Як зробити розетку?

Дуже часто ми стикаємося з проблемою, коли розетка в квартирі або в офісі знаходиться далеко від споживачів праски, холодильника або телевізора, і тоді виникає питання, як зробити розетку більш доступною. Сьогодні ми розповімо, як встановити розетку при проведенні ремонту та повної заміни проводки, і як замінити стару розетку на нову в разі поломки. Сама робота не представляє складності, але як і у всякій справі, існують свої секрети та нюанси, тим більше, в даному випадку мова йде про втручання до електропроводку.

Кріплення зовнішніх розеток

Розетки бувають двох видів:

  • Зовнішні.
  • Внутрішні.

Принцип підключення до електричної мережі цих видів пристроїв однаковий, але є і різниця.

Внутрішні моделі

Внутрішні розетки встановлюються в спеціальні коробки (підрозетники), втоплені всередину стіни. Вони майже не випирають.

Зовнішні моделі

Зовнішні розетки кріпляться прямо на поверхню стіни і знаходяться на виду. Принцип установки зовнішньої розетки досить простий і не вимагає особливих зусиль.

Важливо! Застосовуються такі пристрої в приміщеннях з зовнішньої проводкою або з конструкціями з легкозаймистих матеріалів, наприклад, в дерев’яних будівлях.

Звичайно, при монтажі зовнішніх засобів підключення погіршується естетичний зовнішній вигляд приміщення, так як всі дроти знаходяться на виду. Але з іншого боку — підвищується безпека — легко можна визначити проблемне місце, завдяки тому, що всі елементи зовнішньої проводки видно. Наприклад, ви відразу помітите зміна кольору, розплавлення корпусу розетки при поганому контакті.

Правила установки розеток зовнішнього типу:

  1. Розберіть корпус розетки. Для цього відкрутіть кріпильні болти і зніміть верхню кришку.
  2. Прикрутіть шурупами підставу розетки до поверхні стіни. Якщо стіна дерев’яна, то під основу, прокладете негорючий матеріал, наприклад, гіпсоліт або пароніт.
  3. Підключіть дроти електромережі.
  4. Прикрутіть кришку до корпусу і повністю зберіть розетку.

Важливо! При проведенні робіт з електропроводкою, обов’язково відключіть електрику. Крім того, додатково перевірте його відсутність в мережі після відключення.

Установка внутрішньої розетки

Щоб встановити розетку своїми руками, насамперед, необхідно знати послідовність виконання робіт. Від цього буде залежати якість і швидкість роботи.

Важливо! Перед початком будь-яких дій, відключіть всі автомати перед лічильником і ознайомтеся з покроковою інструкцією.

Для кріплення внутрішніх розеток обов’язково використовується коробка циліндричної форми, куди і поміщається корпус пристрою.

Важливо! Раніше використовувалися металеві коробки, а сьогодні все частіше використовується короб з пластику. У ньому розетка чудово тримається, як за допомогою розпірних лапок, так і за допомогою шурупів. Перевагою пластикових підрозетників — низька ціна. Крім того, якщо є необхідність встановити кілька розеток, то коробки легко з’єднуються між собою у блок.

Етапи роботи

Монтаж внутрішньої розетки складається з наступних етапів:

  1. Прокладка кабелю.
  2. Підготовка отвори (ніші) під коробку.
  3. Монтаж підрозетника.
  4. Підключення та кріплення розетки до коробки.
  5. Монтаж декоративної накладки.

Інструменти

Для виконання робіт по установці розетки вам знадобляться наступні інструменти і матеріали:

  • Перфоратор (ударний дриль) або долото.
  • Коронка для свердління отвору під коробку.
  • Викрутка.
  • Плоскогубці.
  • Ножиці для кабелю.
  • Ізолента.
  • Маленькі гвоздики.
  • Молоток.
  • Шпатель.
  • Викрутка-індикатор.
  • Алебастр.

Важливо! Ручки інструментів повинні бути покриті ізолюючим матеріалом, або мати спеціальні насадки.

Важливі нюанси:

  1. Стіни легше руйнувати перфоратором, але якщо вони зроблені з вапняку, то скористайтеся краще долотом. Перфоратор в такій стіні залишить дуже глибоку і широку штробу. По результату — важко буде зафіксувати кабель, так і штукатурки (цементу) знадобиться набагато більше.
  2. Якщо стіни з силікатної або червоної цегли, то використовуйте шви між цеглинами для того, щоб пробити штробу. Так камінь не розколеться.

Розглянемо докладніше етапи встановлення розетки.

Прокладка кабелю

Перш ніж вести штробу, щоб зробити розетку, необхідно приділити увагу таким важливим моментам:

  • Правильно підключіть кабель до лічильника. Робота ця нескладна, так як сучасні лічильники дозволяють одночасно завести до восьми електрокабелів. Найкраще — кожну кімнату підключити окремо, щоб убезпечити від оплавлення ізоляції, так і у випадку перенавантаження автомати вимкнуться швидше, ніж станеться спалах.
  • Особливу увагу приділіть і перерізу проводу. При стандартній напрузі 220 в, сила струму в мережі постійно скаче — від стандартних 16 до 20 і більше. А в момент перенавантаження мережі сила струму може різко зрости. Тому, не рекомендується використовувати дріт для мережі з перетином менше 2,5 кв. мм. Для кращої безпеки використовуйте гофру для прокладання електричного кабелю.
  • Заздалегідь визначте місце майбутньої розетки:
    • По-перше, з точки зору декоративного оформлення всі видимі розетки повинні знаходитися на одній висоті.
    • По-друге, не забувайте про безпеку. Якщо в будинку є маленькі діти, то, постійно використовувані розетки, які встановлюються на висоті 60-80 см або монтують захисні розетки зі спеціальною кришкою, яку дитині важко відкрити.

Після того, як ви визначилися з місцем майбутньої розетки переходите до штробі. Це невеликий канал, в якому буде знаходитися кабель:

  • Глибина і ширина штроби повинна бути дорівнює 1,5 діаметра кабелю.
  • Намагайтеся рівніше прокладати канал, тоді і кабелю знадобиться менше.
  • Важлива умова — електрокабель повинен підходити до розетки знизу, тому, штробу необхідно робити на 5-10 см нижче рівня розетки.
  • Прокладений кабель обов’язково зафіксуйте невеликими гвоздиками. Забийте їх в стіні і підіпріть дріт, щоб він не випав.

Важливо! Відразу після прокладки кабелю штукатурити стіну не можна — необхідно спочатку перевірити роботу розетки і електричних пристроїв.

Підготовка отвори під коробку

Перш ніж підготувати поглиблення, необхідно ознайомитися з самими подрозетниками. Залежно від матеріалу стін, вони бувають:

  • Для каменю. Стандартна коробка.
  • Для гіпсокартону. Підрозетник для гіпсокартону виглядає як кругла пластикова коробочка з металевими вушками з боків. За допомогою шурупів ці лапки затягуються і розсуваються в сторони, щільно притискаючи конструкцію до стіни.

Важливо! Такі підрозетники працюють за принципом “метелики” — обжимають гіпсокартон і прихватываются до листу.

Як встановити коробку під розетку в цегляну стіну?

Звичайні коробки використовуються для монтажу в цегляну стіну. Для того щоб встановити підрозетники, висвердлюється отвір на місці виведення проводки і майбутньої розетки за допомогою коронки. В цю нішу закріплюється коробка за допомогою алебастру. Підрозетник розташовується урівень з поверхнею стіни.

Працювати з цегляними стінами набагато зручніше, ніж з гіпсокартонними, так як для них немає чітких вимог. Ось лише кілька рекомендацій:

  1. Отвір для коробки повинно бути таким, щоб підрозетник був втоплений в стіні на 1 див.
  2. Перед тим, як зафіксувати “стакан”, заведіть проводу в підрозетники. Проводи повинні виходити з підрозетника не менш, ніж на 10 див. Залишки проводів завжди можна сховати в підрозетники і, в разі необхідності, без проблем замінити розетку.
  3. Стакан повинен стояти чітко під кутом 90 градусів. Розетка в такому коробі не буде завалюватися ні вгору, ні в сторони.
  4. Фіксуйте короб за допомогою цементного розчину в два заходи: перша порція повинна бути консистенції сметани, щоб заповнити порожнечі, а більш густим шаром закрийте внутрішній шар.

Як встановити підрозетник в бетонну стіну?

  1. Спеціальною насадкою для перфоратора — коронкою для свердління отворів, зробіть поглиблення в стіні. Для цього вставити насадку-коронку в патрон перфоратора або дриля і зробіть свердління в наміченому місці.

Важливо! Для роботи у бетонній стіні, необхідно використовувати не тільки режим свердління, але і удар.

  1. Пилососом приберіть всю утворилася пил.
  2. Після того, як дно коронки уперлася в стіну, свердління закінчите.
  3. Приберіть серцевину отвори. Для цієї мети можна використовувати дриль з насадкою-штробило або скористайтеся молотком і зубилом.
  4. Підрівняйте задню стінку отвори — так, щоб коробка ідеально увійшла в нішу.
  5. У подрозетнике видавіть заглушку з того боку, де будуть проходити дроти.
  6. Заведіть в підрозетники кабель.
  7. На задню стінку і на стінки ніші нанесіть невелику кількість алебастру.

Важливо! Кількість суміші визначайте на око:

  • якщо алебастру буде багато, то він почне випирати з коробки;
  • якщо мало, то міцної фіксації підрозетника не вийде.
  1. Вставте підрозетник в отвір і притисніть його. Краю коробки повинні бути на одному рівні зі стіною.
  2. Почекайте півгодини, щоб продовжити подальшу роботу.

Важливо! Алебастр має масу переваг: швидке висихання і міцне зчеплення. Для монтажу використовуйте густу суміш, чим густіше, тим швидше схопиться.

Як встановити коробку у гіпсокартон?

Підрозетник для гіпсокартонної стіни має спеціальну конструкцію. Крім того, коробка не фіксується з допомогою алебастру, а затискається спеціальними затискачами.

Для того, щоб зробити отвір у гіпсокартон, використовуйте спеціальну коронку. Висвердліть в гипсокартоне отвір діаметром 68 мм

Важливо! Гіпсокартон дуже крихкий матеріал, тому його необхідно свердлити, а режим удару вимкніть.

Ось лише деякі рекомендації і поради при роботі з гіпсокартоном, щоб встановити розетку вам було простіше:

  1. Штроби робіть тільки в несучій стіні.
  2. Перед тим, як вставляти склянку у гіпсокартон, обов’язково протягніть кабель в підрозетники.
  3. Кабель повинен виходити з штроби навпаки розетки.
  4. Вставивши коробку в отвір, закрутіть шурупи, щоб вушка підібгали гіпсокартон із зворотного боку і міцно закріпили склянку.

Важливо! Спробуйте підрозетник вставити у гіпсокартон з першого разу, інакше — доведеться робити новий отвір.

  1. Вільний простір між стіною і гіпсокартоном має бути не менше 45 мм, щоб підрозетник повністю втопився і став урівень із зовнішньою поверхнею гіпсокартону.

Підключення до розетки електричної мережі

Отже, всі підготовчі роботи завершені, тепер можна встановлювати і підключати нову розетку. Для цього:

  1. Викрутіть гвинти, що знаходяться з боків коробки. Ними буде фіксуватися серцевина самої розетки.
  2. Відкрутіть болти з лицьової сторони розетки.
  3. Зніміть декоративну панель.
  4. Візьміть серцевину розетки і розслабте контакти, які будуть вставлятися силові дроти.

Важливо! Відстань між притискною губкою і упором повинен бути більше діаметра контактного проводу. Провід повинен вільно вставлятися на глибину 5-10 мм.

  1. З допомогою спеціальних ножиць-щипців зачистите кінці силових проводів, виведених в підрозетники. Зняти оплетку з кабелю необхідно на 1 див.
  2. Вставте проводу в серцевину і закріпіть їх гайками.
  3. Перевірте надійність підключення проводів і злегка загніть їх у вигляді пружної змійки.
  4. Затягніть болти кріплення проводів в гнізді корпусу. Затягувати необхідно дуже сильно, так як при підключенні потужного споживача і поганому контакті місце з’єднання почне грітися. Це призведе до оплавлення проводів і виходу з ладу всієї конструкції.
  5. Вставте серцевину розетки в коробку.
  6. Зафіксуйте її шурупами і затисками. Спочатку проведіть попередню фіксацію серцевини, а після того, як вирівняє її по рівню, зафіксуйте надійно. В залежності від виду коробки, внутрішні розетки кріпляться двома способами:
    1. За допомогою кріпильних лапок. При закручуванні болтів, що проходять через лапки, одна сторона лапки притискається до корпусу, а інша — відходить у бік. Під час того, як ви по черзі закручуєте болти з одного і з іншого боку корпусу, лапки впираються в підрозетники і заклинивают корпус в необхідному положенні.
    2. За допомогою двох шурупів. Направте шурупи в спеціальні отвори в коробці і закрутіть їх.
  7. Закріпіть декоративну панель розетки.
  8. По завершенню установки включіть автомати або пробки, перевірте працездатність розетки індикатором, а потім підключіть простий джерело світла.

Важливо! Якщо в проводці вашого будинку немає заземлюючого проводу, то все одно який провід ви підключіть до клем: фазу або нуль. Найголовніше — не підключити обидва дроти до однієї клеми. У тих будинках, де є провід заземлення, при підключенні необхідно точно визначати, який провід для чого. У цих випадках виручить колірне позначення проводів:

  • Фаза — провід білого, коричневого або червоного кольору. Підключається праворуч.
  • Нуль — блакитний, чорний колір. Цей дріт підключається в ліву частину серцевини.
  • Земля — зелений, жовтий або смугастий жовто-зелений. Цей провід підключайте до центрального контакту з вусиками в робочій частині розетки.

Відеоматеріал

Сподіваємося, що наша інформація допомогла вам самостійно встановити нову розетку. Якщо ви зробили все акуратно, використовуючи наші рекомендації і поради, то все буде працювати як годинник, і ніяке шипіння, зудение і запах підгорілої ізоляції вас ніколи не потурбують.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *