Як усунути скрип дерев’яних сходів?

yak usunuti skrip derev yanih shod v 1 - Як усунути скрип дерев’яних сходів?

Багато будівлі, побудовані багато десятків років тому, і ті, що будуються сьогодні, мають такий функціональний елемент, як сходи. Вона може бути основною або допоміжною, парадної, вхідний або внутрішньої, гвинтовий або маршової – варіантів маса, до того ж, вони відрізняються ще за матеріалом виготовлення. Здавна саме дерев’яні конструкції користувалися популярністю. Сьогодні їх роблять настільки добре, що вони здатні прикрасити собою будь-який екстер’єр або інтер’єр. Більш того, дерево є екологічно чистим, натуральним матеріалом, здатним зробити навколишню атмосферу більш затишною, теплою, чарівною. У даній статті ми поговоримо про те, як усунути скрип дерев’яних сходів, тому як багато власників приватних будинків стикаються з цією проблемою.

З якої причини скрипить дерев’яні сходи?

Існує величезна кількість причин, чому скрипить дерев’яні сходи. Що робити в такій ситуації? Власне, спочатку необхідно визначити, з-за чого це відбувається, і тільки потім займатися усуненням проблеми.

Основними причинами є такі природні процеси, які цілком властиві дереву.

Усадка

Деревина, так чи інакше, містить вологу, яка в процесі експлуатації починає виходити назовні. Так от, якщо конструкція була зібрана з недостатньо просушеного матеріалу, то такої проблеми точно не уникнути.

Важливо! За рік деревина з природним рівнем вологості вмощується приблизно на 8%, чого цілком вистачає, щоб між елементами сходи з’явилися невеликі зазори.

Тому вибираючи матеріал для побудови сходів, краще придивіться до добре просушеним дощок або колод з тих порід, які дають мінімальну усадку, наприклад, дуб, клен, ясен або модрина. Важливо, щоб заготовляли їх саме взимку.

Важливо! Від сушіння найбільше страждають стики під сходами, проступи, косоури, тятиви, з’єднання балясин з поручнями.

Знос, руйнування, деформація

Внаслідок тривалої експлуатації, багато речі починають страждати, природно, дерев’яні конструкції тут не будуть винятком. Особливо це стосується виробів, які перебувають в агресивному середовищі з високим рівнем вологості, великою прохідністю, низькою температурою.

Важливо! Зазвичай скрип виникає в місцях, де з’єднуються проступи з подступенками.

Даний процес можна запобігти тільки своєчасною обробкою матеріалу спеціальними захисними засобами, які рекомендується наносити ще під час заготівлі, в процесі складання сходи, зокрема це стосується всіх стиків і швів.

yak usunuti skrip derev yanih shod v 2 - Як усунути скрип дерев’яних сходів?

Відхилені комплектуючі або розхитані кріплення

Відбувається це через використання низькоякісного клею або застосування саморізів для з’єднання. В основному деталі з’єднують болтами з гайками, які нескладно самостійно підкрутити, але от з саморізами зробити цього не вийде.

Важливо! Єдиний вихід, щоб усунути скрип дерев’яних сходів, — повністю їх замінити, але встановити вже на іншому місці.

Неправильно підігнані деталі

Коли майстри халатно ставляться до своєї роботи або мають мало досвіду в складанні подібних конструкцій, такі проблеми виникають досить часто. Причому відразу помітити це неможливо, тільки в процесі експлуатації деталі починають поступово розхитуватися. Тому, якщо вже ви зважилися на самостійну збірку, то уважно вивчіть цей процес.

Важливо! Під час покупки готової сходи обов’язково перевіряйте, наскільки добре з’єднані основні елементи.

Підлога погнулась

Вирішити цю проблему дуже складно, оскільки в більшості випадків доводиться повністю демонтувати виріб. Враховуючи цей факт, задовго до встановлення сходів закріпіть спеціальними складами пол, що знаходиться під її несучими, опорними, основними елементами.

Практично всі з перерахованих причин реально запобігти ще під час збирання, адже якщо цього не зробити вчасно, то при ходьбі сходи почне видавати неприємні звуки, ріжучі слух. Далі ми дізнаємося, як усунути скрип дерев’яних сходів у найбільш поширених випадках.

Що робити, якщо почала скрипіти сходи?

Оскільки причин виникнення такої неприємності багато, то і способів її усунення також є маса. Виконуйте інструкції, щоб процес виявлення проблеми та її усунення закінчився вдало:

 • Під час приєднання сходових елементів один до одного необхідно максимум уваги приділити стикуванні основних елементів, подбати, щоб вона була щільною, могла запобігти утворенню люфтів. Якщо ж проблема криється в розхитаних сполученнях, то слід, в першу чергу, виявити проблемні зони.
 • Щоб встановити місце скрипу, пройдіться по сходах кілька разів. Якщо на ній присутні якісь елементи декору у вигляді килимів, то їх слід прибрати. Таким чином, ви значно спростите собі завдання.

Важливо! Маючи доступ до зворотної частини конструкції, проводити ремонт краще удвох. Так, одна людина зможе спуститися під неї і позначати проблемні точки, другий — буде ходити вгору і вниз по сходах.

 • Як тільки всі скрипучі сходи будуть відзначені, можна перевірити, наскільки розхитані майданчики, з’єднання несучих балок, до яких прикріплені тятива або косоури. Максимум уваги приділіть кріплень і елементів з’єднання. Якщо необхідно — доведеться встановити між деревом і болтами нові гумові прокладки, змастити спеціальним складом металеві деталі.
 • Найчастіше саме із-за проблем з сполуками сходинок скрипить сходи. Що робити в такому випадку? Слід зазначити, що це відбувається з-за сильного тиску на них під час руху. Оскільки кріплять їх зокрема цвяхами, то з часом вони просто розхитуються. Якщо сходи має відкриту конструкцію, то сходинки закріплювати краще знизу. При незначному пошкодженні досить вбити пару додаткових цвяхів.
 • Якщо ви впевнені, що виникає скрип з-за розхитаних клинів, розташованих між подступенками і проступью, або косоуром, то можна обережно їх витягти, прибрати старий клей, змастити захисним засобом і знову з допомогою клею закріпити на місці.
 • Рідко трапляється, коли усадку дають самі клини, внаслідок чого доводиться міняти їх форму, інакше вони просто не підійдуть по розмірам на колишнє місце. Хоча, в таких випадках частіше вони повністю змінюються.
 • Якщо ж проблема більш серйозна, з-за наявності щілини утворився величезний проміжок, то не поспішайте притягувати один до одного деталі. Спочатку зробіть додаткові планки або клини. Шви бажано обробити клеєм для деревини, проступи і подступенки гарненько затягнути. Якщо ремонт відбувається з внутрішньої сторони, то вирівнювати деталі слід так, щоб з зовнішньої сторони це було непомітно.
 • Якщо розхиталися пази тятиви, то тут також знадобляться клини. Вони мають невеликі розміри, ретельно промащуються клеєм, забиваються знизу в пази під сходами.
 • Повністю расшатавшиеся ступені зміцнюють за допомогою установки додаткових ребер жорсткості – брусків, які стягують підсходинки з проступью.
 • Досить часто скрип носить сезонний характер, оскільки він збільшується тільки в ті місяці року, коли вологість повітря в приміщенні сильно зростає. В результаті — дерево набухає, пазів стає більше, тому щаблі вже не можуть щільно сидіти. Щоб цьому запобігти, необхідно обробити сходи гідрофобізатором.
 • Сходи з трьома косоурами, як правило, починають скрипіти в районі середнього елемента. Щоб усунути проблему, сходи закріплюють додатково прямо в гребінку основної балки за допомогою металевих кріплень або клею.

Відеоматеріал

Тепер вам відомо, чому риплять щаблі дерев’яних сходів, що робити в кожному конкретному випадку. Головне — підійти до процесу усунення проблеми з розумом, в такому випадку неприємний звук піде швидко і надовго. До того ж, можна додатково відреставрувати сходи, трохи змінити її зовні.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *