Як визначити цінність монети?

yak viznachiti c nn st moneti 1 - Як визначити цінність монети?

Вважається, що нумізматика або колекціонування монет — це “хобі королів”. Їх люди колекціонують для задоволення, отримання короткострокового прибутку або як довгострокові інвестиції. Незалежно від причин захоплення нумізматикою, здатність, за допомогою якої ви зможете визначати цінність монет, буде корисним навиком як для бажаючих заробити грошей, так і для того, щоб знати все про свою колекцію. Правильна оцінка є складним завданням. Кожна з монет має свою вартість, і не кожен колекціонер швидко і точно може визначити. Дуже багато що в цій справі вирішує досвід — чим його більше, тим швидше і точніше може бути виконана оцінка. Щоб розібратися, як визначити цінність монети, ми пропонуємо вам ознайомитися з основними нюансами в даній статті.

Фактори, які визначають цінність монет

Перш ніж відповісти на питання, як визначити цінність монети, розглянемо основні фактори, які визначають їх цінність.

Датування монет

В основному, чим вона старша, тим її вартість вище:

 • Не на всіх зазначаються дати. З початку 17 сторіччя існує сучасна датування.
 • Не усі дати вказані за григоріанським календарем. В Ізраїлі та Індії існують свої календарі, а країни арабського світу використовую ісламський календар.

Важливо! Якщо монета, яка є у вас, зроблена в країні, де не використовується григоріанський календар, то скористайтеся конвертером дат, щоб визначити рік за григоріанським календарем, наприклад, CalendarHome.com.

 • Не всі з них були викарбувані на рік, який вказаний на них. Так, наприклад, Американські срібні долари з датуванням на них 1804 рік були насправді викарбувані в 1834-1835 роках як пробні монети, а на тих, що викарбувані в 1804 році, стоїть дата 1803, тому що все ще був придатним для використання карбувальні штамп.

yak viznachiti c nn st moneti 2 - Як визначити цінність монети?

Країна випуску

Країна, в якій вона була випущена, безпосередньо впливає на її ціну, в залежності від ролі даної країни в історії або можливості їх карбувати. Найчастіше на лицьовому або зворотному боці указується країна випуску — вона може бути виготовлена на латині, власному мовою країни або алфавітом, який відрізняється від латиниці.

Важливо! Щоб дізнатися англійський еквівалент, можна місцева назва країни випуску подивитися на ресурсі “Nations Online”.

yak viznachiti c nn st moneti 3 - Як визначити цінність монети?

Рідкість

На оцінну вартість також впливає кількість монет цього типу в усьому світі, найчастіше цей фактор важливіше її віку.

Раритет залежить від таких факторів:

 • Скільки їх було вироблено. Наприклад, пенні “Лінкольн” 1914D є дуже дефіцитними монетами, тому що їх було вироблено всього 1 193 000 примірників. Пробні австралійські пенні 1930 року збереглися лише в 6 примірниках.
 • Місце карбування. Одні монетні двори виробляють монети для загального обігу, а інші — карбують лише пам’ятні монети.
 • Зміна дизайну.
 • Зміна складу.
 • Наявність дефектів карбування.
 • Вилучення з обігу.

Важливо! Якщо ви тільки вирішили зайнятися пошуком цінних монет, то вам знадобиться для цього спеціальний інструмент. Щоб прояснити для себе деякі важливі питання, подивіться нашу статтю «Як вибрати металошукач?».

 

yak viznachiti c nn st moneti 4 - Як визначити цінність монети?

Попит

Незважаючи на рідкість, дуже велику роль на цінність монети впливає і попит серед колекціонерів.

Попит може залежати від місця, де проживає конкретний нумізмат, або ж змінюється з часом, як і популярність серед колекціонерів монет.

Стан

Чим краще вона збереглася, тим більше за неї готові платити нумізмати.

Стан оцінюється з допомогою двох способів:

 • Шкала Шелдона. По ній стан ділиться на 70 балів. Один бал — це найнижчий, а сімдесят — найбільш високому.

Важливо! Цей спосіб використовують найчастіше.

 • Стандартні описові характеристики варіюються від низької “поганий” до високої “чудово”, а проміжні йдуть по наростаючій “припустимо”, “майже слабко”, “слабко”, “задовільно”, “добре”, “дуже добре”, “відмінно”, “майже чудово”.

Як дізнатися цінність?

Питання, як визначити цінність монети, рано чи пізно починає цікавити кожного колекціонера. Розглянемо більш детально основні способи, за допомогою яких можна дізнатися, скільки ж вона коштує.

Пошукова система

Вам необхідно просто забити пропозицію “Скільки коштує монета?”, у зручній для вас пошуковій системі. Це — найбільш поширений і простий спосіб, але не завжди вірний. Найчастіше видається величезна кількість різних посилань, а правильна ціна буде лише на парочку з них. В інтернеті безкоштовні дошки оголошень переповнені різними пропозиціями продажу за великі гроші незрозуміло чого.

yak viznachiti c nn st moneti 5 - Як визначити цінність монети?

Монетний каталог

Даний каталог дає можливість ідентифікувати старовинні монети, так і повідомити вартість всіх зразків, які перелічені в ньому.

Важливо! Використовуйте свіжі видання, тому що цінність монет змінюється щороку.

Основні джерела:

 • Книга “Путівник по монетам Сполучених Штатів” Р. С. Ємену, її ще називають “Червоною книгою” з-за обкладинки.
 • Джерело з монет усього світу “Стандартний каталог монет світу Краузе”.
 • Каталог-довідник “Конрос” Монети РСФСР, СРСР, РФ.
 • А. В. Федорин “Монети країни Рад. Каталог”.

yak viznachiti c nn st moneti 6 - Як визначити цінність монети?

Оцінювачі

Багато колекціонерів проходять офіційну підготовку з оцінки для визначення цінності і стану монет. Ця послуга не безкоштовна, але вони підкажуть вам цінність монети.

Важливо! Якщо у вас вже є якась кількість монет з різних металів, а може і інші цінні предмети старовини, і ви хочете привести їх у відповідний вигляд для продажу або зберігання, скористайтеся нашою добіркою безпечних способів:

 • Чим почистити мідні монети?
 • Чим почистити мельхіор?
 • Чим почистити бронзу?

Завершені аукціони

Їх перевага в тому, що з їх допомогою можна визначити вартість монети в будь-якому стані. Похибка становить не більше 10%. Щоб дізнатися цінність, необхідно:

 1. Зайдіть на сторінку аукціонів.
 2. Відкрийте архів і введіть ключові слова в рядок пошуку.
 3. Після — з’явиться опис, найчастіше це фото з невеликим описом. Подивіться кінцеву ставку, за якою була проведена продаж, вона знаходиться поруч з описом.
 4. Вивчіть кілька таких аукціонів, щоб зрозуміти, скільки коштує ваша монета.

Важливо! Не забуваєте, що аукціони беруть собі комісію від угоди, якщо хочете продати свій раритет.

yak viznachiti c nn st moneti 7 - Як визначити цінність монети?

Поради та попередження:

 • Пошкоджені або поганої якості монети також мають свою цінність. Визначається вона за змістом в ній металів. Помножте вага виробу на відсоток вмісту дорогого металу за нинішніми цінами на метал, і дізнаєтеся вартість.

Важливо! Необхідно перетворювати вага у тройські унції.

 • Деякі монети підробляють.
 • Найчастіше вартість є “книжкою” і, швидше за все, ви не зможете її продати за таку суму, тому що багато покупців заробляють гроші на їх перепродажу.

Відеоматеріал

Ми розглянули у нашій статті основні чинники і способи, як визначити цінність монети. Краще всього звернутися до професіоналів-нумізматам, які їх колекціонують протягом багатьох років. Вибір за вами!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *