Заміна лічильника електроенергії в квартирі

zam na l chil nika elektroenerg v kvartir 1 - Заміна лічильника електроенергії в квартирі

Холодильники, пральні машинки, комп’ютери і телевізори — це лише малий перелік основних електричних приладів, якими ми активно користуємося щодня. І таких приладів з кожним днем стає все більше і більше. А це вимагає не тільки збільшення потужності енергетичних приладів, але і правильний їх облік.

Збільшення навантаження призводить до того, що встановлені прилади для обліку спожитої електроенергії, які мали точність 2,5, вже не здатні зі своїми обов’язками, в результаті — проводиться ними підрахунок йде зі значною похибкою. Саме тому перед багатьма досить гостро постає таке питання, як заміна лічильника електроенергії в квартирі. Так як же замінити цей прилад? Давайте розбиратися разом.

Як вибрати лічильник електроенергії? Класифікація

Перед тим, як купити лічильник, необхідно розуміти його пристрій і принцип роботи. Ми не заглиблюватися в технічні характеристики цього електроприладу — позначимо лише основні параметри, на які варто звернути увагу.

Індукційні та електричні лічильники

Індукційні моделі оснащені двома котушками — напруги і струму. Магнітне полі котушок сприяє обертанню диска, який приводить в рух механізм підрахунку споживаної енергії. Чим більша кількість електроприладів підключено, вище напруга і струм, тим швидше обертається диск і збільшуються показання лічильника.

Основними достоїнствами індукційних лічильників є — надійність експлуатації і тривалий термін служби (до 15 років).

Важливо! Механічні (індукційні) лічильники є найбільш популярними.

Електронні лічильники

Електронні апарати з’явилися значно пізніше. Вони не мають рухомих елементів, а розрахунок енергоспоживання в них здійснюється з допомогою напівпровідників або мікросхем. Датчики напруги передають показники обсягу використання електроенергії.

Такі моделі лічильників коштують дорожче механічних, але їх свідчення є більш точними. Крім того, з додаткових переваг електронних лічильників можна виділити наступне:

 • Простота зчитування даних — присутність цифрового індикатора.
 • Можливість багатотарифного обліку.
 • Складно здійснити крадіжку електроенергії.

Важливо! З основних недоліків можна виділити високу вартість і обмежений термін використання.

zam na l chil nika elektroenerg v kvartir 2 - Заміна лічильника електроенергії в квартирі

Однофазний або трифазний лічильник?

Як правило, для живлення приватних будинків та квартир використовуються однофазні лічильники. Номінальна потужність побутових мереж з напругою 220 В порядку 3-7 кВт. З урахуванням того, що 1 кВт потужності відповідає струму ланцюга 4,5 А, можна розрахувати струм, на який розраховано однофазне пристрій — 13-32 А.

Трифазні прилади широко застосовуються для обліку витрати електроенергії на промислових підприємствах, котеджних селищах, комунально-побутових установах, де enter допустимо лише за трифазній системі.

Хороший трифазний прилад має наступні характеристики:

 • Наявність тарифікатора всередині — це пристрій обліку часу і дати, які формує графік навантаження, більш того, може керувати переходами тарифів.
 • Наявність вбудованого профілю потужності — з розбивкою за часом запам’ятовує найбільшу потужність за певний період.
 • Наявність інтерфейсу зв’язку для передачі даних на комп’ютер або комунікаційний центр.
 • Наявність журналу подій для фіксації підвищень і перенапруг на кожній з фаз, змін активної і реактивної енергії, провалів напруги і тривалої відсутності живлення.

Крім перерахованих параметрів, при виборі лічильника електроенергії варто враховувати наступне:

 • Клас точності (0,2-2,5%) здатний визначити похибки вимірювань. Для квартир і приватних будинків показник точності повинен бути, як мінімум, 2%.
 • Спосіб підключення. Лічильники електроенергії можуть мати пряме включення або під’єднуватися через трансформатори. Лічильники для струму, який не перевищує 100 А, підключаються безпосередньо. У тому випадку, якщо навантаження більше, прилад підключається через трансформатор з вторинним струмом 5 А.
 • Кількість тарифів. Двухтарифное пристрій дозволяє економить на оплату: вдень — по одному тарифу, вночі — за заниженими розцінками.

Важливо! Користувачі таких приладів знаходять вигідні рішення, наприклад, запуск пральної машинки в нічний час, коли ціна на електроенергію вдвічі нижче.

 • Клас напруги вимірювального апарату — 100 В або 200/300 В. Якщо квартира живиться завдяки високовольтної лінії передачі, то встановлюється пристрій з вторинною напругою 100 В, який доповнюється трансформатором струму.

Загальні вимоги щодо монтажу електролічильника

Перед заміною лічильника електроенергії в квартирі необхідна ретельна підготовка приміщення, де встановлюється прилад обліку. На довговічність і точність роботи цього пристрою впливають багато показників:

 • Різного роду вібрації.
 • Температурні коливання.
 • Рівень вологості.
 • Склад навколишнього повітря.

Серед обов’язкових умов до розміщення лічильників можна виділити наступні:

 • Приміщення обов’язково повинно бути сухим.
 • Допустимий температурний режим повинен бути в межах +5°С до +40°С.
 • Поверхні, на яких буде розташовуватися лічильник, повинні мати допустиму ступінь жорсткості, не вібрувати, не піддаватися деформації і не зміщуватися.
 • Допускається розміщення обладнання на дерев’яних, металевих і пластмасових щитах.
 • Кріплення обов’язково має бути виключно на вертикальній поверхні.
 • Відстань від вимірювального приладу до підлоги повинна бути приблизно 80-170 см, найбільш оптимальним є розміщення на рівні очей.
 • Нахил пристрою повинен бути не більше 1 градуса, в іншому випадку — зростає похибка показань (для механічних моделей).
 • Розмір ніші, шафи, щитка, де монтується лічильник, підбирається таким чином, щоб доступ до апарата і зчитування показань не важко.
 • При підключенні необхідно зачищати дроти, як мінімум, на 12 мм.
 • Необхідно передбачити наявність автоматичних вимикачів, пристрою — вони будуть потрібні в майбутньому при ремонті або заміні лічильника.

Порядок дій при заміну електролічильника

Для того щоб поміняти лічильник електроенергії в квартирі, необхідно дотримуватися певної послідовності.

Однофазний

Для монтажу електричного лічильника можна купити готовий електрощиток, який оснащений необхідними елементами. Другий варіант — купити всі комплектуючі окремо, а саме:

 • Безпосередньо сам лічильник.
 • Дін-рейка.
 • Металева/дерев’яна/пластикова коробка для розміщення обладнання.
 • Трижильний кабель діаметром від 3 мм
 • Автоматичні вимикачі.
 • Саморізи з нержавійки, які мають широку капелюшок або, як варіант, пластикові дюбелі.

Порядок заміни електролічильника виглядає наступним чином:

 1. Розподіліть в щитку все необхідне обладнання. Подібна “примірка” допоможе зрозуміти, чи підходить коробка по габаритах і не виникає складнощів при обслуговуванні та роботі пристрою.
 2. Розмітьте місця під прилад і дін-рейку. Згідно зробленій розмітці, закріпіть елементи.
 3. Зафіксуйте на рейці автоматичні вимикачі.

Виконайте далі розведення за такою схемою:

 • Виведіть фазу на автоматичні вимикачі споживчих приладів електроенергії, які розташовані у приміщенні.
 • Визначте за схемою пристрою місце розміщення фази. Для виведення фази на різні автомати розріжте оболонку кабелю, витягніть червоний і коричневий дроти. Відміряйте відрізок, залежно від його розміщення (вертикальне/горизонтальне).
 • Провід, який був витягнутий з кабелю, зачистите на 20 м, вставте клему і зафіксуйте кріпленнями. З боку автомата зачистити провід не більше, ніж на 10 мм.
 • Сформуйте з проводів П-образні перемички, потім зачистите закінчення і підключіть до системи автоматичні вимикачі, розташовані поруч .

Важливо! Необхідно проконтролювати, щоб при підключенні проводу лягали без нахлеста, інакше місця з’єднань будуть прогріватися.

 • Наступним етапом після підключення фази є висновок нуля — для цього використовуйте провід будь-якого іншого кольору.
 • Відміряйте необхідну довжину проводу від мідної пластини до лічильника — клемою для нуля, як правило, служить перша праворуч або четверта зліва клема.
 • Дроти для нуля зачистите і з’єднайте з обох сторін.
 • Після підключення лічильника прикріпіть щит до стіни — нанесіть розмітку на стіну, просвердлите отвори і прикрутіть щит за допомогою саморізів.
 • Встановіть заземлення. Сталеві щитки необхідно заземлити за схемою: лічильник/щит/контактна пластина. Щитки, які виготовлені з токонепроводящего матеріалу, слід заземлити відразу на пластину.

zam na l chil nika elektroenerg v kvartir 3 - Заміна лічильника електроенергії в квартирі

Трифазний

В місцях з високим показником енергоспоживання проводиться монтаж вимірювальних приладів з трифазною системою. Такі пристрої на виході видають не 220 В, а 380 В, що потрібно для роботи деякого виробничого обладнання.

Такі лічильники виключають перепади напруги в кімнаті, де вони встановлені, а також сусідніх будівлях. Трифазні пристрої краще встановлювати в спеціальних щитах, які мають платформу і фіксацію на 3 гвинта. Монтаж обладнання схожий з установкою однофазного лічильника:

 1. Кабель живлення володіє трьома фазами, п’ятий заземлюючий провідник і нуль, заходить в електрощит. Жовту фазу приєднайте до першого контакту, червону — на п’ятому, зелену — до третього. При підключенні фаз діє дуже уважно, щоб не помилитись. Фази необхідно визначати з допомогою спеціального приладу. Після приєднання однієї фази перевірте лічильник на наявність помилок. Дійте таким же чином, поки всі проводи не будуть приєднані.
 2. З другого, четвертого і шостого контактів виведіть електроенергію.
 3. Нуль припадає на сьомий, восьмий контакт.
 4. Провідник заземлення зафіксуйте в спеціальній шині. Нуль зв’яжіть з землею — це захистить мережу від перенапруги.

Важливо! Нові моделі електролічильників оснащені доповненням, яке підключає систему дистанційної передачі показань. Подібний функціонал обумовлює додаткові контакти.

Відеоматеріал

Як бачите, складання і заміна лічильника електроенергії в квартирі — не найпростіша справа. В процесі установки необхідно грамотно і уважно підійти до приєднання проводів. Розробники електролічильників вказують на кришці колодки детальну схему підключення, якої слід дотримуватися.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *