Як поміняти прокладку в водопровідному крані на кухні або у ванній

Слабка ланка водопроводу в будинку — запірно-регулююча арматура. Поломки вентилів і змішувачів відбуваються з різних причин, але частіше всього протікання виникають через порушення герметичності з’єднань і зносу ущільнювачів. Як поміняти прокладку в крані, знають не всі, але можна легко впоратися з цим завданням, якщо мати потрібний інструмент і точно слідувати рекомендаціям фахівців.

yak pom nyati prokladku v vodoprov dnomu kran na kuhn abo u vann y 1 - Як поміняти прокладку в водопровідному крані на кухні або у ванній

Причини і діагностика поломок

Найчастіше неможливість повного перекриття води, протікання з закритого крана, зменшення напору виникають при пошкодженні невеликий його деталі — прокладки. До поломки можуть призвести:

yak pom nyati prokladku v vodoprov dnomu kran na kuhn abo u vann y 2 - Як поміняти прокладку в водопровідному крані на кухні або у ванній

 • неправильно вибраний діаметр деталі;
 • погана якість води — через потрапляння під гумку піщинок або шматочків іржі вона може деформуватися і прийти в непридатність;
 • прокладка виготовлена з неякісного матеріалу;
 • при складанні крана був допущений перекіс ущільнювача.

Але і при дотриманні всіх умов правильного монтажу водопровідних змішувачів на кухні або у ванній прокладки вимагають періодичної заміни — гума, з якої їх зазвичай роблять, має властивість з часом зношується. Як змінити прокладку в крані, неважко зрозуміти будь-якій людині, навіть якщо він не знайомий з пристроєм сантехнічних механізмів.

Діагностика неполадок у водопроводі, допоможе точно встановити, де і яку саме гумову деталь потрібно замінити. Усунути витік шляхом заміни гумового ущільнювача можна тільки в кранах з поворотною конструкцією. Ознаки, які допоможуть визначити місце поломки:

 1. Витік води безпосередньо із змішувача говорить про те, що заміни вимагає прокладка клапана. Така поломка зустрічається найбільш часто.
 2. При витоках з-під кранових вентилів потрібна заміна гумового виробу між корпусом змішувача і головками вентильних механізмів.

Ущільнювачі на вентилях з гарячою водою частіше виходять з ладу, але заміну прокладок краще робити відразу на обох кранах. Це дозволить бути впевненим в надійній роботі водопровідної системи тривалий час.

Призначення та види ущільнювачів

yak pom nyati prokladku v vodoprov dnomu kran na kuhn abo u vann y 3 - Як поміняти прокладку в водопровідному крані на кухні або у ванній

Всі види сантехнічних запірно-регулюючих механізмів, незалежно від місця установки і призначення, в закритому стані не повинні допускати протікання і повністю перекривати воду в точці водорозбору або кінцевих точках споживчого водопроводу. Для цієї мети використовуються спеціальні прокладки з різних матеріалів.

Їх встановлюють на замикаючі штоки змішувачів або рухомі частини кран-букси, ніж домагаються повної герметичності прилеглих частин водопровідної арматури. Перш ніж перейти безпосередньо до сантехнічним роботам, бажано визначитися, яку вибрати виріб на заміну. Прокладки виготовляються з таких матеріалів:

 • гума;
 • силікон;
 • пароніт;
 • фторопласт.

yak pom nyati prokladku v vodoprov dnomu kran na kuhn abo u vann y 4 - Як поміняти прокладку в водопровідному крані на кухні або у ванній

Вибір ущільнювача залежить і від його призначення — його розміри будуть різними для кран-букси, радіатора або змішувача. Позначають їх в дюймах і частках дюйма, наприклад, ¾” — три чверті дюйма. Найбільш широко поширені сантехнічні вироби з гуми, що обумовлено їх хорошими експлуатаційними характеристиками.

Вони витримують температури до 100 °C і тиск до 25 бар. Такі умови рідко зустрічаються в звичайних водопроводах, тому виробів з гуми цілком достатньо для запобігання протікання кухонних сантехніки та вентилів радіаторів, розташованих в житлових приміщеннях. Властивості гумових прокладок:

 • достатня втомна міцність;
 • низька водопроникність;
 • висока стійкість до стирання;
 • незначна газопроникність;
 • ізолюючі від електрики здібності;
 • дешевизна.

yak pom nyati prokladku v vodoprov dnomu kran na kuhn abo u vann y 5 - Як поміняти прокладку в водопровідному крані на кухні або у ванній

У сантехніці використовується тільки монолітна гума. Найкраща герметичність з’єднання забезпечується, якщо притискну гайку затягує один раз. Повторно гумові ущільнювачі не використовуються, так як при повторному обтисканні їх ізолюючі від води властивості погіршуються.

Паронітові і силіконові прокладки дорожче гумових, але витримують більш високі температури і тиску. Їх застосовують в основному для герметизації фланцевих з’єднань, але такі прокладки також доцільно використовувати в кухонному крані, ванно-душовий змішувач, при з’єднанні змішувача з дивертором. Вироби з фторопласту в житлових будинках використовуються тільки для герметизації вузлів опалювальних систем. Вони володіють високою стійкістю до скрутки з’єднань і запобігають витоку навіть після багаторазових деформацій.

Підготовчий етап

yak pom nyati prokladku v vodoprov dnomu kran na kuhn abo u vann y 6 - Як поміняти прокладку в водопровідному крані на кухні або у ванній

Перед тим, як поміняти в крані змішувача прокладку, потрібно з’ясувати, чи є можливість повністю перекрити подачу холодної і гарячої води в будинку. Зазвичай вентилі перекриття знаходяться на водопровідних трубах у ванні або туалеті. Якщо немає такої можливості, то доведеться перекривати воду на вводі в будинок або квартиру, інакше провести ремонтні роботи під напором буде неможливо або загрожує затопленням сусідів. Після перекриття води потрібно дочекатися, поки залишки рідини не підуть у водопровід.

Безпосередньо перед заміною потрібно з’ясувати діаметр необхідної прокладки, купити або вирізати її. Якщо розмір невідомий, можна придбати ремкомплект, що складається з гумових ущільнювачів різних діаметрів. Умови для роботи повинні бути комфортними: потрібно забезпечити собі вільний доступ до крана і прибрати все зайве з-під ніг. Дно ванни, раковини або піддону душової кабіни бажано застелити ганчір’ям або картоном, щоб не пошкодити його при падінні металевих предметів.

Краще ще до перекриття води набрати запас в окрему ємність — у процесі роботи практично завжди виникає необхідність промити які-небудь частини кранового механізму від сміття та іржі. Перелік необхідних інструментів:

 • гайкові ключі різного розміру або розвідний прилад;
 • хрестова і плоска викрутка;
 • пасатижі;
 • гострі ножиці з невеликими лезами або малярний ніж.

yak pom nyati prokladku v vodoprov dnomu kran na kuhn abo u vann y 7 - Як поміняти прокладку в водопровідному крані на кухні або у ванній

Для повної герметизації з’єднань також знадобиться клоччя або сучасні матеріали — ФУМ-стрічка герметик. Якщо планується виготовлення прокладки своїми руками, то потрібно запастися листами гуми товщиною до 3 мм При відкручування або складанні змішувача потрібно враховувати, з якого матеріалу він виготовлений. Наприклад, найпоширеніший серед недорогих моделей силумін відрізняється крихкістю і може зламатися, якщо докласти надзусиль.

Прокладка своїми руками

yak pom nyati prokladku v vodoprov dnomu kran na kuhn abo u vann y 8 - Як поміняти прокладку в водопровідному крані на кухні або у ванній

В даний час підібрати ущільнювач для будь-якого типу змішувачів нескладно. Для цього достатньо взяти для зразка старий і придбати подібний у торговельній мережі. Але іноді потрібної деталі немає в наявності або вона потрібна дуже терміново. У цьому випадку прокладку можна зробити своїми руками. Ущільнювач для приєднувальної різьблення вирізують з листа гуми або силікону за допомогою гостро заточених ножиць. Діаметр нової деталі повинен бути трохи більше поперечного розміру корпусу крана. Спочатку краще зробити ножем надрізи в центрі заготовки, а внутрішню частину вирізати ножицями.

Вийшла окружність повинна мати такий же діаметр, як і уплотняемая деталь. Самотужки можна виготовити і манжету штока для кран-букси: вирізати коло такого ж діаметру, як у корпуса крана і зробити в ній отвір для кріпильного болта. Діаметральний надріз в 2-3 мм запобіжить гудіння манжети. Тим не менше навіть якісно виготовлене ущільнення не прослужить досить довго, тому бажано замінити його при першій же можливості на заводську деталь.

Ремонт запірних пристроїв

Прокладки практично для будь-яких різновидів побутових змішувачів продаються в будівельних або господарських магазинах, але перед їх заміною потрібно визначити типи запірних вентилів, встановлених у відремонтованому сантехнічному приладі. Це легко зробити, орієнтуючись по зовнішньому вигляду запірного пристрою і деякими непрямими ознаками.

Черв’ячні механізми

Ними оснащені змішувачі з двома полноповоротными кран-буксами, при обертанні яких опускається або піднімається шток з ущільнювачем на кінці. Через одну з них подається і перекривається холодна вода, через іншу — гаряча. Відкриття на весь натиск або повне перекриття здійснюється декількома повними оборотами зовнішнього маховика запірного вентиля. В таких механізмах вода може протікати:

 • з-під гумки кран-букси;
 • по штоку в напрямку до вентиля;
 • з носика при повному закритті кранів.

yak pom nyati prokladku v vodoprov dnomu kran na kuhn abo u vann y 9 - Як поміняти прокладку в водопровідному крані на кухні або у ванній

Для заміни гуми ущільнювача спочатку за допомогою ножа або викрутки піддягають і знімають декоративні накладки. Зазвичай вони синього кольору на кранах з холодною водою і червоного — з гарячою. Потім викручується фіксуючий болт, що утримує вентиль, головку якого знімають за допомогою розвідного або гайкового ключа відповідного розміру. Знятий механізм оглядають і витягують зношений ущільнювач.

yak pom nyati prokladku v vodoprov dnomu kran na kuhn abo u vann y 10 - Як поміняти прокладку в водопровідному крані на кухні або у ванній

Після зміни прокладки в крані змішувача пристрій збирають у зворотному порядку. Якщо вода продовжує текти по штоку, потрібно змінити сальник. Для цього кран-буксу затискають лещатами або знімають її, зафіксувавши другим гайковим ключем. Як сальника на різьбі можна використовувати клоччя або синтетичну прокладку.

Кульові крани

yak pom nyati prokladku v vodoprov dnomu kran na kuhn abo u vann y 11 - Як поміняти прокладку в водопровідному крані на кухні або у ванній

Прості в конструкції і надійні, тому часто використовуються при проектуванні і монтажі водопровідних систем. Основна деталь механізму — куля, в якому просвердлюється отвір. Потік води регулюється важелем, який провертає куля крана. Для заміни прокладки важіль або «баранчик» вентиля послаблюють, викрутивши розвідним ключем гайку, якої фіксується поворотний механізм.

Після його вилучення зношене ущільнення замінюють і збирають пристрій заново. При цьому рухомі деталі обладнання оглядають і очищають. Якщо у крана помітна велика вироблення металу, то пристрій доцільно замінити цілком.

Одноважільні змішувачі

yak pom nyati prokladku v vodoprov dnomu kran na kuhn abo u vann y 12 - Як поміняти прокладку в водопровідному крані на кухні або у ванній

У цього пристрою основним елементом є порожниста куля з декількома отворами. За допомогою ручки змінюється їх розташування відносно вхідних і вихідних каналів, чим регулюється температура і тиск води. Матеріали, з яких виготовляються кулі таких змішувачів, відрізняються довговічністю, але прокладки, роблять систему герметичною, досить часто виходять з ладу. Заміна ущільнювачів в важільних змішувачах вимагає особливої уваги і акуратності.

Деталі в процесі демонтажу крана слід викладати за порядком, щоб потім не заплутатися під час зворотного складання змішувача. У різних моделей порядок роботи може відрізнятися, але починати заміну ущільнювачів потрібно зі зняття декоративної заглушки на важелі. Після цього відкручують фіксуючий ручку гвинт і знімають її.

Тепер можна приступити до демонтажу ковпачка і кулачка з прокладкою і шайбою. Потім кулю виймають, замінюють ущільнювальні кільця і збирають кран в зворотній послідовності. Кільця ущільнення потрібно акуратно встановлювати в призначені для цього канавки з допомогою широкої викрутки. Бажано покрити її кінець сантехнічної мастилом, щоб уникнути розривів і деформації прокладок. Головне в розбиранні важільних змішувачів — не зіпсувати зовнішнє покриття крана.

Профілактичні заходи

Щоб не довелося боротися з протіканнями, бажано подбати про їх запобігання. Своєчасна профілактика відстрочить ремонт вентилів і кранів. До заходів запобігання поломок можна віднести:

yak pom nyati prokladku v vodoprov dnomu kran na kuhn abo u vann y 13 - Як поміняти прокладку в водопровідному крані на кухні або у ванній

 • вибір сантехнічних виробів і запасних частин до них за якістю, а не за ціною;
 • використання водяних фільтрів, особливо якщо підведення води йде по старих зношених труб;
 • своєчасний догляд — розбирання кранових механізмів, очищення та змащування рухомих елементів;
 • вентилі змішувачів повинні закручуватися до упору, але без надмірних зусиль, які можуть порушити ущільнення.

Нові деталі, що забезпечують герметичність, повинні бути якісними і правильно вмонтованими. Тільки в цьому випадку дорогі водонапірні пристрої будуть служити довго і надійно.

Інформація взята з pro-vse.pp.ua

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *