Як зробити свою радіостанцію?

yak zrobiti svoyu rad ostanc yu 1 - Як зробити свою радіостанцію?

Створити свою радіостанцію або телестудію хотіли б багато, але не у всіх мрія перетворюється в реальність. Потенційних власників нового ЗМІ лякає можливі перешкоди. Це і оформлення документів, та придбання обладнання, і відносини з наглядовими органами. Але дійсно перешкоди нездоланні? Давайте обговоримо, як зробити свою радіостанцію.

Ефір чи Інтернет?

Перед тим, як створити свою радіостанцію, дуже корисно визначитися, який саме спосіб мовлення вас більше влаштує. Слово “ефір”, звичайно, звучить заманливо, і у такого радіо є безумовні переваги:

 • слухати ваші передачі зможе будь-хто, у кого є найпростіший радіоприймач;
 • ваш сигнал зловлять в будь-яких умовах – в дорозі, на роботі, під час приготування їжі.

Втім, у такого способу мовлення є і свої недоліки:

 1. оформлення документації займає досить багато часу;
 2. деякі документи обходяться дуже дорого;
 3. потрібно спеціальне обладнання.

Важливо! Деякі діапазони зараз повністю відкриті для аматорського некомерційного мовлення, так що для створення станції, що працює на довгих і середніх хвилях, зусиль і грошей буде потрібно набагато менше, ніж FM.

Переваги і недоліки Інтернет-радіостанцій

Інтернет-радіо – це просто сторінка у “всесвітній павутині”. Відповідно, таке задоволення обійдеться набагато дешевше, ніж створення цієї ефірної станції.

Відчутні переваги це типу мовлення не тільки в більшій доступності, є ще ряд моментів:

 • така станція не обов’язково реєструється як засіб масової інформації;
 • спеціальне обладнання, звичайно, потрібно, але не в такій кількості, як для ефірної – це просто сервер і набір програм;
 • створити таку станцію можна набагато швидше, ніж ефірну.

Важливо! До недоліків можна віднести те, що таку станцію треба спеціально “розкручувати” чисто мережевими методами, тобто давати посилання, залучати знайомих, в той час як ефірну власники будь-яких приймачів досить часто ловлять випадково.

yak zrobiti svoyu rad ostanc yu 2 - Як зробити свою радіостанцію?

Створюємо FM – радіостанцію

Отже, задавшись питанням, як зробити радіостанцію, ви вирішили спробувати, що таке ефір. Ну що ж, нічого неможливого немає, але почати доведеться з концепції. Якщо у вас немає солідного стартового капіталу, доведеться шукати людей, готових спонсорувати ваш проект – зрозуміло, вони повинні розуміти, на що дають гроші.

Порядок дій буде таким:

 1. Сформулюйте, ніж ваша радіостанція буде відрізнятися від вже існуючих – визначте її спрямованість, цілі, приблизну цільову аудиторію, формат майбутніх радіопередач.
 2. Складіть кошторис витрат, включивши в неї витрати на придбання обладнання, оформлення документації, отримання частоти, залучення потенційних співробітників.
 3. Визначте, яким способом ваша станція буде заробляти.
 4. Вкажіть, за який час ваше дітище вийде на самоокупність і навіть почне приносити прибуток.

Словом, треба скласти повноцінний бізнес-план. Інакше — ви просто не отримаєте грошей.

yak zrobiti svoyu rad ostanc yu 3 - Як зробити свою радіостанцію?

Які документи потрібні?

Радіостанцію в Російській Федерації може відкрити тільки юридична особа, так що вам доведеться створювати свою невелику фірму, щоб отримати ліцензію на мовлення. Без такої ліцензії станція буде вважатися піратської. Вам необхідно вказати види діяльності:

 • створення телевізійних і радіо-проектів;
 • реклама комерційного і політичного характеру;
 • тілі – і радіомовлення;
 • діяльність, пов’язана із засобами масової інформації;
 • можливість придбання студійних приміщень радіостанцій і різних засобів, що використовуються для радіомовлення.

Доведеться заздалегідь вибрати радіопередавач – ви повинні точно знати його параметри:

 • потужність;
 • радіус мовлення;
 • координати місця, де він буде розташований.

Всі ці дані в обов’язковому порядку повідомляються в Головний Радіочастотний Центр. Після цього можна приступати до оформлення документації, щоб створити свою радіостанцію. Це — дуже серйозний процес, до якого слід віднестися дуже уважно. Це можна зробити:

 • самостійно;
 • через дочірню компанію Радіочастотного Центру.

Важливо! Самостійне оформлення при вдалому збігу обставин обійдеться дешевше, однак, треба дуже добре знати всі тонкощі законодавства і мати неабиякий запас часу. Звернувшись в “дочку” ГРЧЦ, ви знімете з себе масу проблем, у тому числі узгодження з військовими частинами та НДІ Міноборони.

yak zrobiti svoyu rad ostanc yu 4 - Як зробити свою радіостанцію?

Визначення частоти мовлення

Діапазон FM – від 87.5 до 108,0 мГц. Початківці радіоаматори часом вважають, що краще вибрати частоту побільше. Це не зовсім так. Радіус дії при однакових вихідних умовах у станції, що віщає на меншій частоті, майже завжди більше. Не виключено, що вам пощастить, і в цьому діапазоні є вільна частота. Ви можете її отримати, щоб створити свою радіостанцію. Але буває, що хтось захотів одночасно з вами відкрити радіостанцію і претендує на цю частоту. В цьому випадку доведеться взяти участь у конкурсі.

Коли проводиться конкурс?

Конкурси на отримання частоти проводяться два рази на рік, але не скрізь, а тільки в регіонах, де населення складає не менше 200 тис. чоловік. Інформацію про це можна знайти на офіційному сайті Фонду Незалежного Радіомовлення і там же знайти зразки заповнення документів.

Важливо! Не завжди в таких конкурсах беруть участь юридичні особи, які планують створити свою радіостанцію. Вашим суперником може виявитися фірма, зовсім не планує створювати ЗМІ. Для деяких підприємців це дуже вигідний бізнес – вони виграють тендер, а потім здають частоту в оренду.

Реєструємо нове ЗМІ

Визначившись з частотами і концепцією станції, зареєструйте новий засіб масової інформації. Робиться це в Роскомнагляді – точніше, в його територіальному, регіональному та федеральному відділеннях, в залежності від радіуса мовлення.

Важливо! Перевірка триває близько місяця – наглядовий орган визначає унікальність назви, вам видають свідоцтво, після чого протягом року ви повинні будете розпочати мовлення. Якщо ви цього не зробите, свідоцтво анулюється.

yak zrobiti svoyu rad ostanc yu 5 - Як зробити свою радіостанцію?

Отримання ліцензії

Отриманням свідоцтва ваші відносини з Роскомнаглядом не закінчуються. Вам потрібні ще дві ліцензії, щоб зробити свою радіостанцію:

 • на здійснення радіомовлення;
 • на послуги зв’язку.

Важливо! Програмна концепція у вас вже є, до неї треба прикласти пакет документів (яких саме – найкраще довідатися в самому Роскомнагляді або на його офіційному сайті). Якщо все оформлено належним чином, ви отримаєте ліцензію.

Дозвіл на використання радіочастот

І навіть після отримання ліцензій вам ще не раз доведеться звернутися в Роскомнадзор. Вам потрібні:

 • дозвіл на використання частот;
 • реєстрація радіопередавача.

Для отримання дозволу на те, щоб створити свою радіостанцію, ви пишете заявку (бланк можна отримати там же, в Роскомнадзор), і 10 років можете користуватися обраної частотою. Після цього можна отримати останній документ – зареєструвати передавач і отримати відповідне свідоцтво.

yak zrobiti svoyu rad ostanc yu 6 - Як зробити свою радіостанцію?

Відкриваємо станцію

Після того, як ви отримаєте усі документи, решта здасться справою нескладним. Отже, щоб створити свою радіостанцію:

 1. Знайдіть приміщення і оформите орендний договір.
 2. Встановіть передавач і ефірне обладнання.
 3. Проведіть тестування.
 4. Оформіть право на комерційну діяльність.
 5. Запустите свій радіопроект.

Як зробити інтернет-радіостанцію?

Зробити свою радіостанцію в Інтернеті дещо простіше, ніж відкривати ефірне мовлення. Але для початку постарайтеся визначитися, що ж саме ви хочете зробити, тобто вирішіть, яка буде спрямованість у вашого каналу:

 • новинна;
 • політична;
 • музична;
 • історико-краєзнавча;
 • туристська;
 • щось ще, можливо, зовсім несподіване.

Важливо! Звичайно, такого, щоб на каналі передавали щось одне, не буває – музичні програми перемежовуються короткими новинами, на політичних – звучить музика, а на історико-краєзнавчому або туристському можна взагалі все. Там звучить і музика тієї або іншої країни чи епохи, читаються новини, йдуть розмови про проблеми – ну і так далі.

yak zrobiti svoyu rad ostanc yu 7 - Як зробити свою радіостанцію?

Особа інтернет-каналу

Виходячи із спрямованості, створюється сторінка в Інтернеті. Це – візитна картка вашої радіостанції. Щоб її створити, зробіть наступне:

 1. Знайдіть простий, ефектний і запам’ятовується адресу.
 2. Замовте хостинг.
 3. Створіть движок — вам також потрібні PHP і SQL база.

Важливо! Канал краще не створювати на своєму сервері, а замовити хостинг. Це забезпечить гарну пропускну здатність. Від неї, в свою чергу, залежить кількість ваших слухачів. Щоб визначити, скільки людей зможе слухати вас одночасно, розділіть пропускну здатність на якість мовлення.

Найкращий варіант, щоб зробити свою радіостанцію, – віртуальний сервер. У нього є маса переваг:

 • статичний IP-адресу;
 • високошвидкісне з’єднання;
 • не потрібен суперсучасний комп’ютер з потужним процесором і великою оперативною пам’яттю.

yak zrobiti svoyu rad ostanc yu 8 - Як зробити свою радіостанцію?

Визначаємося з операційною системою

На радиосервере може стояти як Windows, так і Linux. Це не має особливого значення. У кожній операційки є свої плюси. Наприклад, під Windows більше програм, у тому числі звукових. Зате Linux дешевше, до того ж, забезпечує кращий захист від вірусів і хакерських атак.

Вещалка

Це – основна частина радіостанції. Вона забезпечує злиття аудіопотоків. Є дві програми, якими здебільшого користуються власники, плануючи зробити свою радіостанцію в Інтернеті:

 • IceCast2;
 • ShoutCast.

Важливо! Можливості у них приблизно однакові, так що в цьому питанні треба орієнтуватися виключно на власний смак. До обох додається документація – правда, англійською мовою.

Щоб зробити свою радіостанцію активної, вещалку треба буде налаштувати:

 1. вказати назви потоків;
 2. вказати параметри;
 3. визначити правила перемикання;
 4. встановити рівень безпеки (зазвичай ставиться FireWall);
 5. поставити “галочку”, що для порту, на якому йде трансляція, робиться виняток.

yak zrobiti svoyu rad ostanc yu 9 - Як зробити свою радіостанцію?

Подаємо звук в ефір

Отже, сервер знайдений, програмне забезпечення встановлено, інтерфейс зроблений. Тепер потрібно зробити найголовніше, для чого ви, власне, старалися, тобто подати звук в ефір.

Подати його можна трьома способами:

 • релей;
 • автовещатель;
 • прямий, він же живий ефір.

Релей

Релей фактично є “пересильним пунктом”. Ця точка приймає готовий лінк вашої радіостанції і направляє до користувачів, тобто до тих, хто приєднався до каналу.

Важливо! За допомогою такої точки можна організувати мовлення, наприклад, в локальній мережі, перехопивши вже готові передачі. Це дуже зручна річ і у випадку, якщо ви ведете якісь свої передачі, але не можете заповнити ними весь ефірний час. Коли виникають “вікна”, можна забити свій ефір, ретранслюючи інші радіостанції.

Релей хороший, щоб зробити свою радіостанцію, і в інших випадках:

 • якщо у вас слабкий сервер;
 • якщо часто змінюються провідні.

yak zrobiti svoyu rad ostanc yu 10 - Як зробити свою радіостанцію?

Автовещатель і Живий ефір

Є досить багато програм, здатних виконувати подібну задачу. Вибір залежить від операційної системи.

Варіант 1

Якщо у вас стоїть Windows, вам підходять програми:

 • Winamp з плагіном для ShoutCast;
 • RadioBoss;
 • SamBroadcaster.

Варіант 2

Для Linux кращими автовещалками, щоб зробити свою радіостанцію, вважаються:

 • Ices
 • phpCast
 • PulseAudio.

Важливо! Установка програмного забезпечення, необхідного для початку мовлення, займає дуже мало часу, але надалі вам знадобиться налагодити окремі функції, щоб забезпечити безперебійне мовлення навіть у той час, коли ви не можете слідкувати за процесом.

Відеоматеріал

Ідея зробити свою радіостанцію актуальна і цікава. Якщо ви дійсно поставили собі таку мету і чітко уявляєте собі розвиток такого бізнесу, то чому б не випробувати себе у цьому напрямку. А за допомогою наших корисних порад з цієї статті деякі питання вирішаться у вас набагато швидше, ніж, власне, ми і хочемо вам допомогти. Удачі в починаннях!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *