Як встановити люстру?

yak vstanoviti lyustru 1 - Як встановити люстру?

Монтаж стельового світильника, на перший погляд, здається простим заняттям, яке під силу всім бажаючим. Може, так і є. Трудомісткістю ця робота дійсно не відрізняється, але має величезну кількість тонкощів і нюансів, знати про які необхідно ще до початку робіт. Та й базові знання будівельної справи і електротехніки теж потрібні. Розберемося, як встановити люстру на різні види стельових покриттів, розглянемо можливі труднощі, з якими доведеться зіткнутися.

Монтаж люстри на стелю — загальні принципи

Розрізняють 4 види кріплень, за допомогою яких можна підвісити освітлювальний прилад до стелі:

 • Монтажний гак. Це — ідеальний варіант для стель, виконаних з міцного матеріалу (наприклад, бетонних).
 • Монтажна планка. У цьому випадку йде розподіл маси світильника по 4 точки кріплення. З цієї причини таке кріплення вважається найбільш надійним.
 • Хрестоподібний кріплення. Використовується для підвішування світильників з великою масою, а також для монтажу освітлювальних приладів, щільно прилеглих до стелі.
 • Двотаврове кріплення. Застосовується для монтажу багатоярусних люстр.

Важливо! Облаштування стандартних кріплень особливою складністю не відрізняється. Для їх монтажу застосовують саморізи-гільзи. Але потрібно пам’ятати, що установка люстри на стелю своїми руками пов’язана з ризиком отримання електротравми, тому треба дотримуватися всіх заходів безпеки.

Правила безпечного монтажу

Перед тим, як поставити люстру, перевірте фазування кабелів і проводів, призначених для освітлювальних приладів. Нейтраль — це загальний провід, а кабелі фаз підключаються до люстрі через вимикач. Перевірка фазування здійснюється за допомогою індикаторної викрутки.

Важливо! Перевіряючи фазу, ні в якому разі не торкайтеся жала викрутки. Це небезпечно і для життя, і для здоров’я.

Перед перевіркою обов’язково обесточьте приміщення — виверніть 2 пробки. Далі оголите дроти і тільки після цього знову увімкніть електроенергію. Перевірка здійснюється таким чином:

 • Натисніть на вимикач приладу і піднесіть до проводів індикатор. Фаза при цьому присутній.
 • Якщо протестувати проводу при вимкненому індикаторі — фаза відсутня.
 • Якщо індикатор показує напругу і при вимкненому приладі — зверніться до майстра. Тільки після того, як він усуне неполадки, можна буде повернутися до монтажу світильника.

Другий проблемний момент монтажу світлотехніки — завчасне визначення місця розташування проводки. Це важливо, щоб при свердлінні отворів для монтажу не пошкодити проводку в стельовому перекритті. Проводку люстри своїми руками шукають із застосуванням спеціальних індикаторів, при поданій напрузі. Після того, як місце розташування електропроводки встановлено, можете сміливо приступати до монтажу світильника.

Як встановити стельову люстру — особливості стандартних і нестандартних кріплень

Зі стандартними кріпленнями ніяких проблем не виникає. Розведіть дроти по секторах електролампочок, продзвонити проділ і закріпіть його на стелі. Але бувають і складності: занадто низькі стелі або дизайн люстри не дають можливості підвісити її на наявному кріпленні. У цьому випадку, трудомісткість робіт зростає на порядок.

Якщо в квартирі низькі стелі, а ви хочете використовувати не плафон, а підвісний світильник, то гак вам не підійде. З тієї причини, що він “з’їсть” близько 10 см простору, якого і так негусто. В цьому випадку доведеться скористатися монтажної планкою, обрізавши її так, щоб її не було видно під ковпаком світильника.

Важливо! Треба враховувати, що сучасні освітлювальні прилади оснащені додатковим функціоналом (наприклад, іонізацією повітря). Правила підключення такий світлотехніки особливі, самостійно впоратися навряд чи вийде, тому треба відразу звернутися за допомогою до майстра.

Монтаж світильника на натяжні стелі

Встановити світлотехніку на готовий натяжна стеля непросто. Потрібні серйозні підготовчі роботи.

Важливо! Якщо полотно вже змонтовано, доведеться видалити його повністю, оскільки навіть незначний розріз в натягнутому полотні призведе до його псування.

Для цієї мети важливо використовувати тільки відповідні лампочки:

 • Не можна використовувати з натяжними стелями світильники з лампами розжарювання. Навіть малопотужні лампочки через кілька місяців експлуатації залишають на поверхні ПВХ-полотна некрасиві плями жовтого або коричневого кольору.
 • Енергозберігаючі лампи підходять цілком, але внаслідок недостатньо хорошого теплообміну, їх робочий ресурс значно скорочується.
 • Оптимальний варіант — це освітлювальні прилади зі світлодіодними лампами.

До того, як буде змонтовано стельове полотно, продумайте всі моменти, що стосуються монтажу кріплень для світильника:

 • Природно, що основою для монтажної планки або гака є базове стельове покриття.
 • Якщо використовується хрестоподібна планка або двотавр, їх монтують не безпосередньо на стелю, а на платформу з товстої фанери або МДФ.

Важливо! Тонка фанера для такої мети не годиться, оскільки вона може просто разломаться під вагою люстри.

Особливості підвішування світильника на гіпсокартонний стеля

Вибір кріплення, подвешиваемого в гіпсокартонну конструкцію, залежить від маси світлотехніки:

 • Для невеликих моделей з масою до 3 кг найкращим варіантом є кріпильний гак. Для гіпсокартонних конструкцій є спеціальні гаки “метелики” з патронами.
 • Світильники масою до 7 кг підвішують на панельних планках. Планка, в свою чергу, закріплюється на спеціальні дюбелі “моль”.
 • Масивні прилади підвішують за допомогою спеціальних шпильок. Товщина шпильки варіюється від 10 до 12 мм, в залежності від різновиду основного кріплення. В гіпсокартоном стельовому покритті висвердлюються отвори під шпильку, а потім йде облаштування монтажної подушки.

Важливо! Фахівці вважають кращим способом підвішування люстр на гіпсокартонних конструкціях консольну планку, оскільки вона не піддається тертю, а значить — буде більш міцною.

Специфіка демонтажу

Демонтажні роботи аналогічні монтажу, тільки алгоритм зворотний. Не можна забувати про те, що попередньо треба відключити електроживлення, вивернувши пробки. Перед тим, як знімати освітлювальний прилад, видаляють всі декоративні елементи. Видаляти кріплення можна тільки на бетонній стелі. На натяжних стелях демонтують тільки сам прилад.

Відеоматеріал

Як бачите, дійсно безпосередньо сам процес установки люстри на стелю не такий і складний, але він пов’язаний з численними нюансами — як самого освітлювального приладу, так і розташування проводки і типу покриття стелі. Враховуйте ці всі фактори, тоді питання монтажу люстри буде вирішуватися для вас в рази швидше.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *