Як вибрати жорсткий диск для комп’ютера?

Практично кожному другому користувачеві доводиться вирішувати проблему з вибором жорсткого диска, причому незалежно від того, самостійно ви зібрали комп’ютерний пристрій або за допомогою спеціалізованого сервісу. Іноді виникає ситуація, при якій не вистачає пам’яті для зберігання необхідної інформації, фільмів або завантажених додатків. Рішення подібної проблеми передбачає збільшення обсягу HDD з заміною його на більш місткий. Дану проблему можна вирішити, встановивши ще один додатковий диск. У нашій статті розглянемо, як вибрати жорсткий диск для комп’ютера для будь-якого випадку.

Типи дисків

Щоб зробити правильний вибір вінчестера, необхідно ознайомитися з типами накопичувачів, які в даний час пропонує сучасний ринок. Розібравши детально головні особливості та відмінності “вінчестерів”, можна вибрати таке обладнання, яке буде відповідати всім вашим вимогам.

HDD

Жорсткий диск, або на сленгу часто вживане назва “хард”, є найпоширенішим типом накопичувачів. Розробники створили цей пристрій ще в 70-ті роки минулого століття, але донині на сучасному ринку він залишається актуальним. Вінчестер являє собою магнітні пластини, виготовлені з алюмінію або скла, які вкриті хімічними речовинами. Такі жорсткі диски, як правило, недорогі і володіють великим обсягом пам’яті (до 4 Тб), але працюють при цьому в повільному режимі.

Важливо! Застосовуються такі вінчестери для установки операційної системи та зберігання інформаційних даних користувача.

SSD

SSD, або так званий твердотільний накопичувач, є диском, утвореним на мікросхемах пам’яті, причому конструкція повністю позбавлена механічних деталей. 70-ті роки минулого століття вперше надали дані моделі, але тільки у даний час SSD накопичувачі придбали найбільшу популярність.

Головною особливістю даних дисків є наявність високої швидкості. Негативним моментом є висока вартість.

Важливо! Даний накопичувач застосовується для установки операційної системи, дуже часто працює у співдружності з жорстким диском.

SSHD

Гібридні моделі є певним симбіозом HDD і SSD. Конструкція гібридного пристрою являє собою звичайний “вінчестер”, але із застосуванням мікросхем, які присутні у твердотільних накопичувачів.

Важливо! SSHD функціонують набагато швидше, ніж звичайні HDD, але при цьому поступаються SSD накопичувачів. Дані моделі не набули особливого поширення.

Що ж вибрати?

Як підібрати жорсткий диск для комп’ютера? Ознайомившись з різними типами накопичувачів, ви можете зробити остаточний вибір важливого компонента вашого ПК за такими параметрами:

  • Для офісного персонального комп’ютера або для ПК, що працює з документами, цілком може підійти звичайний вінчестер. Для вирішення простих завдань він цілком виправданий, крім того, вартість його значно нижче своїх “побратимів”.
  • Якщо вам не вистачає швидкості старого комп’ютера, то в цьому випадку можна додати SSD, який буде функціонувати в парі з вінчестером. На твердотільному накопичувачі установлюють операційну систему, при цьому 60 Гб цілком достатньо, щоб відчути миттєве швидкодію.
  • Потужні ігрові комп’ютерні пристрої в даний час однозначно функціонують на твердотільних носіях. Ідеальним варіантом є їх застосування в комплекті з вінчестером. Так, SSD диск завантажений операційною системою і робочими програмами, при цьому цілком достатньо 128-256 Гб, а вінчестер” буде служить для розміщення файлів, документів і різних ігор.

Важливо! Багато користувачі помиляються, вважаючи що застосування SSD дозволяє істотно збільшити продуктивність в іграх. Але це не так. Запуск ігор можливий і набагато швидше, але фактичне збільшення FPS не спостерігається. Але система з даними накопичувачем буде функціонувати набагато ефективніше.

Форм-фактор

Найперше, на що звертають увагу при виборі жорсткого диска комп’ютера, це ознайомлення з фізичним розміром, який розділяє диски на великі й мініатюрні накопичувачі:

  • Для стаціонарних комп’ютерів виробляються вінчестери 3,5 дюйма по ширині.
  • У ноутбуці застосовуються моделі, що мають трохи менший розмір — 2,5 дюйма. Причому, менша ширина комплектуючої відповідає меншій вазі.
  • SSD накопичувачі володіють розміром 2,5 дюйма. Для їх установки в системний блок необхідно придбати додатковий адаптер.

Важливо! Перш ніж приступити до установки вінчестера, необхідно заздалегідь ознайомитися з кріпленням в корпусі системного блоку комп’ютерного пристрою.

Підключення жорстких дисків

Як правильно вибрати жорсткий диск для комп’ютера? Після визначення з форм-фактором накопичувача, слід зайнятися вибором необхідних роз’ємів. Як правило, на корпусі є два накопичувача:

  • один — слугує для живлення;
  • другий — для підключення до материнської плати.

Інтерфейсний роз’єм

Інтерфейсний роз’єм вінчестера підтримується материнською платою. Найбільш поширеними інтерфейсами є моделі IDE і SATA різних модифікацій.

Важливо! Присутні ще два інтерфейсу SAS і SCSI, але служать вони тільки для використання в серверних комп’ютерів.

IDE

IDE є застарілим інтерфейсом і застосовується тільки в комп’ютерах, які давно вийшли з ужитку. Він функціонує дуже повільно.

Важливо! На сучасному ринку все ще присутні подібні інтерфейси, але для роботи купувати їх не має сенсу, хіба що в якості раритету.

SATA

Послідовниками даних моделей стали накопичувачі, які мають інтерфейс SATA. Основна перевага їх полягає у високій швидкості:

  • Перші версії SATA по швидкості здатні були перевершити своїх попередників на 50%.
  • Сучасні вінчестери оснащені інтерфейсом SATA3, що володіє пропускною спроможністю, яка складає до 6000 Мбіт/с.

Причому, версії SATA є сумісними один з одним.

Важливо! Для накопичувачів SSD бажано, щоб материнська плата мала підтримкою SATA3, щоб в кращій мірі був виявлений потенціал.

Харчування

Вінчестер точно так само вимагає живлення, як і будь-який інший компонент комп’ютерного пристрою. Стаціонарні комп’ютери оснащені 15-контактним роз’ємом SATA, який підходить і для HDD, і для SSD. Ноутбуки не вимагають підключення проводів. Для жорсткого диска присутній спеціальний лоток, розташований на дні корпусу.

Обсяг

При виборі об’єму вінчестера слід враховувати поставлені завдання, які в майбутньому доведеться вирішувати вашу “вінчестера”. Розглянемо кілька рекомендацій, що дозволяють визначитися з об’ємом жорсткого диска.

Для комп’ютера

В залежності від потреб користувача, необхідно вибирати різний обсяг вінчестера. Як вибрати жорсткий диск для ПК:

  • Стаціонарних комп’ютерів, які призначені для роботи з інтернетом, цілком достатньо вінчестера обсягом на 320-500 Гб. Придбання більш ємних варіантів не має сенсу. Для функціонування системи можна використовувати накопичувачі SSD.

Важливо! Для бюджетних комп’ютерів цілком достатньо 60 Гб.

  • Для універсального комп’ютерного пристрою, що застосовується для зберігання фільмів, різних ігор, і для роботи, краще використати обсяг в 1 Тб. Можна, звичайно, обійтися і вінчестером на 500 Гб, але тоді не зайвим буде наявність і зовнішнього накопичувача SSD.

Важливо! Для універсального класу вибір варто зупинити на обсязі жорсткого диска, що становить не менше 128 Гб.

  • Для потужних ігрових комп’ютерів необхідно вибирати вінчестер з об’ємом пам’яті на 2 Тб. Крім того, бажано встановити і SSD, має 256 Гб. Такий комплект цілком виправданий для існування комфортної роботи.
  • При професійному застосуванні комп’ютерів, наприклад, монтаж відео, перевагу слід віддавати вінчестера на 3-4 Тб.

Важливо! При роботі з жорстким диском на 2 Тб і більше необхідно наявність материнської плати, здатної підтримувати стандарт UEFI. BIOS не має можливості розпізнати такий великий обсяг. Придбання гібридних дисків виправдано тільки тоді, коли є сенс збільшення відгуку системи, але при цьому немає необхідності купувати окремий SSD.

Для ноутбука:

  • Для роботи в багатьох ноутбуки застосовують жорсткі диски з об’ємом пам’яті 320 Гб. Такого обсягу пам’яті цілком вистачає для використання ноутбука, наприклад, в дорозі, при тимчасовій заміні на стаціонарне комп’ютерний пристрій.
  • При наявності ноутбука, що використовується як основне робоче місце, бажано скористатися вінчестером на 500 і більше Гб.

При виборі для ноутбука SSD диск на 60 Гб миттєво збільшується швидкість.

Важливо! При наявності в ноутбуці одного слоту у багатьох користувачів можуть виникнути питання з установкою. Досвідчені майстри пропонують вихід з подібної ситуації. Не варто заміняти об’ємний вінчестер на SSD накопичувач з мізерною ємністю. Та й покупка твердотільного накопичувача на 500 Гб є дорогим придбанням. Щоб не робити видалення жорсткого диска на ноутбуці, а додатково додати SSD, необхідно скористатися спеціальним адаптером, в який поміщається накопичувач. Він установлюється замість дисковода. У подібній конструкції здатний розібратися навіть недосвідчений користувач, крім того, в даний час далеко не кожному потрібен привід.

Резервне копіювання

Більшість користувачів застосовують вінчестер для зберігання фотографій, фільмів, ігор та інших файлів, які завантажуються з інтернету. Так, при виході з ладу накопичувача можна придбати новий, і заново завантажити загублену інформацію з інтернету.

Але іноді на жорсткому диску зберігається цінна інформація, при втраті якої можуть виникнути серйозні проблеми. У цьому випадку можна скористатися двома радами:

  • Перший метод полягає у завчасному придбання двох дисків невеликого розміру. Один — буде використовуватися для роботи, на другому диску буде зберігатися резервну копію всіх важливих документів.
  • Другий варіант — це наявність хмарних сервісів. Для цього просто здійснюємо вивантаження файлів, і немає необхідності переживати за їх збереження.

Виходячи з особистих переваг, ви самі приймаєте рішення, яким скористатися способом.

Характеристики жорстких дисків

Коли ви опинитеся у магазині електроніки з метою придбання жорсткого диска, іноді недостатньо відомостей про особливості вінчестерів. Багато моделі переповнені різною інформацією про незрозумілі параметрах. Тому є сенс детально розглянути найбільш часто зустрічаються характеристики, щоб зрозуміти, який жорсткий диск найкращий для комп’ютера.

Частота обертання шпинделя

Частота обертання шпинделя є дуже важливою характеристикою.

Важливо! Шпиндель застосовується тільки в конструкції і гібридних жорстких дисків. Так як він являє собою механічну деталь, то в SSD він просто відсутній.

Від частоти обертання шпинделя залежить швидкість функціонування всього жорсткого диска. Обертання визначається в оборотах в хвилину. Застосовуючи різні цілі, виробники здійснюють випуск двох найбільш популярних типів з частотою обертання 5400 об./хв та 7200 про./мін. Крім того, існує кілька інших варіантів, але вони не користуються особливою популярністю, оскільки їх випуск пов’язаний з певними випадками.

Чому віддати перевагу?

  • Основною відмінністю є наявність різної швидкості обертання. Зрозуміло, що набагато краще звертатися до “вінчестера”, мають швидкість обертання 7200 про./мін.
  • Але важливо враховувати рівень шуму і енергоспоживання. У цій ситуації у виграшному положенні виявляються накопичувачі, що мають частоту обертання 5400 об/хв. Так як вони функціонують набагато повільніше, то робота у них виробляється набагато тихіше, також вони не нагріваються і споживають менше електроенергії. Такі моделі жорстких дисків також переважніше застосовувати і для ноутбуків.

Буфер пам’яті

Буфер пам’яті не є важливим параметром жорсткого диска для ПК. Але все ж, не завадило б володіти і цією інформацією. Буферна пам’ять є мікросхемами пам’яті, здатними в деякій мірі збільшити швидкість функціонування. Хоча це значення є зовсім невеликим.

На сучасному ринку представлені жорсткі диски, що мають буферну пам’ять на 32-128 Мб. На практиці і 32 Мб цілком достатньо. Якщо в ціні вони не сильно відрізняються, то можна віддати перевагу і набагато більших обсягів.

Швидкість роботи

Як вибрати жорсткий диск для ігрового комп’ютера? Після вибору жорсткого диска, більшості користувачів захочеться визначити виміри швидкості. Така характеристика є важливим параметром будь-якого накопичувача.

Лінійне читання

Показник такої характеристики безпосередньо впливає на швидкість функціонування жорсткого диска. Тому, в першу чергу, слід саме на нього звертати свою увагу:

  • Сучасні жорсткі диски мають нормальний показник, який визначається як 120 Мб/с.
  • Нерідкі випадки, коли в інформаційному додатку відсутні дані про швидкість роботи жорсткого диска. В цьому випадку, перш ніж зупинити вибір на якій-небудь моделі, необхідно поцікавитися інформацією в інтернеті. Багато користувачів роблять тестові виміри певних варіантів жорстких дисків, після чого надають їх на тематичних форумах.

Важливо! Якщо ви, в силу певних причин, придбали вінчестер, і вас він не влаштовує, оскільки працює досить повільно, то існує варіант застосування програми HDTune. Такий софт здатний відобразити всю наявну інформацію про даної моделі і швидкості в тому числі.

У дисках SSD виробник завжди відображає швидкість, оскільки намагається довести свою перевагу над конкуруючими фірмами. Працюють вони набагато швидше, але швидкість залежить від обраної моделі. Так, значення швидкості варіюється в межах від 160 Мб/с і 500 Мб/с. Якщо здійснювати вибір по співвідношенню ціни до якості, то слід купувати моделі зі швидкістю читання 450-500 Мб/с. Точно провести вимірювання дозволяють багато спеціальні утиліти, якими можна з легкістю скористатися, знайшовши їх в інтернеті.

Важливо! Жорсткі диски для комп’ютера потрібно вибирати зі швидкістю читання не нижче 100 Мб/ і з наявністю SSD – 450-500 Мб/с.

Лінійна запис

Лінійна запис є другим параметром після читання, як правило, вказується біля нього. Нормальним вважається, коли даний показник в 1,5 рази менше, ніж показник читання. Даний показник не робить істотного впливу на швидкісні здібності системи. Так, SSD-диски мають це значення трохи нижче читання, або цей показник може знаходитися на однаковому рівні.

Важливо! Рекомендується віддавати перевагу твердотілим накопичувачам, у яких приблизно однакове значення читання/запису.

Час доступу

Важливим показником жорстких дисків є час, який необхідно для доступу до файлу. Особливо це важливо при копіюванні дрібних документів. Чим менший показник часу доступу, тим швидше відбувається робота жорсткого диска. Дане значення у непрямій формі свідчить про якості накопичувача.

Важливо! Нормальним часом доступу для “вінчестера” є 13-15 мілісекунд. Не варто купувати модель, у якої цей параметр відповідає більше 16 мілісекунд. Час доступу вказано в інструкції, що додається або в крайньому випадку можна знайти, застосувавши утиліту HDTune.

У SSD-дисків час доступу становить менше 0,2 мілісекунди, що краще значень жорстких дисків. Так як показник дуже маленький, то виробник не завжди його вказує.

Якої фірми жорсткий диск вибрати?

Не рекомендується економити на жорстких дисках, оскільки від них прямо залежить швидкість роботи комп’ютера або ноутбука. Слід віддавати перевагу найбільш популярним компаніям, які зарекомендували себе якісною продукцією і виробляють найкращі жорсткі диски для комп’ютера.

Western Digital

На сучасному ринку компанія Western Digital займає лідируюче місце по виробництву жорстких дисків. Моделі пропонуються різного якості і класу, навіть є поділ по колірному фактору:

  • Сині жорсткі диски працюють в повільному режимі, але при цьому тихо.
  • Зелені повільно працюють, але при цьому не гріються.
  • Чорні жорсткі диски є кращими представниками за всіма параметрами — вони швидкі, не нагріваються і тихі.
  • Червоні служать для виконання специфічних завдань.
  • Фіолетові, як правило, застосовуються в системах відеоспостереження.

Seagate

Seagate є відмінним виробником, який випускає швидкі накопичувачі. В даній компанії якість не завжди надійне, але ціна при цьому цілком прийнятна.

Важливо! На сьогоднішній день гібридні жорсткі диски випускають тільки компанії WD і Seagate.

Відеоматеріал

Тепер ви повністю готові до того, щоб вибрати жорсткий диск для комп’ютера, повністю відповідний вашим цілям. Вдосконалюйте свій ПК, щоб робота за ним завжди була зручною і швидкою.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *