Золотий вус — як доглядати?

zolotiy vus yak doglyadati 1 - Золотий вус — як доглядати?

Золотий вус заслужив прихильність квітникар завдяки своїй невибагливості. Родом ця рослина з Південної Америки, а його популярність серед кімнатних зелених організмів почалася останні кілька десятків років. Друга назва квітки — каллізія запашна. Приваблює рослина не тільки чудовим зовнішнім виглядом, але і відмінними цілющі властивості. Можна сказати, що це — ціла аптечка в горщику. Про особливості догляду і достоїнства квітки ми б хотіли розповісти сьогодні.

Загальна інформація про рослину

Перш за все, дізнаємося більш детально про таку рослину, як квітка золотий вус. Як доглядати за ним багато в чому обумовлюється особливостями квітки:

 • Золотий вус відноситься до багаторічних рослин. У висоту квітка може зрости не більше одного метра, але швидкість зростання дуже повільна. В домашніх умовах рослину і зовсім не перевищує 30 см, в ширину ж розростається до 120 див.

Важливо! При наявності опори золотий вус тягнеться вгору, в іншому випадку — стелиться по грунту.

 • В процесі розвитку на стовбурі рослини формуються горбки, які з часом трансформуються в окремі пагони, іменовані “вуса”. Ці відростки складаються з декількох частин, “суглобів”, і закінчуються розетками з листя.
 • Листя золотого вуса зовні схожі з листям кукурудзи, мають м’ясисту та щільну структуру. При розриві листа видно тягнуться і тонкі волоски, за таку особливість квітку ще називають “живою волосся”.

Важливо! Золотий вус: як доглядати за ним, щоб він зацвів? Відбувається це досить рідко, і все залежить від правильного догляду і умов утримання. Цвітіння відбувається у весняний період. Дрібні квітки мають білий колір з невеликим рожевим відтінком. Рослині притаманний яскравий і приємний запах, який схожий з ароматом гіацинта або конвалії. Квіти формуються на верхівках паростків, розетки складаються з трьох штук. Після цвітіння у рослини з’являються плоди, які являють собою коробочки з насінням. З їх допомогою золотий вус можна розмножувати.

Підбираємо зручний горщик і корисний субстрат

Золотий вус — це рослина, якому потрібно досить відчутне простір для гармонійного розвитку і зростання. У зв’язку з цим, горщик для квітки потрібно вибирати місткий, але не величезний.

Важливо! Досить 2-3 сантиметри різниці з попереднім вазоном. Найкраще підійде керамічна ємність з отвором на дні.

Наповнити горщик необхідно поживним ґрунтом, до складу якого входять:

 • Перегній.
 • Торф’яна земля.
 • Річковий пісок.
 • Дернова земля.

Важливо! Всі частини субстрату повинні бути в рівних частках. Досвідчені садівники радять додати в цю суміш товчену шкаралупу від сирих яєць.

Можна придбати готовий грунт, призначений для кімнатних квітів, додавши в нього шкаралупу і пісок.

Пересадка квітки

Періодично потрібно пересаджувати золотий вус. Як доглядати в домашніх умовах за квіткою даних при маніпуляціях? Одразу ж уточнимо, що рослина не дуже любить пересадку.

Переносити квітка потрібно з грудкою землі навколо коренів. Витягати його потрібно гранично акуратно, так як рясну кореневу систему можна ненароком пошкодити. Щоб зробити це було легко, за добу рясно полийте золотий вус.

Важливо! Після вилучення рослини уважно огляньте землю і коріння. Якщо на грунті є сліди закисання і цвілі, то старий грунт необхідно видалити повністю. Підлягають усуненню пошкоджені і гнилі коріння золотого вуса.

Потім поставте рослину в новий горщик, на дно якого завчасно встановіть систему дренажу. Для цих цілей можна використовувати:

 • Гальку.
 • Керамзит.
 • Глиняні черепки.

Присипте дренаж новим субстратом, помістіть квітка з грудкою і засипте всі залишилися свіжим грунтом.

Оптимальна температура повітря

Теплолюбний золотий вус: як правильно доглядати, і який клімат створювати для рослини?

Важливо! Найкраща температура для квітки — це 25-28 градусів тепла.

В зимовий період рекомендується ретельно відстежувати даний показник, так як при падінні температури до 16 градусів рослині загрожує хвороба і, можливо, загибель.

Важливо! Для комфортного розвитку небажані різкі перепади температур.

Сигналами невідповідного клімату можуть служити тонкі і ламкі стебла рослини, а також желтеющая і сухе листя.

Підживлення рослини — важлива складова догляду

Для удобрення грунту використовують мінеральні та органічні речовини, до складу яких неодмінно повинні входити:

 • Фосфор.
 • Азот.
 • Калій.

Завдяки цим елементам квітка буде гармонійно розвиватися і квітнути.

Важливо! Підживлення проводять навесні з щотижневої періодичністю.

Раціональний полив і рівень вологості для рослини

Золотий вус: як доглядати в домашніх умовах за квіткою, виходячи з вимог до поливу?

 • Найкращим часом для поливу є ранкові години. Квітки необхідно помірне зрошення.
 • В зимовий час його обсяг зменшується, а частота поливу зводиться до двох разам в тиждень.
 • Грунт в літній період повинна бути вологою, а взимку — трохи підсушеної. Але і пересихання грунту допускати не можна.

Важливо! Вважається корисним додати у воду невелику кількість молока: 50 г на один літр. Крім цього, молоком можна протирати листя квітки.

Зволоження також відіграє вагому роль у догляді за даною рослиною. Щоденне обприскування листя сприяє:

 • Чистоті листових пластин, а також дихальних продихів.
 • Відсутності та накопиченню пилу.
 • Прискореному фотосинтезу організму.
 • Траснпирации.

Важливо! Для цих цілей застосовують теплу і відстояну воду.

Освітлення — ще один аспект дбайливого догляду

Золотий вус любить сонячне світло, а також віддає перевагу півтінь. Але під прямі промені сонця встановлювати рослина категорично не можна.

Важливо! В затінених умовах квітка росте по напряму вгору, а при повному світлі — в ширину.

Розмноження кімнатної рослини

Що робити, якщо ви захотіли розмножити квітка золотий вус? Як доглядати і що робити? Існують три способи розведення квітки:

 • В умовах природи рослина розмножується за допомогою бічних пагонів. По мірі росту і розвитку відростки схиляються до землі, укоріняються в ґрунті, а потім і зовсім відокремлюються. Такий варіант може підійти і для домашніх умов, якщо ростити каллізію в об’ємному горщику. Як тільки пагони опустяться на грунт, їх слід присипати землею, а через кілька днів відрізати від материнського квітки.
 • Інший спосіб розведення каллізіі — за допомогою ділення. Від рослини зрізають верхівку з 2-4 суглобами, поміщають її в ємність з водою. Потім слід почекати близько двох тижнів, поки квітка не дасть коріння. Як тільки це сталося, можете сміливо пересаджувати рослину у зволожений ґрунт.

Важливо! Щоб золотий вус краще прижився, укрийте його поліетиленом.

 • Останній можливий метод розмноження — це насіння рослини. Формуються вони тільки після цвітіння, що відбувається зовсім не часто. Ускладнюється процес ще і тим, що зібрати цінні зернятка не так-то просто.

У підсумку — найоптимальнішим способом розмноження є ділення, яке, крім усього іншого, сприяє омолодженню квітки і перешкоджає його зростання вгору.

Важливо! Хоч процедуру розведення квітки і можна проводити цілий рік, але початок і середини весни є найкращим періодом.

Захист рослин від хвороб і шкідників

Можемо вас заспокоїти і повідомити, що хворіє каллізія дуже рідко. Але такі негативні епізоди все-таки трапляються. Які існують ознаки, що хворіє золотий вус? Як доглядати за ним у таких ситуаціях?

Перерахуємо можливі проблеми та їх вирішення:

 • Сухі кінчики листя. Найчастіше це говорить про недолік поливу. До таких наслідків може призвести і знаходження квітки під прямими сонячними променями, які завдали опік листі. Дії такі: виявити точну причину і організувати належне зрошення або переставити рослина в затінене місце.
 • Плями коричневого кольору на листових пластинках. Проблема, швидше за все, аналогічна попередньому випадку, і вимагає таких же дій.
 • Некротичные плями жовтуватого кольору свідчать про неправильну підгодівлі квітки, а також неправильному поливі. Про це же може повідомити і втрата тургору.
 • Зменшення рослини. Недостатнє освітлення приводить до стоншення стебел, бляклості листя і їх слабкості, в підсумку — чахла листя позбавляється необхідних поживних речовин. Тому обов’язково зволожуйте золотий вус, обприскуючи його.
 • Шкідники. Каллізія найчастіше атакують трипси і павутинний кліщ. Найпростіший спосіб позбутися від них — це регулярне обприскування. Якщо ж воно не дасть результатів, то можна застосувати інсектициди. Інший метод боротьби з комахами — мильно-тютюновий розчин. Приготуйте слабкий склад господарського мила і тютюну, і щотижня обприскуйте їм квітка. Це створить на листі захисну плівку, і шкідники не зіпсують рослина.

Лікувальні можливості золотого вуса

Ми розглянули, що являє собою квітку золотий вус, як доглядати за ним, і які вимоги дотримуватися. Виникає закономірне питання: для чого? Крім прекрасного зовнішнього вигляду і приємного аромату в пору цвітіння, ця квітка має неймовірну кількість цілющих властивостей.

Позначимо деякі лікувальні властивості рослини:

 1. Якщо запалилися слизова рота і ясна, то допоможе жування листя. Сік потрібно проковтнути, а макуха — виплюнути. Зберігання корисних листя потрібно здійснювати в холодильнику.
 2. Кашка з роздроблених вусів або сік каллізіі успішно застосовується для загоєння ран. Суміш наносять на ушкоджені ділянки шкіри: лишаї, виразки. А якщо ви використовуєте сік рослини, то змочіть в ньому ватний тампон і обітріть ранки.
 3. Допомога при стенокардії. Листя і стовбур золотого вуса перемелюють на м’ясорубці, віджимають сік. Потім в пропорції один до одного з’єднують з медом. Отриману суміш вживають два рази в день — вранці і ввечері. Доза разового прийому — 1 столова ложка.
 4. При захворюванні цукровим діабетом використовують настій з рослини. Візьміть аркуш довжиною близько 20 см, подрібніть його пальцями. Залийте кашку одним літром окропу. Після цього укутайте посуд, залиште настоюватися 24 години. Через це час процідіть суміш. Вживають настій по 50 мл перед їжею, а точніше — за 40 хвилин до прийому їжі. Частота прийому становить 3-4 рази на добу.
 5. Користь при глаукомі. Сік з листків рослини видавити в ложку, після чого закапати по дві краплі в кожне око за допомогою піпетки. Використовувати можна тільки свіжий сік.
 6. Пережовування стовбура золотого вуса допомагає при болях у кишечнику і шлунку. Робити це потрібно перед їжею два рази в день — вранці і ввечері. Сік проковтують, а макуха — випльовують.
 7. Настоянка з рослини допомагає при бронхіальній астмі. Виготовляють її таким чином: необхідно взяти близько 35-50 суглобів квітки і залити їх 1,5 л горілки. Потім слід настояти засіб 9 днів, після чого процідити. Колір настоянки повинен бути бузковий — це буде свідчити про якість ліків. Приймають настій 3 рази в день по 1 десертній ложці за 40 хвилин до прийому їжі. Обов’язкова вимога — не заїдати і не запивати засіб.
 8. Жування на ніч одного суглоба каллізіі допомагає при виразці шлунка. Макуха згодом випльовують.
 9. Від шишок на пальцях позбавлять компреси з листя. Прикладіть листок до шишці, зверху на нього кладуть поліетилен, потім ватку, і обмотують бинтом. Зміну компресу потрібно здійснювати кожні 12 годин. Через кілька тижнів ви позбудетеся від непривабливих шишок.
 10. Боротися з мастопатією допомагають компреси з листя або настоянка з суглобів золотого вуса. Приблизно 15 таких частин квітки заливають пів-літром горілки. Спиртовий настій вживають по одній столовій ложці за 60 хвилин до прийому їжі.

Цей унікальний квітка за своїм цілющим якостям нітрохи не поступається таким чудодійним рослинам, як алое, каланхое і герань.

Важливо! Ні в якому разі не вдавайтеся до самолікування, перед використанням рослини в оздоровчих цілях обов’язково порадьтеся з лікарем. Особливо це стосується дітей та вагітних жінок.

Відеоматеріал

Якщо ви шукаєте в будинок невибаглива і симпатичне рослина, то зверніть увагу на золотий вус. Як доглядати в домашніх умовах за цією квіткою, ми вже докладно розглянули. Плюсом в його користь є практична відсутність хвороб і мінімальна поразка комахами. А неймовірні цілющі властивості можуть стати в нагоді вам і вашій родині. При належному догляді каллізія неодмінно порадує вас своїм пахучим квітом.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *