Як зробити сокиру тайговий своїми руками зі звичайного

Для кожного мисливця або туриста незамінним супутником є ніж. Проте в суворих умовах тайги його якостей може виявитися недостатньо. У такій ситуації на допомогу приходить тайговий сокира. Це універсальний та надійний інструмент, призначений для вирішення різних завдань. Кожен любитель полювання або туризму може при бажанні виготовити тайговий сокиру своїми руками.

yak zrobiti sokiru taygoviy svo mi rukami z zvichaynogo 1 - Як зробити сокиру тайговий своїми руками зі звичайного

Переваги тайгового сокири

Рубає інструмент просто незамінний в походах і під час полювання. Для грубої роботи з деревами можна використовувати і класичний колун. Однак тайговий сокиру володіє декількома перевагами:

 • зручний у використанні при установці куренів, виготовленні мисливських пасток і найпростіших переправ через водоймища;
 • може застосовуватися для захисту від нападу диких тварин;
 • корисний не тільки для рубки дерев, але також з його допомогою можна швидко очистити колоди від кори і розщепити деревину уздовж волокон.

Саме завдяки цьому сибірський сокиру користується великою популярністю. Універсальність інструменту надає його особлива форма. На відміну від теслярської сокири, тайговий має деякі відмінності:

yak zrobiti sokiru taygoviy svo mi rukami z zvichaynogo 2 - Як зробити сокиру тайговий своїми руками зі звичайного

 • Довга рукоятка. Завдяки цьому можна зробити широкий помах, що збільшує силу удару.
 • Спіл верхнього носка. В результаті конструкція зміцнюється, і інструмент може використовуватися при низьких температурах.
 • На верхній частині головки знаходиться борідка для збільшення міцності сокири.
 • Обух подкален.
 • Заокруглене лезо дозволяє виконувати різні лісові роботи.

При виготовленні тайгового сокири своїми руками слід звернути увагу на незвичайну геометрію інструменту, а також особливий підхід до його створення.

Топорище сідає дерев’яними клинами вручну. Для виконання цієї операції верстат використовувати не вийде. Для виготовлення рукоятки потрібно використовувати високоякісну березу.

Складові частини

Всі особливості сибірського сокири стають очевидними при найближчому розгляді основних елементів конструкції інструмента. До них відносяться топорище і головка.

Металева голова

yak zrobiti sokiru taygoviy svo mi rukami z zvichaynogo 3 - Як зробити сокиру тайговий своїми руками зі звичайного

При першому погляді на цей елемент конструкції інструменту стає очевидним серйозна відмінність сибірського топірця від столярного — відсутність верхньої частини. Крім цього лезо має не класичну пряму форму, а округлу. Завдяки цьому інструмент здатний сильніше заглиблюватися в дерево. Ще однією перевагою округлої форми леза є можливість рубати деревину не тільки поперек, але й уздовж волокон.

До топорищу головка кріпиться за допомогою довгої борідки, поглинаючої не менше 50 відсотків потужності удару. Завдяки цьому знижується ризик поломки рукоятки. Коли людина знаходиться в тайзі, це вкрай важливо, так як можливості швидко полагодити інструмент не випаде.

Обух у тайгового сокири стандартний. У голівці також знаходиться отвір, в яку вставляється рукоятка. Для кріплення елементів конструкції інструменту використовується дерев’яний клин.

Особливості конструкції топорища

yak zrobiti sokiru taygoviy svo mi rukami z zvichaynogo 4 - Як зробити сокиру тайговий своїми руками зі звичайного

У порівнянні зі звичайним столярним інструментом тайговий оснащений більш довгою рукояткою. Бажано, щоб цей показник становив мінімум 50 див. Тільки в цьому випадку топірець буде максимально зручний у використанні. При з’єднанні топорища і металевої головки особливу увагу слід звернути на кут між цими елементами.

В столярній інструменті цей показник становить 90 градусів. Виготовляючи сибірський сокиру своїми руками, кут необхідно зменшити. Оптимальним значенням можна вважати 65-75 градусів. Ще одним важливим вимогою до топорищу є мінімально можливий вагу. В іншому випадку руки швидко втомлюються. Саме тому при виготовленні рукоятки рекомендується використовувати березу високої якості.

Рекомендації по виготовленню

Викувати самостійно головку інструменту зможе не кожен. Це досить складний процес, що вимагає певних навичок. Однак якщо бажання отримати легкий похідний інструмент велике, то можна виготовити тайговий сокира з старого своїми руками. Перед початком роботи з металевою голівкою її слід оглянути на предмет наявності корозії. Якщо вона була виявлена, то залізну частина інструменту потрібно замочити в оцті на 24 години.

Після цього залишки іржі видаляються за допомогою простої щітки. Алгоритм подальших дій має наступний вигляд:

 • Спочатку треба зрізати передній виступ врівень з обухом. Якщо після завершення операції на інструменті залишається невеликий виступ, то його можна залишити, але в ідеалі все ж краще прибрати.
 • Використовуючи болгарку, спилюють задню частину. При цьому вона повинна отримати округлу форму.
 • На нижній частині головки вирізається півколо. Це дозволить зменшити вагу топірця, а також зробити його більш зручним обхват.
 • Спилюються два кута обуха, щоб збільшити маневреність сибірського сокири.

yak zrobiti sokiru taygoviy svo mi rukami z zvichaynogo 5 - Як зробити сокиру тайговий своїми руками зі звичайного

Після виконання всіх цих дій голова інструменту буде готова. На фінальній стадії виготовлення сибірського сокири з радянського залишиться лише правильно її заточити. Наступним кроком стане виготовлення топорища. Цьому процесу потрібно приділити не менше уваги в порівнянні з металевою частиною виробу.

Якщо геометричне параметри рукоятки будуть точно дотримані, то інструмент виявиться максимально зручним у використанні.

Найпростіше виготовити топорище з сосни. Цей вид деревини добре піддається обробці, але при цьому існує великий ризик поломки рукоятки при експлуатації. Таким чином, краще звернути увагу на ясен або клен. Довжина леза становить 50-120 см. Діаметр заготовки повинен становити мінімум 13 см, а довжина — на 20 см більше фінального варіанту. Вкрай важливо ретельно висушити заготівлю, залишити мінімум на 2 місяці в приміщенні з температурою від 22 до 25 градусів. Після цього топорище обробляється за допомогою стамески.

Збірка вироби і заточка

Після того як обидві частини сибірського сокири будуть готові, залишається їх правильно з’єднати. Для вирішення поставленого завдання рекомендується використовувати відрізок простий марлі або медичний бинт, а також епоксидну смолу. Додаткова фіксація металевої голови на рукоятці здійснюється за допомогою дерев’яних клинів. Відразу після завершення цієї операції виріб використовувати не варто, краще почекати мінімум 48 годин.

Повністю готовим інструмент стане після правильної заточування. У будь-якого хорошого мисливця або туриста він завжди ретельно підготовлений до експлуатації. Вирушати в ліс з тупим сокиркою не має сенсу. На відміну від звичайного столярного інструменту, лезо сибірського має округлу форму. Заточити топірець можна вручну або з використанням верстата.

yak zrobiti sokiru taygoviy svo mi rukami z zvichaynogo 6 - Як зробити сокиру тайговий своїми руками зі звичайного

Перший варіант відрізняється високою трудомісткістю і підійде тим, хто любить доглядати за своїм знаряддям. Для вирішення поставленого завдання доведеться попередньо зробити шаблон з жерсті. Він повинен за розмірами відповідати кресленню. Під час заточування шаблон необхідно прикладати до леза, щоб контролювати кут. Обробляється лезо за допомогою дерев’яного бруска, обклеєного наждачним папером.

За допомогою спеціального верстата заточити інструмент можна значно швидше. Для цього потрібно дотримуватися таких рекомендацій:

 • верстат встановлюється на рівну поверхню;
 • на лезо маркером наносяться мітки зміни кута;
 • інструмент заточується на невеликій швидкості;
 • на фінальному етапі на робочу частину вироби наноситься доводочная паста і виконується полірування.

Коли топірець буде готовий, його варто зберігати в спеціальному чохлі. Зробити тайговий сокиру зі звичайного зможе кожна людина, що володіє навичками роботи з певними інструментами.

Це не самий складний процес, але при цьому порівняно трудомісткий.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *