З чого роблять господарське мило?

Незважаючи на велику різноманітність миючих засобів на полицях сучасних магазинів побутової хімії, практично в кожному будинку можна виявити досить значних розмірів брусок мила коричневого кольору. Однак навіть при тому, що це засіб володіє дивовижними миючими та гігієнічними властивостями, мало хто знає, з чого роблять господарське мило. У цій статті ми поділимося з вами секретами миловаріння і розповімо про властивості такого популярного ще кілька років тому і не менш затребуваної сьогодні миючого засобу.
Побутове застосування господарського мила
Далеко не кожна сучасна господиня може собі уявити, наскільки корисним може виявитися брусок звичайного господарського мила. Секрет відмінних властивостей і корисних якостей даного речовини криється в використанні натуральної сировини, що робить мило ще і безпечним для людського здоров’я.
Важливо! За рахунок природних компонентів, даний засіб є гіпоалергенним і не викликає шкірного роздратування.
Миючі властивості, а також схильність добре пінитися і мылиться надається такому милу за рахунок використовуваних при виробництві лугів.
Важливо! Чим більше гідроксиду натрію містить мильний брусок, тим світліше відтінок і краще мильні властивості. Тобто, вибираючи, яке господарське мило краще, виберіть те, що має світлий колір.
У побуті господарське мило відмінно підійде для виконання наступних завдань:
- цей засіб чудово справляється навіть з найскладнішими забрудненнями при пранні — як у гарячій, так і в холодній воді;
- дезінфікуючі властивості такого мила дозволять вам назавжди забути про грибкові захворювання у разі його використання для гігієни ніг і прання шкарпеток;
- щоб штани зберегли форму проглаженной стрілки як можна довше, з виворітного боку текстильний виріб слід натерти сухим бруском;
- господарське мило допоможе позбутися від прищів, якщо на обличчя нанести косметичну маску з спіненого мила і солі;
- антисептичні властивості дозволяють з його допомогою обробляти рани і порізи.
Склад господарського мила
Сьогодні виробництво коричневих мильних брусків виконується в суворій відповідності з встановленими нормами. У стандартну рецептуру господарського мила сьогодні входять такі речовини:
- жирні кислоти;
- тваринні жири;
- вода;
- натрій;
- лужні речовини.
У залежності від пропорцій містяться в господарському милі натуральних жирних кислот, всі види миючого засобу можна кваліфікувати згідно наступним категоріям:
- понад 70,5%;
- не менше 69%;
- близько 64%.
Важливо! Чим вище склад жирних кислот в милі, тим кращими миючими та гігієнічними властивостями воно володіє. А тому відповідь на питання, яке господарське мило краще придбати, є очевидним.
З чого робили мило в старовину?
Наші предки виготовляли такого роду миючий засіб на основі золи. Вся процедура виробництва господарського мила складалася з наступних етапів:
- Зола утворювалася природним способом у результаті горіння рослин і деревини.
- Речовина просеивалось через сито і змочувалися водою, після чого створювалася “гірка” з вапном у пропорції 1 до 2.
- У процесі хімічної взаємодії компонентів відбувається процес гасіння та розсипання речовини в порошок.
- Після цього процесу утворену суміш рясно поливали водою й залишали в такому стані на добу.
- Зверху утворюється луг найбільшої концентрації, який зливали в спеціальний посудину, а золу повторно обливали водою, в результаті чого виходив ще один більш слабкий склад.
- Після цього луг заливався в котел і гарячкував до отримання мильної основи, яка використовується в домашньому миловарінні й донині.
Це і був найпростіший склад господарського мила. Наскільки він відрізняється сьогодні?
У чому особливості сучасної рецептури господарського мила?
На сучасних мыловарных заводах при виготовленні миючого засобу використовується додатковий компонент — каолін. Секрет у тому, що біла глина істотно пом’якшує вплив лугів на шкірний покрив. Однак далеко не всі сорти пропонованого в магазинах миючого засобу можуть похвалитися вмістом цієї речовини.
Важливо! Також більшість виробників додають у господарське мило різноманітні барвники та ароматизатори штучного походження, що не дуже добре для споживача. Тим не менше, основні інгредієнти і склад господарського мила залишаються незмінними протягом багатьох століть.
Приготування господарського мила в домашніх умовах
Сьогодні миловаріння є дуже популярним заняттям і багато господинь практикують створення засобів для прання та особистої гігієни власними руками. Це й не дивно, враховуючи, що в такому випадку ви дійсно будете знати, з чого роблять господарське мило і наскільки засіб безпечно для побутового використання. Існує кілька рецептів приготування господарського мила, яке звичайно відрізняється від Госту, але також має відмінні властивості.
Рецепт №1
Даний спосіб приготування мила ґрунтується на гарячій методикою, а одержуване миючий засіб відмінно справляється з пранням і підходить для процедур особистої гігієни. Ось з чого варять господарське мило сучасні дами:
- 75 грам кокосової олії;
- 100 грам води;
- 175 грам пальмової олії;
- 21 грам 7% пережира;
- 50 грам рослинної олії;
- 45 грам лугу NaOH.
Важливо! Гідроксид натрію або, як його прийнято називати, каустична сода є досить небезпечною речовиною. Зашкодити людському здоров’ю можуть не тільки даної пари лугу, але і неправильне зберігання речовини в твердому стані. Тому якщо ви вирішили зварити мило самостійно, обов’язково дотримуйтесь правил безпеки і використовуйте захисні засоби.
Рецепт №2
Також зварити мило можна з наступних інгредієнтів:
- 80 г касторової олії — 10% від масляного складу;
- 640 г звичайного соняшникової олії — 80% від складу жирів;
- 80 г кокосового масла — 10% від усіх входять до складу речовини масел;
- 30% від загального складу води;
- 109 г каустичної соди.
Відеоматеріал
У даній статті ми розповіли вам про способи приготування господарського мила, а також основних сферах його використання. Необхідність його застосування, природно, визначати тільки вам. Але тепер ви знаєте про всіх позитивних якостях даної речовини і напевно вирішите перевірити, наскільки воно добре в побуті, заощадивши при цьому неабияку кількість грошей.