Як зробити два вимикача на одну лампочку?

yak zrobiti dva vimikacha na odnu lampochku 1 - Як зробити два вимикача на одну лампочку?

В основному для одного освітлювального приладу застосовують один электровыключатель.

Так, якщо потрібно вимкнути люстру, яка знаходиться у вітальні, слід зайти в цю кімнату. Як правило, біля входу приміщення встановлюють тільки одне комутуючі пристрій, завдяки якому виробляють управління електроосвітлювальне приладами в цій кімнаті. Але іноді виникають ситуації, коли даний метод керування лампами є незручним. У даній статті ми розглянемо, як зробити два вимикача на одну лампочку.

Загальна інформація

Розглянемо ситуації, коли не виправданий класичний варіант підключення світильників:

 • У довгих коридорах будівлі, які мають два виходи. Якщо при вході в приміщення включити світло, пройти через весь коридор і вийти, то лампочка залишиться включеним, світло буде горіти даремно, при цьому за добу витрачається велика кількість електроенергії.
 • У будинках на сходових майданчиках, де освітлення вмикається тільки на нижньому поверсі для всього під’їзду або окремо для кожного поверху на відповідній майданчику.
 • В прохідних кімнатах. Навіть при невеликих квартирах виникають ситуації, коли людині потрібно зайти в одну кімнату і включити там освітлення. Зайшовши в наступне приміщення, мешканець квартири включає лампу і повертається назад в першу кімнату для виключення электросветильников, які стали вже не потрібними. У цьому разі доцільніше провести дублюючу клавішу, завдяки якій можна управляти вимикачем в дальній кімнаті.
 • Для зовнішніх ліхтарів при вході в будинок. Дуже часто буває, коли для освітлення ганку слід скористатися вимикачем, розташованим безпосередньо біля входу в будівлю. Якщо вам потрібно в темний час доби включити ліхтар, то доведеться по темряві йти до вимикача. Коли ви увійшли в хату, засвітили світло, то вам доводиться залишати включеним світло на цілу ніч або відразу його за собою вимикати і в цілковитій темряві підніматися в квартиру.
 • У головах ліжка, коли потрібно вимкнути верхнє світло. Інколи буває ситуація, коли в спальній кімнаті включено мале освітлення, наприклад, бра або нічник, і вам доводиться вставати з ліжка для того, щоб вимкнути верхню люстру. Це дуже незручно. Для вирішення подібної проблеми можна скористатися додатковим вимикачем на люстру, який встановлюють поблизу ліжка.

Випадків, коли доводиться застосовувати дублюючі перекидні перемикачі досить багато. У подібних ситуаціях використовують пристрій, який дозволяє включати і вимикати освітлювальні прилади з різних кімнат і різними вимикачами, причому незалежно один від одного.

Важливо! Такий метод є дуже ефективним і зручним, до того ж, допомагає економити електроенергію. Застосовуючи прохідний электровыключатель, вам, наприклад, не доведеться на цілу ніч залишати світло на ганку будинку. На верхньому поверсі його можна включити і біля вхідних дверей вимкнути.

Як поставити два вимикача на одну лампочку? Особливості

Зовсім нескладно підключити до одного світильника або лампі два і більше вимикача. Подібна схема володіє одним істотним недоліком в плані зручності управління лампою або світильником. Так, наприклад, якщо для включення світла ви використовуєте вимикач “А”, ви не зможете вимкнути вимикач “В”, а вам доведеться застосувати тільки все той же “А”. Подібна ситуація викликає незручності і плутанину.

Важливо! Якщо для вас є важливим, щоб управління світильником відбувалося від двох вимикачів, які були б пов’язані між собою, застосовуючи один вимикач для включення світла ви могли б використовувати інший для виключення, і навпаки, слід скористатися перемикачами, або так званими прохідними вимикачами. Крім того, необхідно змінити схему підключення.

Головною відмінністю прохідного вимикача від стандартного варіанту комутуючого пристрою є конструктивна особливість:

 • Такий перемикач оснащений трьома, а не двома контактами і має здатність перемикання фази по черзі з одного контакту на інші.
 • Якщо для стандартного вимикача характерно просто розрив або з’єднання електричної ланцюга, то у випадку установки перемикача — при розриві електричного кола на одному провіднику відбувається її переключення на інший провідник, що послужило назвою відповідного елементу.

Важливо! Освітлювальні прилади, які підключені за таким принципом, можуть бути як лампами розжарювання, так і люмінесцентними лампами. Крім освітлювальних приладів, подібним чином можна підключати і інші пристрої, які потребують схемою включення і виключення.

Схематичні особливості

Встановити таку схему не становить особливих труднощів, але для її підключення необхідна уважність.

Важливо! На стадії створення проводки в точках, в яких запланована установка перекидних конструкцій, необхідно до перших двох завчасно прокласти трижильний кабель. Якщо ж вам потрібна більша кількість перемикачів, то вам доведеться використовувати чотирижильний кабель, який потрібно протягнути до наступних.

Щоб була можливість керування освітленням одночасно з двох місць, потрібно придбати прохідні вимикачі, які оснащені двома положеннями перемикання і трьома контактами. У цьому випадку перемикання повинно володіти перекидним характером, при цьому перший вузол повинен бути загальним для інших двох.

Важливо! Одне положення перемикання характеризується завершенням першого, а в другому відбувається замикання подальшого контакту. Тому спочатку відсутня замкнутість одночасно трьох сполук.

Комплектуючі

При розгляді схем електролінії, які мають дві перекидні комутуючі конструкції, можна виділити наступні складові:

 • сполучна коробка, так звана ответвительная, яка застосовується для захисту з’єднувальних електрокабелів — присутній у кожному приміщенні, в кімнатах великого розміру їх встановлюють кілька штук;
 • з’єднувальні проводи, які бувають двох, трьох і четырехжильные;
 • безпосередньо сам світильник;
 • прохідні комутуючі пристрої в кількості двох штук.

yak zrobiti dva vimikacha na odnu lampochku 2 - Як зробити два вимикача на одну лампочку?

Принцип підключення

Розглянемо, як приблизно виглядає схема підключення світильника з двома вимикачами:

 1. Провід нуль прокладається від джерела до ответвительной коробці, потім провід йде на світильник.
 2. Провід фаза проводиться від точно такого ж джерела до цієї ж коробці, а потім прокласти до загального контакту першого перемикача.
 3. Два перекидних першого контакту перемикача, застосовуючи разветвительную коробку, з’єднується з точно такими ж деталями другого перемикача.
 4. Фаза від загального другого контакту вимикача підключається до іншого електричного вузла світильника.

Монтажні роботи системи управління одного освітлювального приладу, функціонуючої з двох місць одночасно не є складними. Розглянемо, яким чином проводиться монтаж:

 1. В необхідних місцях встановлюємо перекидні комутуючі конструкції.
 2. Від них виводимо трьохжильні кабелі.
 3. Монтуємо один або кілька електричних світильників. які приєднані паралельно один до одного.
 4. Виводимо від одного або від декількох освітлювальних приладів двожильний кабель.
 5. Встановлюємо сполучну коробку, при цьому вибираємо місце, точка знаходження якої відповідає зручному доступу до самій коробці і найкоротшим відстанню довжини кабелю.
 6. До коробки підводимо дроти від перекидних конструкцій, харчування і самих освітлювальних приладів.
 7. З’єднуємо їх, як описано у вищенаведених пунктах.

Важливо! Подібна система передбачає сполучення чотирьох контактів (двох пар) між собою. При включенні освітлення фаза з загального вузла другого электровыключателя підходить до осветительному приладу.

Умови безпеки

Як зробити 2 вимикача на одну лампочку? Монтажні роботи прохідних вимикачів є можливими як при відкритому, так і при прихованій системі проводки. Монтаж можна здійснювати і самостійно, тільки при цьому слід дотримувати необхідні правила безпеки:

 • Перш ніж приступити до монтажних робіт, потрібно знеструмити квартиру.
 • Необхідно правильно визначитися з розташуванням фази і нуля.
 • Проводи слід з’єднувати акуратною скручуванням, при цьому обтиску та ізолюючи їх.
 • На поверхнях рекомендовано жорстко закріплювати електрофурнітуру і ответвительную коробку.
 • Виходячи з потужності споживаної електроенергії, треба визначити параметр потужності освітлювального приладу і підібрати трижильний кабель необхідного перерізу.

Важливо! У зв’язку з конструкційною особливістю, на клавіші дублюють электровыключателей відсутнє певне положення “включено” або “вимкнено”. Виходячи з положення електричних контактів іншого вимикача, двох сполучних вузлів даної системи відповідає положення “замкнуто” або “розімкнуте”. Тому при вимкненому світлі клавіша кожен раз буде перебувати в різному становищі. Така особливість не є проблемою і до неї можна швидко звикнути.

Альтернатива

У прохідних дублюючих перемикачів існує альтернатива. Альтернативний варіант характеризується присутністю бістабільних реле або світлодіодних электросветильников, які оснащені датчиками руху і освітленості:

 • Бістабільні реле переважніше застосовувати, коли для управління освітлення необхідно використовувати не тільки два, а три, чотири і більше електричних вимикача.
 • Світильники, обладнані датчиками руху, не є такими практичними, як прохідні вимикачі. Кількість зупинок, швидкість переміщення і інші параметри істотно впливають на постійну процедуру “включення” або “вимикання електроосвітлення, що є вкрай незручним варіантом.

Відеоматеріал

Якщо дотримуватися загальноприйнятих правил електробезпеки та враховувати рекомендації, описані в цій статті, то можна самостійно встановити в своїй квартирі такий варіант управління освітленням, і зробити це зовсім нескладно.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *