Як вибрати радіатори опалення для приватного будинку?

yak vibrati rad atori opalennya dlya privatnogo budinku 1 - Як вибрати радіатори опалення для приватного будинку?

Один з найпоширеніших способів обігріву приватного будинку — автономна система опалення. Такий метод не залежить від центрального джерела енергії і передбачає можливість проведення більшості робіт з монтажу самостійно, без участі яких-небудь спеціалізованих служб. З цієї статті ви дізнаєтесь, як правильно організувати систему обігріву в цілому, а також, як вибрати радіатори опалення для приватного будинку.

Особливості системи опалення приватних будинків

На сьогоднішній день від вибору типу системи опалення, а також від правильного монтажу радіаторів і інших складових конструкції, залежить не тільки домашній затишок, але і стан сімейного бюджету. В умовах постійного зростання цін на енергоносії, а також враховуючи загальносвітову тенденцію економії природних ресурсів, дуже важливо знати, як правильно вибрати радіатори опалення для приватного будинку.

Перш ніж почати монтаж системи обігріву приміщення, слід визначитися з її видом. Виділяють два основних типи:

 • повітряний;
 • водяний.

У першому випадку опалення здійснюється за допомогою печей, що працюють на твердому паливі, а також з допомогою газових конвекторів, електрорадіаторів, інфрачервоних обігрівачів, масляних калориферів, і в деяких випадках кондиціонерів. Обігрів приміщення відбувається шляхом нагрівання повітря локальним, точковим способом.

Другий тип опалення передбачає примусову циркуляцію теплоносія (вода або антифриз) в закритій системі опалення.

Повітряні системи опалення

Розглянемо детальніше переваги і недоліки деяких окремих варіантів опалення повітряним способом.

Пічний

Пічний спосіб опалення здійснюється шляхом протопки печі як твердим паливом, так і газом. Основний плюс цього способу при використанні твердого палива — економія фінансів. При цьому з недоліків можна виділити:

 • короткочасний ефект нагріву будівлі;
 • взимку піч потрібно протоплювати кілька разів у день;
 • локальний ефект, тобто будинок прогрівається тільки в суміжних кімнатах, що примикають до печі;
 • постійний контроль над процесом горіння і контроль тяги.

Важливо! Також цей метод опалення характеризується низьким ККД і великими тепловтратами. У випадку прогрівання печі природним газом ще й додаються суттєві витрати на енергоносій.

yak vibrati rad atori opalennya dlya privatnogo budinku 2 - Як вибрати радіатори опалення для приватного будинку?

Електрорадіатори, ІЧ-обігрівачі

Наступний варіант типу повітряного опалення більш прогресивний — він передбачає використання електрики для обігріву будівель з допомогою електрорадіаторів, інфрачервоних обігрівачів і масляних конвекторів.

Основна позитивна риса такого способу обігріву — швидкість нагріву за рахунок потужності приладів. А ось до недоліків належать:

 • локальність дії приладів;
 • не завжди гідний ККД, тобто тепло зосереджується тільки в полі дії і під час роботи;
 • потрібна якісна і потужна електромережу.

Газові конвектори

Ще один спосіб повітряного опалення — з допомогою газового конвектора. Повітря нагрівається при проходженні через прилад, в якому встановлена газова пальник, а потім вентилятор виштовхує тепле повітря назад. Переваги такого способу опалення в тому, що при мінімальних витратах на енергоресурси відбувається якісний та швидкий нагрів приміщення.

Важливо! Єдиним недоліком є те, що даний механізм обігріву має локальне дію, тобто нагрівання повітря відбувається тільки в тій кімнаті, де стоїть апарат.

Водяні системи опалення

В наших широтах на даний момент найпоширеніший тип опалення — це водяний. Його суть полягає в наступному: виходячи з теплонагревателя, в якості якого виступає газовий або твердопаливний котел, теплоносій (вода або антифриз для опалювальних систем) циркулює по тепломагистралям (трубам опалення) і через радіатори опалення нагріває приміщення.

При монтажі такої опалювальної системи важливо знати, як підібрати радіатори опалення для приватного будинку, а також слід враховувати і ряд інших параметрів, таких як тип котла, труб і теплоносія.

Система із закритим контуром і примусовою циркуляцією теплоносія на сьогоднішній день є найбільш енергоефективною.

Важливо! При використанні сучасних двоконтурних газових котлів з вбудованим циркуляційним насосом і горизонтально-паралельної розведенням, за умови правильно обраних радіаторів опалення, домовласникам вдається заощадити до 50% енергоресурсів.

Основні параметри вибору радіаторів

Перед тим, як вибрати радіатори опалення для приватного будинку, потрібно врахувати наступні параметри:

 • Рівень тиску всередині системи. Як правило, рівень тиску всередині системи приватного будинку не перевищує 3 атмосфери. У той час як тиск системи центрального опалення становить 8 атмосфер. Вибрані вами радіатори повинні мати конструктивну здатність переносити такі навантаження.
 • Характеристики теплоносія. Враховуйте, що вода в порівнянні з антифризом має менший показник віддачі тепла. А також вона з часом частково википає, тому слід передбачити зручний варіант періодичний підживлення системи. Плюс у разі аварійної зупинки котла потрібно мати можливість повністю злити воду або ж вона просто-напросто замерзне в системі, що може привести до розриву труб.

Важливо! При використанні води можливе виникнення іржі в деяких типах батарей, наприклад, у алюмінієвих радіаторах.

 • Потужність котла, встановленого в будинку. Еталонні характеристики витрат тепла на кожен квадратний метр становлять 90-125 Вт. Виходячи з цих показників, на початковому етапі можна визначити необхідну потужність котла.

Важливо! При плануванні опалення важливо зіставити потужність котла і тип радіаторів, а також кількість їх секцій, щоб сили “серця” системи вистачило на її обігрів, при цьому не переплачувати за надлишкову потужність.

 • Теплова віддача конструкції і її міцність — цей показник залежить від матеріалу, з якого виготовлений радіатор. Одними з кращих вважаються чавунні радіатори, які мають високий показник міцності, а їх тепловіддача становить 70%.

З якого матеріалу повинен бути радіатор?

Перед тим, як вибрати батареї опалення для приватного будинку, потрібно визначитися, з якого матеріалу вони повинні бути виготовлені. Від цього параметра багато в чому залежить ККД всієї системи обігріву, оскільки кожен метал має свою характерну теплопровідність і тепловіддачу.

Батареї бувають таких видів:

 • чавунні;
 • сталеві;
 • алюмінієві;
 • мідні;
 • біметалеві.

Чавунні радіатори

Це — класика жанру. Чавунні батареї широко використовувалися в будівлях минулого століття. Такий радіатор складається з декількох секцій і має вигляд гармошки.

Важливо! Чавунні батареї здатні витримувати 9 атмосфер робочого тиску і 15 атмосфер обпресувального.

Переваги чавунних радіаторів:

 1. Мають найбільшу тепловіддачу, яка становить 70%.
 2. Термін експлуатації — 50 років і більше.
 3. Допускається використання в системах без фільтрації.
 4. Не бояться іржі і домішок в теплоносіях.
 5. Можливість комбінації різної кількості секцій.
 6. Несприйнятливі до якості теплоносія.
 7. Витримують температуру до 150 °C.
 8. Потужність однієї секції 80-160 Вт.

Недоліки чавунних радіаторів:

 1. Велику вагу.
 2. Грубуватий зовнішній вигляд, хоча останнім часом з’явилися моделі з оригінальним дизайном.
 3. Висока інерція, яка є великим мінусом для автономних систем з автоматичним регулюванням температури.
 4. Висока ціна.
 5. Чутливість до гідравлічних ударів.
 6. Необхідно регулярно фарбувати.

yak vibrati rad atori opalennya dlya privatnogo budinku 3 - Як вибрати радіатори опалення для приватного будинку?

Сталеві радіатори

Це — одні з найкращих радіаторів опалення для приватного будинку, так як найбільш якісно працюють в системі з низьким тиском і стійкі до корозії. Показники тиску: робочий — 8,7 атмосфер, обпресувальні — 13 атмосфер.

Важливо! Якщо перед вами стоїть питання, як підібрати радіатори опалення для приватного будинку, де в якості теплоносія буде використовуватися дуже жорстка вода або з великим вмістом заліза, краще зупинити свій вибір саме на сталевих батареях.

Основні переваги сталевих радіаторів:

 1. Відмінна тепловіддача — 60%.
 2. Мала інерційність.
 3. Невисока ціна.
 4. Мала вага.
 5. Зручні габарити.
 6. Температурний межа — 120°C.

Недоліки сталевих радіаторів:

 1. Необхідність промивки раз на три роки.
 2. Неможливість змінити розмір батареї.

Алюмінієві радіатори

Якщо ви все ще думаєте над тим, як вибрати батареї опалення для приватного будинку, зверніть увагу на радіатори з алюмінію. Вони користуються популярністю серед покупців завдяки привабливому зовнішньому вигляду і прийнятними технічними параметрами. Конструктивно алюмінієві радіатори складаються з декількох секцій, які виготовляються шляхом лиття.

Важливо! Такі батареї витримують 6-15 атмосфер тиску.

Переваги алюмінієвих радіаторів:

 1. Простота монтажу.
 2. Можна підбирати потрібну кількість секцій самостійно.
 3. Мала вага.
 4. Красивий зовнішній вигляд.
 5. Тепловіддача — 50%.
 6. Температурний межа — 110°C.
 7. Потужність однієї секції — до 200 Вт.

Недоліки алюмінієвих радіаторів:

 • Чутливі до швидкості нагріву.

Важливо! При занадто швидкому розігріві опалювальної системи температура у верхній частині алюмінієвої батареї буде сильно відрізнятися від нижньої. Це, в свою чергу, може призвести до несправності радіатора.

 • Чутливі до гідравлічних ударів.
 • Вимогливі до якості теплоносія.
 • Схильні до корозії.

Мідні радіатори

Завдяки особливостям конструкції і матеріалу, мідні батареї відрізняються високою тепловіддачею, яка становить 85-90%. Показники тиску: робочий — 16 атмосфер, обпресувальні — 20 атмосфер.

Переваги мідних радіаторів:

 1. Відмінна тепловіддача навіть при низькій температурі теплоносія.
 2. Термін служби — 50 років.
 3. Невелика вага.
 4. Не потрібно посилених кріплень.
 5. Стійкі до короткочасного замерзання.
 6. Максимальна температура теплоносія — 250°C.
 7. Нечутливі до якості рідини.
 8. Швидкий розігрів радіатора — до 3 хвилин.

Важливо! Якщо перед вами стоїть питання, як підібрати радіатори опалення для приватного будинку з великою площею, при цьому вартість енергоресурсів — критично важливий фактор, є сенс придбати саме мідні батареї.

Недоліки мідних радіаторів:

 1. Дуже висока ціна.
 2. При виборі мідних радіаторів з’єднувальні труби опалювальної системи також повинні бути з міді.

yak vibrati rad atori opalennya dlya privatnogo budinku 4 - Як вибрати радіатори опалення для приватного будинку?

Біметалічні радіатори

Радіатори такого типу виготовляються з двох металів. В основному використовується сталевий сердечник, покритий алюмінієм.

Важливо! Такі батареї здатні витримувати 35-52 атмосфер тиску.

Переваги біметалічних радіаторів:

 1. Стійкі до гідравлічних ударів.
 2. Мають відмінний показник віддачі тепла — 60%.
 3. Нечутливі до зміни тиску.
 4. Невелика ємність, тому така опалювальна система вимагає менший об’єм теплоносія.
 5. Малоінерційні.
 6. Секційна потужність — до 190 Вт.
 7. Привабливий зовнішній вигляд.
 8. Мала вага.

Недоліки біметалічних радіаторів:

 1. Висока ціна.

Конструкційні особливості радіаторів

Якщо ви самостійно вивчаєте тему, як правильно вибрати радіатори опалення для приватного будинку, не забудьте врахувати такий аспект, як особливості конструкції.

Виділяють 4 типи батарей:

 1. Трубчасті. Вони складаються з декількох трубок, які з’єднуються між собою колекторами. Такі батареї мають цікавий дизайн, а також великий вибір форм і розмірів. Але при цьому вони цілісні, не набірні.
 2. Секційні. Складаються з кількох окремих елементів, які виготовляються з різного роду металів шляхом цілісного лиття. Їх особливість в тому, що можна самостійно регулювати розмір радіатора.
 3. Панельні. Конструкція даного типу має одну або кілька пластин, між якими відбувається циркуляція теплоносія за спеціальним внутрішнім каналам. Панельні радіатори виробляють тільки із сталі.
 4. Конвекторні. Конструкція складається з пластин, закріплених на трубах. Теплоносій циркулює тільки по трубах, які вже, в свою чергу, і нагрівають пластини.

Як розрахувати необхідну кількість та тип радіаторів для дому?

Перед тим, як вибрати радіатори опалення для приватного будинку, фахівці рекомендують провести розрахунок, який дозволить вибрати оптимальний варіант саме для вашого випадку.

Важливо! За основу береться показник необхідної кількості енергії для обігріву одного квадратного метра житлової площі, який варіюється в межах від 95 до 125 Вт. Ці цифри стандартно розраховані для кімнати з одним вікном і дверима при висоті стель 3 метри і температурі теплоносія 70 °C.

При розрахунку необхідної кількості батарей важливо враховувати такі параметри:

 1. Висота стель. Слід відстань від підлоги до стелі у вашому будинку, виміряне в метрах, розділити на 3, і потім отриманий коефіцієнт помножити на еталонній показник необхідної кількості енергії для обігріву одного квадратного метра житлової площі.
 2. Площа опалювального приміщення. Щоб дізнатися загальну необхідну потужність всіх радіаторів, слід отриманий раніше персональний параметр помножити на площу всього житлового приміщення.
 3. Особливості приміщення. При встановленні батарей в кутових кімнатах сумарний показник опалювальної системи повинен бути помножений на 1,5. Таке ж збільшення застосовується, якщо приміщення має багато вікон і дверей.
 4. Температура теплоносія. Загальна потужність радіаторів збільшується на 15-20% на кожні 10°C пониження температури теплоносія від еталонного (70 °C). Тобто, якщо передбачається обігрів водою, температура якої 40°C, слід сумарний показник опалювальної системи в ватах збільшити на 45-60%.

Далі, щоб дізнатися потрібну кількість батарей або секцій для обігріву системи, слід розділити отриману розрахункову необхідну потужність всієї системи на потужність конкретного виду радіатора або секції.

Важливо! При самостійному підборі секцій слід пам’ятати, що їх кількість в одному радіаторі, незалежно від конструкції та виду опалювальної системи, не повинно перевищувати 10 штук. ККД “додаткових” ребер понад 10 буде досить низьким.

Відеоматеріал

У сьогоднішньому огляді ви дізналися, як правильно вибрати радіатори опалення для приватного будинку. В принципі, універсальної поради щодо вибору системи обігріву немає. Кожен господар повинен самостійно враховувати особливості опалення, його конструкцію, умови експлуатації і власні фінансові можливості. І тільки аналіз всіх цих параметрів дозволить зробити остаточний вибір.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *