсадити, а шар води в акваріумі зменшити до 15 див.
 5. Приблизно через п’ять днів з ікринок повинні з’являтися мальки.

Важливо! Потрібно стежити, щоб у цей період температура води в цьому акваріумі не змінювалася більше, ніж на п’ять градусів.

Весь подальший догляд за маленькими рибками і умови їх утримання повністю відповідають догляду за дорослими особинами. Але спочатку їх годують коловертки та інфузоріями, а потім переводять на звичайний корм.

Заходи застереження від типових помилок новачків

Щоб правильно доглядати за золотою рибкою, слід знати про деякі типові помилки, які часто роблять ті, хто вперше завів таких вихованців:

 • Не перенаселяйте акваріум. Якщо ви вирішите збільшити кількість риб, то розмір їх “будиночка” повинен зрости відповідним чином.

Важливо! У перенаселеному акваріумі ваші вихованці можуть стати агресивними і почати битися один з одним.

 • Якщо якась з особин почала проявляти надмірну територіальну агресію, то потрібно встановити в акваріумі перегородку, яка захистить від агресора інших мешканців.

Важливо! Таку перегородку можна придбати в будь-якому зоомагазині.

 • Не залишайте на дні акваріума нез’їдені залишки корму, оскільки вони можуть стати джерелом неприємностей. Їх наявність говорить про те, що ви перекармливаете своїх вихованців, а також призводить до дуже швидкого забруднення води.
 • Ніколи не мийте сам акваріум або його прикраси-яким миючим засобом, а також не допускайте попадання хімікатів у воду.
 • Не ставте акваріум поруч з вікном. Краще додайте ємність з рибками там, де температура буде досить стабільною.

Важливо! Остерігайтеся розміщувати акваріум на протягах або в місцях, де навколишня температура протягом дня може істотно змінюватися.

 • Звертайте увагу на виникнення у рибок симптомів захворювання. Якщо ви помітили щось подібне у будь-із риб, то слід відсадити їх в окрему ємність. Це не тільки дасть можливість запобігти поширенню хвороби, але і дозволить уважніше стежити за хворими, займаючись їх лікуванням за допомогою спеціальних ліків.

Важливо! До симптомів хвороби можна віднести наступне:

 1. Апатія.
 2. Роздуте черевце.
 3. Прискорене дихання.
 4. Поява на тілі білих плям.
 5. Прагнення забитися в кут.
 6. Випнуті очі.

Відеоматеріал

Якщо правильно доглядати за золотою рибкою, то її зміст не повинен доставити особливих клопотів. Це — невибаглива й життєрадісне істота. Так що комфортне зміст і грамотний догляд — це все, що їй необхідно. Поселіть у акваріумі казкових рибок, і дуже навіть може бути, незабаром ваші бажання почнуть виконуватися.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *