Живопис по сирій штукатурці водяними фарбами

Живопис водяними фарбами по сирій штукатурці називається фрескою. Застосовується також інша назва – альфреско. Це – один з традиційних способів прикраси житлових приміщень. Втім, так оформляли і стіни або стелі в громадських будівлях – наприклад, в соборах. Вам здається, що це дуже складно і доступно тільки професійному художнику? Це не зовсім так. Живопис по сирій штукатурці водяними фарбами – справа, звичайно, не саме просте, але при великому бажанні і деяких навичках цілком доступне. Про те, як розписати свою квартиру, ви зараз дізнаєтесь.

Два методу оформлення стін

Якщо вас зацікавила живопис по сирій штукатурці і ви мрієте про хаті, де стіни будуть прикрашені фресками, вам буде цікаво дізнатися, що є два способи розпису по штукатурці:

  • напевно, вже відома вам фреска, тобто картина, виконана на сирій штукатурці;
  • альсекко – розпис по сухій штукатурці.

У кожного варіанту свої переваги і недоліки. Фрески виглядають більш вишукано. У них одна біда – живопис, виконаний у цій техніці, дуже примхлива, вона чутлива до вологи і не дуже добре реагує на різні забруднювачі. Так що оформляти фресками, наприклад, кухню безумовно не варто. Погано такий твір буде себе почувати і на зовнішній стіні будинку. Звичайно, в деяких країнах цю техніку використовують для створення монументальних вуличних творів, але тільки там, де погодні умови дозволяють.

Альсекко в цьому сенсі набагато перспективніше:

  • від вологи не псується;
  • до деяких забруднень повітря відноситься нейтрально;
  • довше зберігає колір.

Тобто, твір, виконане в такій техніці, може прикрашати будь-яке приміщення в квартирі, а також фасад. Важко сказати, який варіант складніше. У будь-якому випадку потрібно підготовка і стіни, і фарб, і ескізу.

Які бувають фарби?

Щоб зробити таку розпис по штукатурці, можна використовувати різні склади:

  • замішані на сирих яйцях;
  • на клейовій основі;
  • на воді.

Пігменти, замішані на сирому яйці, — класика жанру, такими фарбами користувалися ще в Середні століття. Вони і сьогодні не втратили популярності, і якщо їх застосовують не так часто, як водяні, то виключно тому, що приготування — процес досить трудомісткий. Клейові і водяні фарби продаються практично в готовому вигляді.

Важливо! В якості пігментів додають природні матеріали. Як правило, матеріали не токсичні, так що прикрасити стіну таким чином можна в будь-якій кімнаті, включаючи дитячу.

Альфреско і альсекко

Від фресок картини в техніці альсекко відрізняються тим, що кольори виглядають більш яскравими і насиченими, і старіє картина не так швидко. І робиться розпис по сухій штукатурці повільніше, а ось фреску треба поспішати і встигнути зробити все до того моменту, як штукатурка висохне. Безумовно, на сухій стіні малювати набагато простіше, ніж на сирий, і може працювати не один художник, а ціла компанія по одному ескізом.

Недоліки альсекко

Головним недоліком цього виду стінного розпису є те, що часу потрібно досить багато. Це не так уже й важливо, якщо ви просто хочете висловити своє бачення світу. Але для тих, хто стурбований оперативним створенням елегантного інтер’єру, такий спосіб навряд чи підійде. Якщо ви замовляєте розпис художнику, строки слід обговорити до того, як він візьметься за роботу.

Важливо! При роботі в техніці альсекко фарба на кожен фрагмент наноситься в кілька шарів, при цьому наступний шар накладається, коли вже висох попередній.

Вибираємо сюжет

Картина на стіні – предмет розкоші, і навряд чи вам захочеться її переписувати кожен рік. Тому при виборі сюжету врахуйте декілька моментів:

  • сюжет не повинен бути агресивним;
  • не варто розміщувати в квартирах сцени війни, катастроф;
  • краще, якщо зображення буде нейтральним, підходящим для різних приміщень;
  • все, що намальовано на стіні, повинна створювати спокійний і радісний настрій.

Важливо! Це стосується не тільки розпису по сухій або вогкій штукатурці, але і будь-яких картин, які ви приносите в будинок. Звичайно, бувають ситуації, коли необхідно тримати вдома військові сцени або зображення падаючого літака. Але такі предмети не повинні бути великими і перебувати у всіх на виду.

Підходять:

  • пасторальні сцени;
  • морські, лісові і гірські пейзажі;
  • побутові сюжети;
  • ілюстрації до казок і легенд;
  • види Космосу;
  • натюрморти з фруктами і квітами.

Готуємо стіну

Незалежно від того, будете ви розписувати свою кімнату самі або запросіть художника, чи буде це фреска або альсекко, стіну треба підготувати. Вона повинна відповідати цілому ряду вимог:

  • для альсекко поверхня повинна бути майже ідеально рівною, для фрески — навпаки:
  • на ній не повинно бути отваливающихся шматків штукатурки, впадин, сколів, нашарувань;
  • колір повинен бути світлим і однаковим по всій поверхні.

Тому підготовка стіни зводиться до звичайного ремонту, тільки виконаному більш ретельно, ніж під обої або під фарбування. Вам знадобляться:

  • перфоратор;
  • гострий ніж;
  • вода;
  • шпаклівка;
  • грунт;
  • шліфувальна машинка або шкурка;
  • інструменти для опоряджувальних робіт.

Перш ніж робити ескіз живопису водяними фарбами, вам належить виконати ґрунтовний ремонт. Для розпису по сухій штукатурці він виглядає так:

  1. Зняти старе покриття, щоб не залишилося ні одного клаптика шпалер, ні шматочка кахельної плитки – саме для цього потрібні ніж і перфоратор.
  2. Відбити шматки старої штукатурки, які неміцно тримаються.
  3. Закрити всі щілини і відколи.
  4. Відшліфувати стіну (на цьому етапі не обов’язково домагатися ідеальної поверхні, треба лише прибрати найбільш помітні нерівності).
  5. Оштукатурити стіну.
  6. Нанести шар ґрунту.
  7. Дати грунтовці висохнути.
  8. Можна нанести ще один шар ґрунту.

Важливо! У будівельних магазинах ви знайдете грунт різного кольору, вибрати краще найсвітліше, що тільки зможете знайти.

Розпис по сирій штукатурці

Фреска підходить аж ніяк не для будь-якого приміщення. Найголовніше – в кімнаті не повинно бути підвищеної вологості і різких перепадів температур, тому для кухні цей спосіб оформлення стін явно не годиться. Не дуже підходить фреска і для передпокою, куди навіть у самих акуратних господарів постійно потрапляє вуличний бруд.Таким чином можна оформити:

  • вітальню;
  • спальню;
  • кабінет;
  • бібліотеки.

Картина по сирій штукатурці робиться так:

  1. Першим ділом наносяться світлі тони.
  2. Кожен наступний шар робиться більш темним – при цьому темні ділянки не обов’язково повністю перекривають світлі.

Особливості стіни

Живопис по сирій штукатурці фарбами, розведеними на воді, так само як і темперними або будь-якими іншими, вимагає особливого ставлення до самої стіни. Її треба готувати не так, як для інших видів обробки. Штукатурка застосовується спеціальна, до її складу входять:

  • цегляна крихта;
  • лляні нитки, вони ж називаються пеньком;
  • дуже якісна вапно;
  • вода.

Цегляна крихта дозволяє поверхні висихати повільніше, ніж зазвичай, так як частинки відмінно утримують воду. Що стосується вапна, то береться найкраща, яку тільки можна знайти, і розводиться водою до тих пір, поки процес не закінчиться. Лляні волокна потрібні для того, щоб матеріал став більш міцним і не тріскається.

Важливо! Справжня штукатурка під справжні фрески готується дуже довго – як мінімум, рік.

Процес виготовлення виглядає так:

  1. Насипте вапно в бочку.
  2. Почніть заливати воду, тільки обережно – при хімічної реакції виділяється дуже багато тепла.
  3. Поставте все це відстоюватися на визначений термін – краще, якщо на рік, причому розчин не повинен висихати. Така можливість є не у всіх, тому зараз термін витримки зазвичай скорочують до прийнятного – місяці або навіть тижні.
  4. Додайте наповнювачі – цегляну крихту та подрібнені волокна, і розмішайте розчин до однорідного.

Майте на увазі, що гасіння вапна — процедура досить небезпечна.

Важливо! Рідина виходить пекучої, не можна допускати, щоб вона потрапляла на слизові оболонки та відкриті ділянки тіла. При попаданні в очі цей склад може викликати навіть повну сліпоту.

Найкраще проводити її так, як зазвичай працюють з хімічними речовинами, тобто використовувати:

  • очки:
  • респіратор;
  • захисні рукавички.

Важливо! Цегляну крихту можна замінити великим річковим піском, добре промитим.

Готуємо стіну під фреску

Ідеальне місце для розпису по сирій штукатурці – цегляна стіна. В ній не треба робити додаткові нерівності, вони вже і так є. З бетонною поверхнею доведеться повозитися. Для того, щоб живопис по сирій штукатурці трималася міцно, треба дуже добре підготувати поверхню. Принципова відмінність від підготовки основи під альсекко – стіну шліфувати до ідеального стану не потрібно. Відколи і вибоїни потрібні, щоб розчин краще зчіплювався з поверхнею. Тому робимо наступне:

  1. Повністю видаляємо стару обробку – так само ретельно, як і для альсекко.
  2. Прибираємо всю стару штукатурку.
  3. Видаляємо бруд, теж по можливості якісно.
  4. Прибираємо пил.
  5. Змочуємо стіну.
  6. Витримуємо добу.
  7. Ще раз змочуємо години за півтора до роботи.
  8. Наносимо 2-3 шару грунту.
  9. Наносимо базовий шар штукатурки і даємо йому висохнути.
  10. Робимо на ньому поглиблення 2-3 мм.
  11. Наносимо фінішний шар, на якому буде розпис – він повинен під час роботи залишатися сирим.

Іноді штукатурка наноситься в 6-7 шарів. В цьому випадку необхідно, щоб кожен наступний шар був тонше, ніж попередній.

Важливо! Якщо штукатурка накладається у два шари перший шар повинен залишитися вологим, коли ви почнете наносити другий.

Як робиться розпис по сирій штукатурці?

Як і для будь-якого іншого твору, спочатку художник придумує, що він буде малювати. Він навіть може зробити невеличкий ескіз. Це — попередній етап. Потім відбувається наступне:

  1. Робиться великий малюнок – такий, яким він буде на стіні.
  2. Малюнок розрізається на фрагменти – наприклад, контури фігур, будівель.
  3. Вирізані фрагменти накладаються на поверхню, закріплюються будь-яким зручним способом.
  4. Обводяться контури і межі кожного кольору.
  5. Кожен фрагмент заповнюється певним кольором, і робити це треба швидко.
  6. Наносяться тіні.
  7. Спочатку наносяться світлі ділянки.
  8. Потім наносяться самі темні контури і плями.
  9. Заключний етап – переходи від темного до світлого.
  10. В кінці роботи робиться зріз штукатурки з зовнішнім скосом.
  11. Утворилося простір заповнюється додатковим шаром штукатурки, щоб шов не був помітний.
  12. Робиться повторна розпис строго по контурах першої.
  13. Шедевр залишають у спокої приблизно на тиждень або трохи більше, в цей час його краще взагалі не чіпати.

При цьому слід врахувати особливості фарб, які зазвичай застосовуються для живопису по сирій штукатурці. Коли стіна висихає, кольори стають світліше. Техніка складна, і під час розпису виникають різні нюанси. Наприклад, може статися так, що якусь ділянку вийшов погано – виділяється за кольором або контури не такі, як вам хотілося б, потріскався або облупился в процесі. У цьому випадку пошкоджене місце зрізають, стіну знову грунтують, наносять фрагмент малюнка і прописують все знову. Але робота повинна бути дуже якісною, щоб шви не були помітні.

Важливо! Малюнок у натуральну величину необхідно зробити в кольорі.

Відеоматеріал

Словом, прикрасити своє житло фрескою або альсекко може будь-хто, у кого є бажання малювати. Якщо ж ви в собі не впевнені, краще запросіть професіонала. Але незалежно від того, будете розписувати стіну ви самі або це зробить запрошений художник, господар квартири повинен знати особливості цієї роботи і вміти до неї підготуватися.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *