Як зібрати дерев’яні сходи своїми руками з готових елементів?

yak z brati derev yan shodi svo mi rukami z gotovih element v 1 - Як зібрати дерев’яні сходи своїми руками з готових елементів?

При будівництві двох – або триповерхового будинку, ви обов’язково зіткнетеся з питанням виготовлення та монтажу сходів, що ведуть на верхні поверхи. Для цих цілей найбільш оптимальним варіантом у виборі сировини для виготовлення міжповерхових сходів є дерево. Його перевага полягає в екологічність і натуральність. Крім того, при правильній обробці така конструкція стане яскравим акцентом не тільки приміщення, але і всього будинку. Для того щоб ви обзавелися настільки функціональним елементом декору, ми розповімо вам, як зібрати дерев’яні сходи своїми руками з готових елементів.

Особливості дерев’яних сходових конструкцій

Дерево — це один з найпоширеніших матеріалів, який використовується в будівництві і виготовленні міжповерхових сходів різних розмірів і форм. Такі вироби дуже зручні у використанні, є відмінним декоративним елементом, який надає будинку атмосферу затишку.

Крім цього, дерев’яні сходові конструкції мають ряд наступних переваг:

 • За рахунок натуральності матеріалу такі вироби абсолютно безпечні для здоров’я.
 • Екологічність деревини робить позитивний вплив на організм людини.

Важливо! Перед придбанням елементів для виготовлення та монтажу сходів звертайте свою увагу на ті засоби, якими дерево було оброблено. Вони повинні бути безпечними для людини, не завдавати шкоди здоров’ю.

 • Довговічність конструкції. Така сходи прослужать вам не один рік за умови правильного догляду, використання спеціальних складів, що запобігають гниття і появі комах.
 • Краса, дорожнеча зовнішнього вигляду.
 • Великий асортимент різних моделей, варіантів декору.

Види міжповерхових сходів

Якщо ви вирішили встановити міжповерхову сходи, вам необхідно в першу чергу визначитися з конструкцією, яка підійде по параметрам і ідеально впишеться в загальний інтер’єр. Дерев’яні сходи бувають наступних видів:

Гвинтові

Такі конструкції досить складні у виконанні, за рахунок чого їх ціна набагато перевищує інші види. Тому краще всього гвинтові сходи встановлювати при відсутності вільного місця або неможливості монтажу інших варіантів.

Перевага таких сходів полягає в їх надійності, стійкості. Що стосується недоліків, то за рахунок вузьких сходів, досить крутого підйому, така конструкція не дозволяє підняти на верхні поверхи об’ємні, важкі речі.

Важливо! Гвинтові сходи не рекомендується виготовляти особам без досвіду роботи. Такі конструкції вимагають досить складних, тривалих розрахунків, які забезпечують міцність ступенів, їх стійкість.

Маршові

Ці конструкції можуть мати один або два маршу, бути прямими або з поворотом. У порівнянні з гвинтовими, такі сходи набагато простіше у виготовленні. Перевага даної конструкції полягає в її зручність у використанні, надійності, можливості підняття важких і об’ємних вантажів.

Важливо! Якщо маршова драбина налічує понад 10 сходинок, то її найчастіше поділяють майданчиком, роблять з поворотом.

Комбінована

Це — також досить складна модель, яку не рекомендують виготовляти і встановлювати новачкам, так як в ній поєднані елементи маршової і гвинтовий. Тому краще всього процес виготовлення та встановлення довірити професіоналам.

Поворотні

Такі моделі мають аналогічну конструкцію маршовим. Єдина різниця між ними — це наявність повороту до 180 градусів. Незважаючи на таку традиційну конструкцію, виготовляти таку модель, не маючи певного досвіду, не варто.

Збираємо міжповерхову сходову конструкцію

Процес виготовлення і монтажу сходів досить складний, поєднує в собі відразу кілька етапів, правильність і послідовність виконання яких забезпечить досягнення бажаного результату. Тому далі більш детально розглянемо кожен з цих процесів.

Виробляємо розрахунки

Для того щоб зібрати сходи з готових елементів, слід спочатку зробити необхідні розрахунки. Дуже важливо робити їх у такому порядку, так як від цього залежить не тільки зовнішній вигляд готової конструкції, але і її безпеку.

Важливо! Зверніть свою увагу на те, що при розрахунку потрібно враховувати всі елементи сходової конструкції, а саме:

 • Сходинки, підсходинки;
 • Перила;
 • Тятива.

Порядок роботи:

 • Визначте загальну висоту конструкції, тобто відстань між підлогою першого і другого поверхів.
 • Розрахуйте потрібну кількість східців. Для цього необхідно висоту конструкції розділити на висоту сходинки.

Важливо! В основному стандартна висота ступеня складає 15-20 сантиметрів.

 • Далі слід визначити проекцію на підлогу. Для цього необхідно ширину сходів помножити на їх кількість.
 • Розрахунок загальної довжини конструкції треба проводити згідно теореми Піфагора, в якій проекція і висота — це катети, а довжина виступає в ролі гіпотенузи.
 • Як тільки визначилися з розмірами, необхідно побудувати креслення, підібрати всі необхідні елементи для монтажу майбутньої конструкції. Наприклад, з бруса розмірами 140х160 міліметрів роблять тятиву, а ось для виготовлення ступенів необхідні дошки товщиною не менше 3-5 сантиметрів.

Важливо! Набагато полегшить роботу попереднє побудова 3D моделі конструкції. Так ви зможете побачити сходи в обсязі і виправити всі недоліки і недоліки.

yak z brati derev yan shodi svo mi rukami z gotovih element v 2 - Як зібрати дерев’яні сходи своїми руками з готових елементів?

Визначаємося з деревиною для сходів

При виготовленні сходової конструкції виключно з дерева дуже важливо підібрати якісний матеріал. На ньому не повинно бути:

 • Сколів і деформацій;
 • Тріщин, навіть найменших;
 • Слідів діяльності короїда;
 • Різних плям і жовтого нальоту;
 • Невідповідностей в товщині елемента.

Найкращими варіантами при виборі матеріалу для виготовлення дерев’яних сходів є наступні:

 • Дуб. Він відрізняється досить високою міцністю і презентабельним зовнішнім виглядом. Істотним недоліком даного матеріалу є пориста структура, яка не дозволяє ідеально відшліфувати поверхню. Крім того, за рахунок високої вартості, виготовлення міжповерхових сходів з дуба не кожному по кишені.
 • Ясен. Це — більш дешевий матеріал, який не поступається по міцності і краси зовнішнього вигляду дубу. Його структура досить щільна, а за рахунок своєї гнучкості і еластичності, він податливий і легкий в обробці і шліфуванню. Єдиним недоліком ясена є те, що з часом він схильний до градації кольору.
 • Сосна. Це — бюджетний і досить популярний матеріал. Основною його перевагою є легкість обробки. На жаль, сосна має ряд недоліків:
  1. Неоднорідність структури.
  2. Невисока твердість.
  3. Із-за наявності великої кількості смол лягає нерівномірно.
  4. Низький рівень зносостійкості.
  5. З часом змінює і втрачає первісний відтінок.

Важливо! Якщо ви все ж з якихось причин вирішили придбати сосну, вам слід звернути свою увагу на якісний матеріал з відсутністю смоляних лінз, різних зазорів, сучків та інших дефектів.

 • Модрина. Це — відмінна, але більш бюджетна альтернатива дубу. Вона має середню вартість і не піддається гниттю.
 • Береза. Досить щільний матеріал, який стійкий до сколам.
 • Бук. Має гарний зовнішній вигляд і невисоку ціну. Недоліком такого матеріалу є його схильність до вологи.
 • Клен. Основною його перевагою є відсутність пористості, за рахунок чого матеріал вологостійкий і міцний. До його недоліків можна віднести лише складність у нанесенні просочення.

Збираємо дерев’яні сходи

Якщо ви — новачок, і з установкою сходових конструкцій стикаєтеся вперше, пропонуємо вашій увазі покрокову інструкцію, завдяки якій процес буде відбуватися швидше і якісніше.

Важливо! Перш ніж почати збирати сходи, потрібно обов’язково перевірити міцність підлоги, а також всіх перекриттів в місці її установки. Це необхідно робити з урахуванням можливих навантажень, які виникатимуть уже під час експлуатації готового виробу.

Для того, щоб зібрати дерев’яні сходи самостійно:

 • Виберіть місце, де буде розміщена сходова конструкція.
 • Перевірте свої розрахунки і відповідність їм деталей.
 • Підготуйте балки, косоури, тятиви, зробіть розмітку ступенів.
 • Підготуйте до монтажу сходи і подступенки.
 • Зберіть і змонтуйте марші.
 • Встановіть сходи і подступенки.

Важливо! Не забувайте підганяти деталі ретельно і поєднувати всі елементи.

 • Використовуючи дерев’яний щит, встановіть проміжну площадку між маршами.
 • За допомогою опорно-поперечної балки встановіть марш до підлоги.
 • Проведіть установку огорож, а також закріпіть балясини і всі додаткові стійки за допомогою металевих шпильок і пазових з’єднань.
 • Установіть і закріпіть до капітальної стіни крайні стовпи.
 • Проведіть монтаж перил на вже готову конструкцію.

Після того, як ви зробили міжповерхову сходи з дерева, вам необхідно провести її декоративну обробку.

yak z brati derev yan shodi svo mi rukami z gotovih element v 3 - Як зібрати дерев’яні сходи своїми руками з готових елементів?

Оздоблення сходової конструкції

Фінішну обробку сходи можна умовно розділити на три етапи:

 • Підготовка;
 • Фарбування;
 • Розтин лаком.

Для того, щоб підготувати сходову конструкцію до фарбування:

 1. На неї попередньо потрібно нанести шпаклівку і дочекатися її повного висихання.
 2. Як тільки висохне, слід відшліфувати всі елементи до досягнення гладкою і рівній поверхні.
 3. По закінченні нанести ґрунтовку, максимально близьку за кольором до обраного вами лаку.

Важливо! Намагайтеся вибирати фарбувальні склади алкідні або уретанові, так як вони найкраще підходять для фарбування сходових маршів.

Іноді майстри замість фарби використовують морилку, завдяки якій можна підкреслити і виділити структуру деревини. Після того, як драбина була оброблена морилкою, необхідно почекати кілька днів до повного висихання, після чого поверхню покривають декількома шарами лаку.

Важливо! Якщо після розтину лаком з’являться бульбашки, вам необхідно буде ретельно відшліфувати поверхню.

По закінченні ви можете прикрасити сходи кованими, мармуровими або дерев’яними аксесуарами. У цьому випадку все залежить від обраної вами моделі і смакових уподобань.

Основні правила безпеки сходових конструкцій

Врахуйте декілька корисних порад, які стануть в нагоді вам під час складання системи, щоб вона була максимально надійною.

Порада 1

Безпека пересування повністю залежить від дотримання розмірів і всіх технічних характеристик сходової конструкції. З урахуванням того, що елементом, який визначає безпечність сходів, є щаблі, дуже важливо правильно дотримати основні параметри установки:

 • Проступь повинна бути горизонтально орієнтованої поверхнею.
 • Подступенок завжди повинен бути вертикальним і знаходиться тільки під прямим кутом.
 • Для того щоб запобігти падіння і різні травми, вважається, що самий оптимальний кут нахилу сходової конструкції дорівнює 45 градусам.
 • Ширина сходинки повинна бути не менше 29-30 сантиметрів, а висота не повинна перевищувати 20 сантиметрів.

Порада 2

Поручні, балясини і стовпи – це невід’ємні елементи сходової конструкції. Якщо товщина балясин не більше 5 сантиметрів, вони повинні бути змонтовані з кроком в 15 сантиметрів. Але якщо ви плануєте встановити більш широку міжповерхову сходи, то її необхідно оснастити додатковим огородженням з наявністю пристінного поручня.

Порада 3

Приділіть особливу увагу висвітленню. Найкраще вздовж конструкції на стіні розмістити кілька бра або декоративних точкових світильників.

Відеоматеріал

Зробити і встановити міжповерхову сходи — процес досить складний і вимагає неабияких умінь. Відповідно — перед тим, як приступати до виготовлення сходової конструкції, дуже важливо зважити всі “за” і “проти”. Якщо ви все ж зважилися на таке ризиковане підприємство, дотримуючись вищенаведених порад і рекомендацій наших фахівців, ви зможете виготовити якісну сходову конструкцію, яка стане воістину головною родзинкою інтер’єру і вашою гордістю.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *