Як зробити розетку у ванній?

У старих будинках розетки в санвузлах не передбачалися навіть проектом. Вода прекрасно проводить струм, та наявність проводки у ванній до певного моменту було просто небезпечно. Пральну машину включали через подовжувач в розетку, що знаходиться в коридорі поруч із дверима. Зараз ситуація змінилася, і мешканці нових будинків можуть користуватися пралка, феном, електробритвою прямо у гігієнічної кімнаті. Як зробити розетку у ванній? Процес має свої особливості, які ми зараз і обговоримо.

Чому це стало можливим?

Чому ж ще на початку нового тисячоліття люди були змушені возитися з подовжувачами, щоб підключити найпотрібніші в санвузлі прилади, а мешканці сучасних квартир можуть просто увіткнути вилку в розетку у ванній? Все дуже просто. Вологостійкі розетки з’явилися відносно недавно. З цього моменту все змінилося. Зовсім не обов’язково вибирати час для прання, коли нікого немає вдома – можна включити машину і щільно закрити двері, як і під час гоління. Приймаючи ванну, можна одночасно зарядити телефон. Загалом, користуватися санвузлом стало набагато зручніше.

Але не таке вже й проста справа — установка розеток у ванній кімнаті. Норми безпеки досить жорсткі, і їх треба дотримуватися, щоб прагнення зробити життя краще і зручніше не призвело до трагедії. Корисно, звичайно, заглянути в нормативні документи, але якщо їх немає під рукою, дотримуйтесь таких правил:

  1. Відкрита проводка неприпустима – проводи обов’язково повинні бути закладені в стіну.
  2. Всі елементи повинні бути виділені в окрему групу і живляться кабелем.
  3. Для проведення ванни повинна бути окрема автоматичний захист.
  4. Необхідний контур заземлення.
  5. Необхідно пристрій захисного відключення.
  6. Не повинно бути сполучних проводів у самому приміщенні санвузла.

Важливо! Ці нескладні правила діють абсолютно у всіх кімнатах з підвищеною вологістю. Ніщо не заважає при відвідуванні басейну або сауни оглянути, як там влаштовано проводка – ніяких проводів на стінах ви не знайдете.

Заземлення

По ідеї, повинна бути заземлена будь-розетка. В дуже старих будинках це буває не завжди. Там, де проводка давно не змінювалася, ви можете зіткнутися з тим, що заземлюючий контур відсутня в принципі. В цьому випадку належить капітальний ремонт, і тільки після нього можна буде переобладнати ванну так, щоб можна було користуватися електроприладами.

Якщо ж у будинку заземлення є, а у вашому санвузлі до цього моменту ніякої проводки не було, врахуйте, що для нього не можна застосовувати:

  • наявні у ванній металеві труби;
  • будівельну арматуру.

Автоматичний вимикач

Сучасне електрообладнання має досить велику потужність. Якщо ви збираєтеся користуватися тільки феном або електробритвою, мережі вони не нашкодять, навіть якщо включити їх одночасно. Але цього не скажеш про пральній машині або електронагрівачів. Вони-то запросто викличуть коротке замикання, навіть якщо включити їх окремо. Тому потрібен автоматичний вимикач, який при загрозі перевантаження спрацює і запобіжить неприємності.

Для забезпечення безпеки служить і пристрій захисного відключення. Воно реагує на різницю потенціалів, фіксуючи таким чином витоку струму. Наприклад, пристрій відключає систему в таких досить поширених ситуаціях:

  • при намоканні проводів;
  • коли в розетку щось попало.

Важливо! Для ванної найбільше підходить диференціальний автомат захисту. Це — комплексний пристрій, в якому органічно поєднуються функції автоматичного відключення пристрою захисного відключення.

З’єднувальні проводи

Будь провід у ванній – джерело підвищеної небезпеки. Він може намокнути або отримати пробоїну, і тоді прийом водних процедур і навіть саме відвідування санвузли стане справою досить ризикованою. Але підключення вимикачів і розеток у ванній неможливо без роз’ємів та інших елементів. Всі комутуючі елементи повинні знаходитися по іншу сторону стіни, тобто, швидше за все, в коридорі.

Краще розташування розеток у ванній кімнаті

Коли і куди ставити розетку у ванній? Спочатку – відповідь на перше питання. У будь-якому випадку зручніше це робити під час капітального ремонту санвузла, коли знімається стара облицювання і можна сміливо зробити канали для проводів. Після цього стіна вирівнюється, клеїться кахель, і ви отримуєте відмінно захищену проводку.

Важливо! Гости в принципі допускають і відкриту проводку, але робити її не варто, тому що вимоги до безпеки будуть ще жорсткішими, а виглядає вона не особливо красиво.

Вибираємо місце

Установка вимикачів і розеток у ванній – справа тонка. Щоб правильно його зробити, треба дещо знати і про самою ванною. Зокрема, як грамотно вибрати місце? Для цього існує таке явище, як зонування. У ванній зон всього чотири, і для кожної є свої норми безпеки:

  • нульова;
  • перша;
  • друга;
  • третя.

Нульова зона

В цій зоні знаходяться джерела води:

  • душ;
  • ванна;
  • бачок унітазу;
  • умивальник.

Оскільки тут присутня відкрита вода, яка, як вже було сказано, є відмінним провідником електричного струму, від розміщення розеток і вимикачів в цій зоні краще відразу відмовитися. Бувають, звичайно, винятки, коли ставиться розетка з підвищеним рівнем захисту, але вона:

  • коштує дорожче будь-який інший;
  • не дає стовідсоткової гарантії.

Важливо! Втім, деякі електроприлади в цій зоні можна підключати – ті, для яких потрібно напругу не більше 12 Ст. Крім того, можливо і підключення спеціального сантехнічного обладнання, де передбачені всі необхідні заходи захисту.

Перша зона

Вона знаходиться безпосередньо над нульовою. Тобто, за своєю суттю є проекцією вододжерел на стелю. Установка розеток тут можлива, але є обмеження. Наприклад, на 127В – можна, а на 220В – ні.

Але правил без винятків не буває, і якщо ви ставите душову кабіну, у якій є перегородка (тобто дах), що відокремлює першу зону від нульової – сміливо можете розмістити вимикач або розетку прямо над нею.

Вільні зони

Вирішуючи проблему, як встановити розетку у ванній кімнаті, зверніть увагу на зони 2 і 3. Друга знаходиться на відстані 60 см від нульової і першої. Розетки ставити можна, але при покупці зверніть увагу на клас вологозахисту – підходить тільки четвертий.

Нарешті, в зоні 3, яка починається з відстані 60 см від вододжерела і триває до 240 см, можна ставити практично будь-які вологозахисні розетки – рівень захисту може бути мінімальним.

Важливо! Навіть в третій зоні розетка може з’явитися тільки в тому випадку, якщо є розподільник або пристрій захисного відключення.

На випадок всесвітнього потопу

До того, як встановити розетку в ванній, є сенс подумати ще ось про що. Навіть у самих акуратних господарів періодично трапляються неприємності з сантехнікою – прориви труби, протікання пральної машини та інше. Не виключений і вилетів шланг, і кран, що забули закрити, коли у всьому будинку відключали воду. В житті буває все, і треба бути готовим теж до всього. І якщо раптом виникне потоп, не можна, щоб розетка або вимикач опинилися під водою. Тому ставити їх треба на рівні не нижче 20 см від підлоги, а краще навіть трохи вище.

Важливо! Врахуйте і те обставина, що стікає вниз конденсат, відповідно, чим нижче буде розетка, тим більше на ній виявиться вологи. З цих же міркувань не варто встановлювати роз’єми на стіну, яка виходить в під’їзд – конденсат особливо любить саме холодні перегородки.

Словом, чим далі буде розетка від ванни і умивальника – тим краще:

  • Якщо приміщення досить просторе, виберіть точку на відстані 2,5 м від усіх джерел та на висоті приблизно 30 см від підлоги – це й буде ідеальне місце.
  • У маленькому санвузлі найкраще місце – стіна навпроти умивальника, на висоті не менше 60 см від верхньої кромки ванни.

Яку розетку поставити у ванній?

Вибір розетки для приміщення з високою вологістю – справа непроста. Одна вимога ви вже знаєте — пристрій має бути захищений від вологи. Від інших предметів подібного типу такі розетки відрізняються досить істотно:

  • наявністю пластикових шторок на корпусі;
  • присутністю гумової шайби між контактами і корпусом;
  • заземлюючою шиною.

Шторки прилягають дуже щільно, самі вони не відкриваються, а для того, щоб їх перемістити, потрібно деяке зусилля. Це не дозволяє воді потрапляти всередину. Що стосується шайби, то вона служить для захисту роз’єму і зазвичай чудово справляється зі своєю роллю – навіть якщо вас залили сусіди так, що вода тече по всіх стінах, до контактів вона не потрапить.

Здебільшого сучасні розетки оснащені заземлюючою шиною. Але для тих, що стоять у приміщеннях з підвищеною вологістю, наявність зеленого або жовтого проводка є обов’язковим.

Про класах вологозахисту

Не всі знають про існування спеціальної шкали, за якою встановлюється ступінь вологозахисту. Але на маркуванні його можна знайти, і чим вище цей клас, тим краще. Маркуються розетки зазвичай кодом типу IPXY. Перша цифра, тобто Х, означає клас захисту від пилу, друга – від вологи.

Для невеликих ванних підходить єдиний вид — IP 44. У таких розеток немає струмопровідних фрагментів, вони чудово захищені не тільки від потоків води, але навіть і від невеликих бризок.

Якщо іншого місця не знайшлося, крім як безпосередньо над ванною або умивальником, підходить тільки маркування IP 7. Її можна ставити навіть під водою.

Важливо! Дизайн при виборі розетки для ванної – справа остання. На жаль, вологозахисні пристрої не завжди елегантно виглядають, але вибирати потрібно саме їх.

Два слова про виробників

Добре підібране обладнання і легко встановлюється. Це стосується навіть таких дрібних пристроїв, як розетки у ванній. Тому зверніть увагу на фірму, що випустила виріб. Вас повинні залучити такі бренди:

  • Legrand,
  • Schneider Electric,
  • Lezard,
  • Makel.

У кожному разі – розумне поєднання ціни та відповідності вимогам безпеки. Не варто відразу хапати з прилавка дешеву розетку від невідомого виробника – можна дуже сильно помилитися.

Встановлення розетки у ванній кімнаті

Ви купили розетку і вибрали місце? Пора приступати до роботи. Подбайте про інструменти. Вам в даному випадку дуже знадобляться:

  • хрестова викрутка;
  • викрутка-індикатор;
  • дриль;
  • коронка по бетону;
  • машинка для зняття ізоляції;
  • рівень.

Місце, де буде встановлена розетка, а також частина стіни, куди буде укладатися проводка, повинні бути повністю вільні від облицювання – саме тому проводити подібні роботи краще всього під час ремонту:

  1. На обраному місці виріжте круглий отвір у плиті – саме для цього потрібна коронка по бетону.
  2. Пробийте вертикальну паз від отвору до стелі.
  3. На верхньому кінці штроби просвердліть ще один отвір, по якому дроти будуть виходити з приміщення.
  4. В отвір, який ви вирізали першим, встановіть алебастровий підрозетники.
  5. Заведіть туди ж трижильний провід перетином 2,5.
  6. Укладіть його в паз і закріпіть алебастром.
  7. У перший отвір підключіть розетку – зверніть увагу на маркування проводів, їх плутати не можна.
  8. Можна використовувати спеціальні обжимы, які не дадуть кінців проводів розтріпатися.
  9. Підключіть провід розетки до основної проводці вашої квартири.

Підключення до загальної системи має свої тонкощі:

  • Якщо розетка призначена для малопотужних приладів начебто фена або електробритви, її можна під’єднати до найближчої розподільній коробці.
  • Якщо в розетку будуть включатися водонагрівач або пральна машина, кабель потрібно довести до розподільного щитка, а підключення здійснюється через автоматичний вимикач.

Важливо! Працювати з проведенням слід у гумових рукавичках.

Відеоматеріал

Впоратися з електротехнічними роботами початківець майстер може, якщо буде дотримуватися технологію і правила техніки безпеки. Але тим, хто не дуже впевнений, що зможе зробити все якісно і грамотно, краще звернутися за допомогою до фахівців.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *