Як зібрати колектор для теплої підлоги?

yak z brati kolektor dlya teplo p dlogi 1 - Як зібрати колектор для теплої підлоги?

Систему теплих водяних підлог можна вважати непоганою альтернативою звичному радиаторному опалення або ж доповненням до неї. Вона може розраховуватися як на всі будівлі, так і на окреме приміщення. У будь-якому випадку це буде автономна система, яка вимагає певної підготовки теплоносія, що надходить в опалювальний контур. Саме ці ролі та виконує колектор для теплої водяної підлоги. Це — досить складний пристрій, яке виконує відразу декілька функцій. Як воно працює і як зібрати колектор для теплої підлоги — давайте розбиратися.

Роль колектора з системи підлогового обігріву

Колектор є елементом, без якого не зможе обійтися підлогове опалення. До нього приєднуються всі трубопроводи від гріючих контурів. Так як температура теплоносія, який передається в мережу з котельні, дуже висока для роботи теплої підлоги, то разом з колектором завжди повинен працювати змішувальний вузол. Він забезпечує температуру води в межах 40-45 градусів.

Важливо! Колектори та змішувальні вузли для теплої підлоги виконують завдання з приготування теплоносія потрібної температури і подачі його в усі контури.

Пристрій системи

Щоб розібратися в тому, як зібрати колектор для теплої підлоги, давайте розглянемо пристрій колектора більш докладно. Він складається з двох горизонтальних трубок, що підключаються до подаючої і зворотної магістралі.

Деталі корпус колектора виготовляються з наступних матеріалів:

 • Пластмаса.
 • Нержавіюча сталь.
 • Латунь.

Як правило, схема колектора теплої підлоги поставляється виробником так:

 • На трубці для подачі розташовуються відгалуження з термостатичними клапанами, на обратці — відводи з датчиками протоки. На термостатах зверху стоять ковпачки з пластику для ручного регулювання — закручування їх призводить до нажиманию на шток і перекриття потоку. Датчики протоки або витратоміри, які стоять на зворотному трубці колектора для теплих водяних підлог, служать для спостереження за кількістю протікаючої води, а також виконання гідравлічного балансування системи.

Важливо! У найбільш дешевих моделях колекторів датчиків потоку може не бути.

 • Для контролю за температурою і тиском на колектор встановлюють термометр з манометром, а з метою спуску повітря — спеціальний кран.
 • Ще у комплект зазвичай входять заглушки, крани, відводи і скоби для кріплення вузла до металевих рейок шафи або стін.

Важливо! Деякі постачальники практикують повну комплектацію сайту, де є розподільний колектор в зборі з двох – або триходовим клапаном і насосом.

Принцип дії

Після установки колектора для теплої підлоги робота вузла відбувається наступним чином:

 1. Теплоносій ходить по всіх контурах підлогового обігріву, спонукуваний насосом.
 2. В кожному контурі витрата регулюється клапаном клапаном або вручну, або автоматично від сервоприводу або капілярного.
 3. Коли температура в зворотному або подаючому трубопроводі (в залежності від схеми) знижується менше встановленого значення, двоходовий або триходовий клапан починає підмішувати з системи гарячу воду, а теплоносій надходить з обробки в загальну мережу.

Важливо! Існує кілька схем роботи змішувального вузла, в яких використовуються різні деталі, проте, його завдання залишається тією ж: підтримувати потрібну температуру в системі підлогових підлог, а також управляти витратою теплоносія в подаючих гілках.

Двоходові елементи

Ці пристрої ще іноді називають живильними клапанами. Їх основною відмінністю від стандартних вентилів є можливість пропускати рідину лише в одному напрямку. У разі зворотного — помилковою, установки такий клапан буде працювати неправильно і швидко зламається.

Запірний елемент

Роль запірного елемента для нього може виконувати куля або шток спеціальної конструкції. Так, регулювання виробляють або поворотом кулі навколо своєї осі, або рухом штока. Для того щоб здійснити такі рухи, використовуються електричні або пневматичні приводи, які підключаються до датчиків.

Термостатична головка

Найбільш поширеним варіантом є термостатична головка, яка оснащена рідинним датчиком. Він постійно контролює температуру надходить теплоносія в опалювальний контур. В залежності від його показників, головка відкриває або закриває клапан, в результаті чого відновлюється або припиняється подача розігрітого теплоносія, який рухається від опалювального приладу.

Важливо! Таким чином, рідина з обратки подається постійно, а від котла — лише по мірі необхідності. Її кількість регулюється з допомогою двоходового клапана.

yak z brati kolektor dlya teplo p dlogi 2 - Як зібрати колектор для теплої підлоги?

Плюси системи

Принцип роботи пристрою пояснює головна перевага колектора, оснащеного живильним клапаном:

 • Теплі підлоги з таким колектором ніколи не перегріваються, що продовжує їх термін служби.
 • Мала пропускна здатність двоходового клапана обумовлює більш плавне регулювання температури теплоносія — тут просто неможливі різкі скачки.
 • Живлять клапани відрізняються простотою в установці і обслуговуванні, а також надійністю в роботі.
 • Нерідко вони включаються в схему колекторів, але мають обмеження у використанні.

Важливо! Встановлювати двоходові клапани не рекомендується в системах приміщень, площа яких перевищує 200 кв. м.

Триходові пристрої

Триходовий елемент встановлюється інакше. Він поєднує в собі функції перепускного живильного клапана і балансування байпасного крана:

 • Елемент являє собою корпус з двома вхідними і одним вихідним отвором.
 • Для регулювання використовують або рухається по вертикалі шток, або обертається навколо осі куля.

Важливо! Особливістю триходового клапана є те, що регулюючий елемент не робить повного перекриття, а перерозподіляє надходить рідина, ніж виробляє її змішування.

 • Регулювання температури відбувається в автоматичному режимі, для чого клапан обладнується системою приводу, що зчитує інформацію з різних датчиків.

Сервоприводи

Найчастіше триходові пристрої оснащуються сервоприводами, керуючими термостатичними елементами або погодозависимыми контролерами. Сервопривід покликаний приводити в дію запірний елемент, який монтується в необхідне положення для отримання потрібного співвідношення кількості гарячого теплоносія і обратки.

Важливо! Погодозалежній датчики потрібні для зміни потужності системи теплих підлог залежно від погоди. Наприклад, при різкому похолоданні приміщення буде охолоджуватися набагато швидше, відповідно — опалювальній системі буде складніше справлятися зі своєю роботою.

Для того щоб полегшити їй завдання слід збільшити витрату теплоносія, а також його температуру.

Мінуси системи:

 • До числа мінусів триходових клапанів можна віднести їх пропускну здатність. В таких умовах навіть невелике зміщення в регулюванні клапана призведе до сильного зміни температури теплоносія в контурі.
 • Ще одним недоліком є можливість різких стрибків температури теплоносія. Дуже можливо, що клапан, який спрацьовує по сигналу від термостата, впустить у систему теплих підлог теплоносій, який розігрітий до 95 градусів. Подібні стрибки для опалювального контуру неприпустимі — він може не витримати такого тиску і лопнути.

Важливо! Триходові клапани використовують для колекторів, які встановлені в кімнатах площа яких перевищує 200 кв. м і для систем з безліччю контурів. Крім цього, вони є незамінними для конструкцій, які оснащені погодозависимыми контролерами, що визначають необхідну температуру підлоги з урахуванням зовнішніх умов.

Розташування колекторних відділів

Для системи теплих підлог можна змонтувати один великий колектор або ж встановити перед кожним опалювальним контуром індивідуальне пристрій. У цьому випадку кожен колектор повинен оснащуватися витратоміром, терморегуляторами і трьома основними елементами:

 • Запірним вентилем балансування радіатора, який пов’язує колектор з опалювальною системою. Він відкриває і закриває подачу води в контур.
 • Змішувальним клапаном, що визначає ступінь нагріву теплоносія в опалювальному контурі.
 • Переливним клапаном, який відповідає за постійний тиск всередині труб, для чого направляє зайвий теплоносій в байпас.

Схеми для установки колектора для теплої підлоги можуть бути різними:

 • Для системи з однією радіаторної трубою, наприклад, наявність байпаса є обов’язковим. Причому, він завжди повинен бути відкритим — так надлишок гарячого теплоносія зможе відводитися безпосередньо в радіатор.
 • Якщо є зворотний контур, то байпас необов’язковий.
 • У тому випадку, якщо опалювальна площа не велика, то колекторний відсік може бути розміщений у вторинному контурі.

Розташування колектора

На етапі проектних робіт необхідно визначити місце, де буде змонтована колекторна група:

 • Найчастіше її встановлюють у спеціальній шафі, який повинен мати необхідний розмір для розміщення всіх елементів.
 • Обладнання встановлюється на деякій висоті від підлоги неподалік від магістральних труб.
 • Шафа має розміщуватися таким чином, щоб залишалося вільне місце для згинання труб, що підходять до колектора.
 • Бажано, щоб він розміщувався на однаковій відстані від усіх опалювальних контурів.
 • При бажанні шафа можна вмонтувати в спеціальну нішу або просто прикріпити до стіни.

Рекомендації з монтажу пристрою

Зібрати колектор для теплої підлоги досить просто. Однак перш ніж почати роботу, необхідно уважно прочитати інструкцію, яку виробник завжди вкладає в упаковку обладнання. Кожну з операцій потрібно проводити строго у відповідності з її рекомендаціями.

В загальних рисах збірка колектора для теплої підлоги здійснюється так:

 1. Вийміть з упаковки трубки, які призначені для подаючого і зворотного теплоносія. Вони вже повинні бути оснащені клапанами і датчиками витрати. Якщо колектор розділений на секції, то слід скрутити їх між собою.
 2. Закріпіть зібрані труби на штатних кронштейнах, що дасть можливість з більшою зручністю працювати далі. Тепер розподільник повинен являти собою єдиний вузол.
 3. Встановіть на місце запірну арматуру, прилади контролю, сполучні елементи й заглушки.
 4. Закріпіть колектор на стіні. Іноді можна зустріти рекомендації, де пропонується спочатку встановити клапан і циркуляційний насос. Однак у цьому випадку буде незручно надалі кріпити зібраний вузол.
 5. Встановіть у відповідності зі схемою циркуляційний насос з термоголовкою і сервоприводом.
 6. Під’єднайте труби до вузла, які йдуть від опалювального котла. До відведень під’єднайте труби від контурів теплої підлоги.

Важливо! Всі пуско-налагоджувальні роботи необхідно проводити до того, як буде залита бетонна стяжка. Це потрібно для того, щоб переконатися в герметичності всіх виконаних стиків. Проведіть налаштування колектора.

Перевірте роботу всіх приладів управління, які дозволяють вибрати необхідний режим підігріву теплої підлоги, а також відрегулювати потік теплоносія в кожному з контурів.

Колектор своїми руками

Обладнання, яке було виготовлено в заводських умовах, характеризується досить високою вартістю. Тому деякі фахівці вирішуються зібрати колектор для теплої підлоги самостійно. Правда, виготовити повністю його не вийде. Деякі елементи — запірна арматура, циркуляційний насос і змішувальний клапан, все одно доведеться купити.

Найбільш простим способом самостійної збірки колектора — це спаяти його поліпропіленових труб і фітингів.

Для роботи вам будуть потрібні:

 • Відрізки труби ППР необхідного діаметра, як правило, він становить 25 або 32 мм, а також трійники і відводи аналогічного розміру.
 • Вентилі.
 • Кількість фітингів і кранів буде залежати від кількості опалювальних контурів.
 • Ножиці, рулетка.
 • Спеціальний паяльник для поліпропіленових деталей з різними насадками.

Порядок роботи:

 1. Спочатку накресліть майбутній колектор. Для цього відміряйте і наріжте фрагменти труби, причому робіть це таким чином, щоб відстань між трійниками було як можна менше. В іншому випадку — деталь буде великий і неестетичною.
 2. Далі приварите до тройникам переходи і крани.
 3. До готового колектору підключіть інші фітинги, з допомогою яких він буде підключатися до насоса.

yak z brati kolektor dlya teplo p dlogi 3 - Як зібрати колектор для теплої підлоги?

Мінуси саморобного колектора

Необхідно розуміти, що колектор зібраний таким чином буде мати деяку кількість недоліків:

 • На вхідному патрубку не буде термостатичного клапана, а на зворотному — датчика протоку. У результаті систему необхідно буде регулювати вручну, що малоефективно і не дуже зручно.
 • Зрозуміло, всі ці елементи можна купити і встановити в колектор. Однак вартість виробу стане порівнянної з готовим пластиковим обладнанням, що робить його самостійне виготовлення позбавленим сенсу.

Важливо! Практика показує, що зібрати колектор для теплої підлоги можна власноруч. Але це доцільно робити лише для найбільш простих моделей. Складне устаткування краще придбати в готовому вигляді.

 • Ще одним нюансом є те, що саморобні колектори зазвичай володіють безліччю стиків. Як би не намагався спеціаліст зробити їх гранично якісно, специфіка роботи цього приладу така, що вони неодмінно дадуть текти. Регулярно проводяться ремонтні роботи для саморобного колектора істотно знизять термін його експлуатації. Тому слід гарненько подумати, перш ніж вирішуватися на виготовлення обладнання своїми руками.

Відеоматеріал

Встановлення колектора для теплої підлоги — дуже відповідальний процес. Такі роботи вимагають спеціальних знань і певних навичок. Проводити їх самостійно можна, однак, ризик помилитися досить великий. Якщо у вас немає впевненості в своїх силах, то краще звернутися до кваліфікованих фахівців.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *