Як вибрати материнську плату для комп’ютера?

yak vibrati materins ku platu dlya komp yutera 1 - Як вибрати материнську плату для комп’ютера?

Самостійно збираючи персональне комп’ютерний пристрій, мало кого цікавить, яким чином вибрати материнську плату. Даний компонент, як і блок живлення, не здатний чинити вплив на продуктивність системи. Тому багато користувачів не враховують основні нюанси. Готові рішення, які представляють різні компанії-збирачі, теж не звертають увагу на цей модуль. Для залучення клієнта низькою вартістю такі комп’ютери дуже часто оснащені бюджетними “материнками” і володіють мінімальним набором інтерфейсів. Чи Правильно це, як вибрати материнську плату для комп’ютера — про це ми поговоримо в цій статті.

Материнська плата для комп’ютера — як вибрати?

Спочатку почнемо з важливих технічних критеріїв, щоб розуміти, які параметри і за що відповідають.

Етап 1: Форм – фактор

Стандартизація є великим благом сучасного світу. У минулому залишилося той час, коли кожна компанія по виробництву комп’ютерної техніки намагалася розробити свої інтерфейси і стандарти. Близько 20 років на ринку комп’ютерної техніки присутній стандарт ATX, завдяки якому суворо описуються принципи компонування ПК, відбувається регулювання схем електроживлення і визначається формат комп’ютерної техніки.

Перш ніж вибрати материнку, потрібно вирішити, підбирати її під конкретний корпус або після вибору плати буде вже придбано корпус.

Важливо! Дуже часто користувачі задають питання, що стосуються підбору якісних комплектуючих для ПК. На деякі з них ви зможете дізнатися відповіді в наших статтях:

 • Які блоки живлення для комп’ютерів краще?
 • Як вибрати SSD диск для ноутбука?

Підбір формату з урахуванням типу корпусу

Якщо ви зупинили свій вибір на певній моделі корпуса або ж придбали системну плату для апгрейда існуючого персонального комп’ютера, то можливості “вежі” володіють деякими обмеженнями:

 • Деякі геймерські моделі, до яких відносяться корпусу Big Tower і Full Tower оснащені функціональною можливістю підтримки всіх системних плат для стандартних серверних комп’ютерів.
 • В основному домашні ПК, що підтримують формат Midi Tower, прекрасно поєднуються з материнкою, що володіє типорозміром ATX, проблем у цьому випадку, як правило, не виникає.

Важливо! У той же час, HTPC, а також Mini Tower і інші компактні комп’ютери, що виконують призначення домашнього мультимедійного центру, або завдяки яким значно заощаджується місце на робочому столі вимагають використання компактних системних плат. Від компанії-виробника залежить, який варіант материнки для них застосувати. Як, правило, у Mini-ATX плат в порівнянні з повнорозмірними платами спостерігаються відмінності у висоті 28,4 і 30.5 см і шириною 24,4 проти 20,8 див.

yak vibrati materins ku platu dlya komp yutera 2 - Як вибрати материнську плату для комп’ютера?

Як вибрати материнку Micro-ATX?

Micro-ATX материнки є комплектуючими, які використовуються для компактного системника. При їх виборі слід проявляти особливу увагу. Таким маркуванням дуже часто продавці позначають два абсолютно різні по габаритному виконанням типу: Flex-ATX і Micro-ATX.

Обидва володіють практично однаковою висотою 22,9 см і 24,4 см, але відрізняються по ширині 19.1 см проти 24.4 див.

Важливо! Багато плати формату “флекс” продавці позначають як “мікро”, але дуже часто квадратні плати не поєднуються з невеликими ПК.

Крім того, присутній ITX формат, який відрізняється від ATX місцем розташування зовнішніх роз’ємів і набагато меншим розміром. Від корпусу залежить, який вид материнки вибрати — ITX або ATX.

Важливо! При апгрейді медіацентру краще скористатися лінійкою для вимірювання величин і порівняння їх з еталонними значеннями в “Вікіпедії”.

Етап 2: сокет процесора

Центральний процесор є основним “ядром” персонального комп’ютерного пристрою. Саме на нього вимагає звертати увагу. Після формату важливо враховувати центральний процесор для вибору материнської плати для комп’ютера:

 • Компанія AMD намагається дотримуватися подібного умові, так гніздо FM2+ здатний підтримувати FM2 процесори, а сокет AM3+ є зворотно сумісні з процесорами AM3. Тільки у AM1 повинна спостерігатися сувора сумісність з центральним процесором власної лінійки.
 • У Intel трохи інша ситуація — кожне нове покоління застосовує новий сокет. Невеликі конструктивні зміни процесора під сокет 1150 не дозволяють заробити платі з 1151, а центральний процесор на сокет 1156 не підходить для плати 1156.

Важливо! Процесор повністю диктує, яку вибрати материнську плату. У AMD набагато простіше в цій ситуації, а в разі Intel не вдається так легко “прокачати” ПК.

yak vibrati materins ku platu dlya komp yutera 3 - Як вибрати материнську плату для комп’ютера?

Підтримка процесорів чіпсетом

Важливо звертати увагу на тип сокета, так і на офіційні специфікації плати. Так, навіть при сумісному сокеті можуть бути обмеження, на які впливають чіпсет і особливості реалізації системи живлення. Так:

 • Деякі материнські плати не здатні підтримувати центральний процесор, у якого енергоспоживання становить більше 100 Вт.
 • Інші материнки не здатні функціонувати з новими центральними процесорами, які були випущені після релізу плати.

Важливо! У цьому випадку BIOS не здатна розпізнати, який процесор знаходиться в роз’ємі, і вимагає оновлення.

Етап 3: пам’ять

На вибір варіанта материнки також впливає тип підтримуваної пам’яті:

 • У компанії AMD знову спрощується вибір, так як процесори цього виробника, крім DDR3, не здатні підтримувати інші стандарти ОЗП.
 • Для Intel серії 6000 рекомендуються RAM покоління DDR4.

Важливо! Деякі компанії-виробники пропонують підтримку обох стандартів, при цьому відсутня можливість одночасної роботи різних планок. Тому при апгрейді краще не додавати до модулів старого зразка нові планки, доцільніше встановити нові DDR4.

Скільки слотів потрібно для пам’яті?

На кількість слотів для пам’яті впливають не тільки потреби користувача, але і форм-фактор. Дуже складно придбати Flex-ATX материнську плату з двома і більше гніздами, незважаючи на те, що бюджетний ряд представлений великою кількістю.

В цьому випадку можна придбати RAM з запасом, наприклад, 2 модулі мають по 16 Гб. А можна купити планку на 16 Гб, при цьому другий слот може залишитися порожнім.

Важливо! Якщо ж потрібен великий обсяг пам’яті, а корпус ПК не обмежується розмірами плати, то бажано придбати материнку у якої 4 і більше роз’ємів ОПЕРАТИВНОЇ пам’яті.

yak vibrati materins ku platu dlya komp yutera 4 - Як вибрати материнську плату для комп’ютера?

Етап 4: SATA роз’єми

Перш ніж вибрати материнку для комп’ютера, необхідно визначитися, чи планується апгрейд. Також важливо кількість дискових накопичувачів, які підлягають встановленню.

Не так давно на бюджетні плати виробники встановлювали два SATA роз’єму, в даний час деякі розробники дивляться в минуле і оснащують свої плати всього парою гнізд, які належать до застарілих моделей другого покоління SATA.

Ось що тут треба врахувати:

 1. Традиційним жорстким дискам цілком підходить така швидкість, так як моделі HDD у домашніх персональних комп’ютерних пристроях не здатні повною мірою навантажити застарілий SATA, який пропонує 150 Мб/с.
 2. А для SSD, які мають 600 Мб/с присутності SATA3, як правило, не вистачає.

Важливо! Для сучасного ПК мінімальним є 4 порти SATA:

 • одне гніздо служить для системного SSD;
 • другий порт зайнятий жорстким диском, на якому зберігаються файли;
 • третій роз’єм може знадобитися для встановлення оптичного дисководу, хоча DVD диски все рідше застосовуються, але вони ще не втратили своєї актуальності;
 • четверте гніздо може залишитися вільним для апгрейда, якщо раптом буде потрібно ще один HDD.

yak vibrati materins ku platu dlya komp yutera 5 - Як вибрати материнську плату для комп’ютера?

Етап 5: слоти розширення

В даний час для всіх сучасних материнських плат характерно оснащення повнорозмірним слотом PCI-Ex16, який призначений для встановлення відеокарти. Тільки у ультракомпактних ITX плат відсутня подібна можливість, так як вони розраховані на застосування центрального процесора з вбудованою графікою наприклад, AMD або Intel Atom серії.

Якщо згодом заплановано застосування можливостей двох відеокарт, то для цього необхідно розташування двох слотів для них. У цьому випадку чіпсет МП повинен володіти функцією підтримки технології SLI або CrossFire, на яку впливає виробник графічної карти.

Крім відеокарт, для слотів PCI-E, зменшених до відповідного розміру x1 або x4, характерне використання в ТВ-тюнери, високошвидкісні SSD з відповідним інтерфейсом, звукових карт і інших плат розширення.

Важливо! Ще можна зустріти пристрою на більш старої шині PCI, хоча вони і виходять з ужитку. У разі встановлення відеокарти, має двослотову систему охолодження, яка притаманна багатьом ігрових моделей, необхідно проконтролювати доступність сусідніх PCI-E x16 слотів розширення.

Етап 6: USB

В даний час USB — найбільш затребуваний інтерфейс серед провідних стандартів передачі даних. Завдяки USB-інтерфейсу підключають клавіатуру, мишку та іншу периферію, знімні накопичувачі, фото-відеокамеру, смартфони, планшети, веб-камери і багато інших пристроїв.

Всі материнки домашніх ПК оснащені портами USB. Відмінності складає протокол підтримуваного покоління і кількість роз’ємів:

 • Задня панель укомплектована від 2 до 12 таких гнізд, хоча багато хто уявляє застаріле покоління.
 • У більш сучасних USB 3 присутні відмінності, для яких характерний синій і червоний колір замість чорного.
 • Внутрішніх роз’ємів, призначених для виведення портів на передню частину персонального комп’ютерного пристрою може бути від 2 до 12, на спеціалізованих платах їх може бути ще більше.

Важливо! Якщо корпус ПК оснащений гніздами USB3, то, перш ніж вибрати материнську плату, слід переконатися у присутності внутрішньої колодки контактів, які знаходяться на платі А. Крім того, якщо ви також плануєте застосовувати і додаткову панель, яку потрібно встановити в слот дисковода, то необхідно, як мінімум, дві колодки USB3 на МП.

yak vibrati materins ku platu dlya komp yutera 6 - Як вибрати материнську плату для комп’ютера?

Етап 7: охолодження і сумісність з кулерами

У своїх моделях виробники застосовують компактний варіант радіаторів, використання яких дозволяє поліпшити відведення тепла від південного мосту, силових ланцюгів і інших відповідальних вузлів. Такі радіатори не завжди можуть бути компактними.

Важливо! Радіатори виправдані у випадках планування експериментів з розгоном, або якщо необхідно застосувати інтенсивну експлуатацію комп’ютерного пристрою. В цьому випадку рекомендовано віддавати перевагу моделям, оснащеними охолоджуваними елементами.

Іноді виникають ситуації, коли використання додаткових радіаторів може обернутися неприємними моментами:

 • Якщо ПК оснащений масивним баштовим кулером у вигляді Noctua NH-D14, то можуть відбутися збої з-за того, що штатна система охолодження МП, а саме її виступаючі елементи здатні перешкодити монтажу радіатора.
 • Точно така ж ситуація виникає у планок пам’яті або відеокарт, які тісно скомпоновані на платах Flex-ATX.

Важливо! Приступаючи до вибору материнки, слід передбачити потребу в додатковій системі охолодження:

 • Корпусу, які мають підсвічування, прозорі стінки і інші елементи молдинга, дуже часто оснащені додатковими вентиляторами. Їх можна підключити тільки при наявності 3-контактних роз’ємів на платі.
 • Для функціонування вентиляторів на МП повинно бути близько 3-4 таких коннекторів.

Рекомендуємо додатково вам ознайомитися з інформацією, яка вам буде корисна під час виконання складальних робіт. Читайте покрокові інструкції, як правильно встановити вентилятор в корпус комп’ютера.

Яку материнську плату вибрати? Загальні рекомендації

Завдання вибору материнської плати є індивідуальною і не має конкретного рішення, так як вибір залежить від індивідуальних потреб кожного споживача.

При ігровому ПК вибір буде один, для офісного обладнання материнка буде інша, для мультимедійного пристрою вибирають третій варіант.

Розглянемо загальні рекомендації для вибору материнської плати:

 • Не потрібно купувати дешеву деталь, так як відмова від потрібних функціональних можливостей є нераціональним вибором. Спочатку слід визначитися з необхідними параметрами — тип пам’яті, сокет, перелік інтерфейсів і кількість слотів, і вже після цього з відповідних критеріїв вибирати найбільш оптимальний варіант.
 • Для нового комп’ютера спочатку звертають увагу на функціональність і тільки потім на розміри. Так, при складанні в першу чергу підбирають оптимальний варіант материнської плати, а потім вибирають сумісний корпус.

Важливо! Збірка ігрової системи на шасі медіацентру компактного варіанту призводить до низької надійності, так як присутній постійний перегрів і тісний компонування.

 • Не варто переплачувати і зупиняти свій вибір на материнських платах з приставками “Game”, “Top”, “Ultimate”, “Super”, які розраховані на “гіків” для офісного і мультимедійного комп’ютерного пристрою, так як це нераціонально, як і купувати дешевий варіант Flex-ATX МП під Intel Core i7-6700k, для якого потрібен розгін. Продуктивність покращиться всього лише на кілька відсотків, кошти будуть витрачені на невикористану функціональність, як, наприклад, придбання 3 слотів PCI-E x16 або застосування розширених опцій для розгону центрального процесора.

yak vibrati materins ku platu dlya komp yutera 7 - Як вибрати материнську плату для комп’ютера?

Яку материнку вибрати під конкретні цілі?

Перш ніж вибрати материнську плату, рекомендуємо ознайомитися з наступними рекомендаціями.

Важливо! Для будь-якої із цілей ви не підбирали материнську плату, не забудьте придбати ДБЖ, який допоможе зберегти вашу техніку від поломки при скачках напруги. Дізнайтеся все про те, як вибрати ДБЖ для комп’ютера.

Ігровий ПК:

 • У разі ігрового ПК потрібно звертати увагу на повнорозмірні ATX плати, які володіють повною функціональністю.
 • Якщо відсутні обмеження бюджету, то для складання на Intel вибирають Gigabyte GA-X99-UD4, які підходять для процесорів на сокет 2011 або MSI Z170A GAMING M7 (1151).
 • Для бюджетного варіанту ігрового комп’ютера застосовують GIGABYTE GA-B150-HD3 DDR3.
 • На AMD, якщо важлива продуктивність, то варто звернути увагу на ASUS SABERTOOTH 990FX R2.0. Для якісного і трохи економного варіанту присутній GIGABYTE GA-970A-UD3P. У цих плат є сокет AM3+ і можливість підтримки процесорів серії FX.
 • Також варто звернути увагу на FM2+. Процесори A-серії ідеально розраховані на GIGABYTE GA-F2A88X-D3H.

Важливо! При покупці нового монітора або ноутбука більшість покупців стикаються з проблемою вибору, який екран краще. Перегляньте порівняльний огляд, щоб знати матовий або глянцевий купити монітор.

yak vibrati materins ku platu dlya komp yutera 8 - Як вибрати материнську плату для комп’ютера?

Офісний ПК

Для офісного ПК особливо не важливі ігрові здібності:

 • У цьому випадку оптимальним варіантом є Flex-ATX і Micro-ATX плати. Існує правило: чим менша кількість вузлів в системі, тим вона надійніше, — цілком актуально.
 • Офісний комп’ютер на Intel розрахований на MSI H170M PRO-VDH D3, вибір якої є оптимальним варіантом материнської плати. Вона характеризується 4 портами USB3 на задній панелі, можливість підтримки самих нових моделей процесорів серії Core 6000, 4-ма слотами під пам’ять і присутністю всіх трьох роз’ємів, таких як VGA, DVI і HDMI, завдяки яким підключають монітор.
 • На AMD для офісного комп’ютера застосовують плату на сокеті FM2+ ASUS A88XM-A, яка володіє аналогічними властивостями.

Мультимедійний ПК

Мультимедійний комп’ютер дуже часто застосовується разом з домашнім кінотеатром або телевізором, у зв’язку з чим, для нього необхідний компактний корпус. Для обмеження шумового ефекту можна скористатися енергоефективними компонентами, які не вимагають потужного охолодження.

На AMD для цієї мети використовують MSI A88XM-P33, на Intel застосовують GIGABYTE GA-H110M-S2V DDR3.

Важливо! Якщо ви підбираєте мультимедійний ПК, для вас буде також корисною стаття «Доолонки для комп’ютера.»

Відеоматеріал

Тепер ви повинні розуміти важливість материнської плати, вибрати її вам буде набагато легше, якщо ви прислухаєтеся до порад з цієї статті.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *