Як користуватися кухлем Есмарха в домашніх умовах?

Клізма – це очисна або лікувальна маніпуляція, яка полягає у введенні води, відварів, медичних розчинів або олій у пряму кишку за допомогою спеціальних пристосувань. Самостійне проведення клізми – процес досить складний, який вимагає ретельної підготовки і деякої вправності. Перед тим, як почати робити собі клізму, необхідно знати, який інструмент потрібен для проведення цієї процедури, який обсяг рідини допускається для проведення клізми, яку клізму можна зробити для досягнення того чи іншого ефекту. У цій статті ми розповімо, як користуватися кухлем Есмарха в домашніх умовах, і інші особливості такої очисної процедури.

Коли і навіщо потрібна клізма?

 • Дана процедура найчастіше проводиться в стінах медичних установ перед проведенням діагностичних процедур (наприклад, перед дослідженням прямої кишки за допомогою ендоскопа, цистограммой), операціями на органах малого тазу.
 • Також очисну клізму застосовують в пологових будинках (перед пологами або кесаревим розтином) і в інфекційних відділеннях (при інтоксикації та отруєння).
 • Іноді виникають такі ситуації, коли виникає необхідність зробити клізму кухлем Есмарха в домашніх умовах. Найчастіше в домашніх умовах клізми проводять з метою швидкої і м’якого очищення кишечника при запорах або при тривалому відсутності дефекації. У подібних випадках можна застосовувати масляні мікроклізми. Масло, обволікаючи стінки кишечника і калові маси, сприяє їх просуванню до анального отвору.

Чим і як роблять клізму? Основні рецепти і правила

Для постановки олійною мікроклізми слід підготувати масляний розчин.

Важливо! Як правило, для такого виду клізм використовують рослинна (соняшникова, оливкова) або аптечні олії.

Перед початком проведення маніпуляції, масляний розчин прогрівають до температури тіла (36-37 градусів). Теплий масляний розчин має розслаблюючий ефект, сприяє дефекації і полегшує спазми.

Важливо! Варто враховувати, що олійна клізма має відстрочене дію. Так, обсяг введеного розчину становить приблизно 15-100 мл, а його дію в прямій кишці 5-12 годин.

Виконуючи звичайну очищувальну клізму, при нормальної дефекації беруть очищену воду кімнатної температури, або трішки теплу. Обсяг введеної рідини становить 1-2 літра. Час дії цієї клізми – 15-30 хвилин.

Перед початком проведення клізми самому собі, необхідно вибрати правильну позу, в якій буде максимально зручно вводити рідину:

 • для мікроклізм бажано використовувати грушу;
 • повне очищення кишечника краще проводити з допомогою гуртки Есмарха.

Важливо! Клізма кухлем Есмарха є надійним способом корекції роботи кишечника і всього організму в цілому, який давно застосовується в медицині. До того ж, такий метод дуже простий і може застосовуватися самостійно.

Пристрій гуртки Есмарха

Таке відоме медичне пристосування, як кухоль Есмарха, призначене для водного очищення кишечника і введення в неї лікарських препаратів рідких формах.

 • Пристрій складається з пластикового або гумового мішка з прикріпленою з одного кінця відвідною трубкою, довжина якої може становити до 2 метрів.
 • З одного кінця ця трубка кріпитися до ємності, а з іншого – має наконечник для введення в анальний отвір.
 • Ємність даного виробу може варіюватися від 1 до 2 літрів. На одну з поверхонь гуртки Есмарха наноситься градуйована шкала, завдяки якій можна розрахувати необхідний об’єм використовуваної рідини.
 • Гуртки можуть бути одно – або багаторазового використання. Завдяки функціональному досконалості і зручності у використанні, дане пристрій залишається і сьогодні в практично незмінному вигляді.

Важливо! Перед використанням нової, тільки купленої клізми, проведіть ретельне стерилізацію – прокип’ятіть всі частини апарата, щоб виключити ризик потрапляння в організм інфекцій і бактерій, які живуть на вулиці, і убезпечити себе від нових захворювань.

Як зробити клізму Есмарха?

У лікувальних установах очисні клізми ставляться медичним персоналом. Але ця процедура досить проста і може виконуватися самостійно.

Місцем проведення може бути ліжко, попередньо застелене клейонкою, або ванна кімната.

Алгоритм, як робити клізму в домашніх умовах самому собі кухлем Есмарха:

 • Налийте в ємність очисний розчин.
 • Випустіть із трубки повітря і знову закрийте кран.
 • Підвісьте ємність так, щоб вона розташовувалася вище пацієнта і зафіксуйте.
 • Для більш легкого введення наконечника змастіть його вазеліном, кремом або олією.
 • Позу для введення клізми можна вибрати будь-яку: поза ембріона, колінно-ліктьова, на корточках – головне, щоб було зручно.
 • Акуратно введіть наконечник в анальний отвір і відкрийте кран. Кількість і швидкість введення рідини регулюється з допомогою крана.
 • При одноразової процедури рекомендується використовувати не більше 2 літрів рідини.

Важливо! Не потрібно намагатися влити більше рідини, ніж приймає кишечник.

 • Витягніть наконечник, деякий час утримуйте рідина в собі, щоб вона могла надати лікувальний ефект.
 • При сильних позивах до випорожнення вирушайте в туалет. Для лежачих хворих необхідна качка.

Важливо! Після використання багаторазової системи не забудьте її добре промити, а наконечник прокип’ятити.

Протипоказання і як не стати “клизмовым фанатом”

Робити клізму протипоказано тим, хто страждає запальними захворюваннями товстої кишки, кровотечі ШЛУНКОВО-кишкового тракту, а також у післяопераційний період на ШКТ та органах травлення.

Важливо! При геморої дану процедуру слід робити вкрай обережно.

Клізму, в тому числі в домашніх умовах, призначає доктор перед, наприклад, колоноскопією, підготовкою до гінекологічної або проктологической операції, під час отруєнь і подібних виправданих випадках.

Необхідно знати, що здоровий організм не потребує жодних “чистки” — від природи у нього є всі механізми для самоочищення від непотрібних і шкідливих речовин.

Важливо! Запор — це не хвороба, а симптом, тобто ознака або малорухливий спосіб життя і неправильне харчування, або якийсь патології травної, серцево-судинної, нервової або ендокринної системи. У будь-якому випадку необхідно шукати первісну причину, здати аналізи і комплексно підійти до боротьби з основною причиною, а не робити клізми до знемоги.

Як зробити клізму при геморої

Пацієнтам, що страждають гемороєм, можна робити такі види клізм:

 • Очисна – робиться стандартним способом, лежачи на боці або методом Хегара – самостійно в позі “рачки”;
 • Гіпертонічна – для посилення перистальтики кишечника;
 • Масляна – вводиться до 100 мл злегка підігрітого масла за допомогою звичайної спринцівки;
 • Лікарська – розчини лікувальної дії.

Як зробити клізму вагітної?

 • Стандартний об’єм клізми для вагітних становить пів-літра.
 • Наконечник спринцівки потрібно змастити маслом або вазеліном.
 • Положення вагітної – розслаблений, лежачи на лівому боці.
 • Рідина вводиться повільно і обережно, потім слід полежати близько 10 хвилин і відвідати туалет.

Важливо! Вагітним можна робити дану процедуру не частіше одного разу на десять днів, попередньо проконсультувавшись з лікарем.

Відеоматеріал

Тепер ви сміливо можете за показаннями робити клізму самостійно, адже знаєте, як користуватися кухлем Есмарха в домашніх умовах. Сподіваємося, ця процедура принесе вам полегшення і допоможе отримати гранично чіткі результати діагностичних досліджень.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *